fbpx
kreatywne zabawy dla dzieci
DIY,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy plastyczne

Plastry dla dzieci w kreatywnych zabawach

        Plastry dla dzieci prawie zawsze mamy pod ręką zarówno w domu, na rodzinnych wyjazdach w podręcznej torebce każdej mamy. Dlatego dziś chcemy Wam zaproponować siedem ciekawych i twórczych zabaw właśnie z wykorzystaniem plastrów. Wszystkie zabawy możecie zobaczyć również na naszym filmie, a dodatkowo pobrać do wydruku gotowe szablony.

               Kreatywność towarzyszy nam każdego dnia, jednak żeby wykorzystać w pełni jej pokłady warto wyznaczać sobie różne cele, wyzwania i projekty do przemyślenia. Na blogu tworzymy różne rzeczy z butelek, rolek, taśm, kartonu, papieru, zakrętek… wykorzystujemy zazwyczaj to wszystko co znajdziemy wokół nas. Tym razem ciekawym dla nas wyzwaniem było stworzenie kilku propozycji zabaw z wykorzystaniem plastrów opatrunkowych dla dzieci.

         Do zabawy użyliśmy kolorowe plastry opatrunkowe dla dzieci,  szablony, które możecie pobrać do druku poniżej oraz kilka innych przedmiotów, które opisze dokładnie przy każdej zabawie. Wszystkie propozycje przegotowałam tak, żeby mogły z nich skorzystać zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Zabawa z plastrami to świetny motyw do rozmowy o opatrywaniu, nauka samodzielności, a przy okazji świetne ćwiczeni motoryczne i twórcza aktywność.

          Wśród naszych inspiracji znajdziecie pomysł na: leczenie chorego misia, teatrzyk cieni z szablonami do druku, plasterkowe memo, cymbałki z łyżek i plastrów, odrzutowy balon, tworzenie plastrowych stworków i ludzików, oraz zabawę polegającą na zaklejaniu niepasujących rzeczy (wraz szablonami do druku). Na końcu czeka na Was również film z naszymi zabawami.


Leczenie chorego Misia

pobierz szablon misia


                  Do tej zabawy wystarczy kilka plastrów dla dzieci oraz wydrukowany szablon misia. Zabawa polega na wejściu w rolę opiekuna i opatrzeniu misiowi kilku ran. Aby pomóc mu wrócić do zdrowia dziecko zakleja wszystkie białe punkty. W zabawie dobieramy wielkość plastra do wielkości białej plamki. To świetna nauka samodzielności i zabawa motoryczna. Budujemy w dziecku wrażliwość, empatię i uczymy pomagania innym.

 


Teatrzyk Cieni

Pobierz szablony do druku


         To jedna z moich ulubionych zabaw z dzieciństwa, choć wtedy nie miałam szablonów z papieru, ale wspólnie z rodzicami tworzyłam różne postacie i zwierzątka układając je za pomocą dłoni i tworząc w ten sposób tajemnicze cienie  na ścianie. Tym razem wspólnie z dziećmi wykonaliśmy papierowe postacie do naszego kartonowego teatrzyku cieni.

           Do zabawy potrzebujesz: wydrukowane szablony, lub możesz je narysować samodzielnie, plastry, długie wykałaczki, nożyczki, scenę z kartonu lub prześcieradła, lampkę, nożyczki.

           Szablony wycinamy i za pomocą plastra przyklejamy do wykałaczki tworząc w ten sposób postacie do teatrzyku. Naszą scenę wykonaliśmy z kawałka kartonu. Wycięliśmy dno i okleiliśmy je zwykłym białym papierem. W prostszej wersji możecie rozwiesić białe prześcieradła między dwoma krzesłami. Teraz tył sceny podświetlamy lampką, a naszymi papierowymi pacynkami możemy odgrywać wmyślone scenki i przedstawienia. Świetnie to widać na naszym filmie na końcu wpisu.

            Zabawa niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnie i pozwala wczuć się w rolę reżysera ciekawych przedstawień dla całej rodziny.


Plasterkowe memo

zabawa pamięciowa


              Do zabawy potrzebujesz: kolorowe plastry dla dzieci, po dwa identyczne w każdym rodzaju. My użyliśmy naszych ulubionych plastrów Salvequick między innymi z Minionkami i ze zwierzami z serii Animal Planet. Zabawa przebiega jak w tradycyjnym memo. To doskonała zabawa pamięciowa, w którą możemy bawić się w każdym miejscu. Staramy się odszukać identyczne pary plastrów.

               Na początku odwracamy wszystkie plastry obrazkiem do dołu, mieszamy i naprzemiennie odkrywamy po dwa plastry. Jeśli odnajdziemy parę zdobywamy punk i zbieramy nasze plastry. Jeśli nam się nie uda, to kolejna osoba odkrywa swoje dwa plastry. Staramy się zapamiętywać w którym miejscu leży jaki plaster, dzięki temu szybciej zbierzemy więcej par. Przebieg naszej zabawy również możecie zobaczyć na filmie.

               Ta znana i lubiana zabawa rozwija pamięć wzrokową, uczy cierpliwosci i utrzymania koncentracji, a w naszej plasterkowej formule wywołuje dużo radości i jest łatwo dostępna w każdej chwili.

plastry dla dzieci


Cymbałki DIY z łyżek i plastrów


             Ta propozycja zabawy z plastrami chyba najbardziej spodobała się Michałkowi. Będziecie potrzebować: kilka łyżek i łyżeczek, plastry dla dzieci i blat stołu. Za pomocą plastrów mocujmy łyżki do brzegu stołu tak, aby swobodnie zwisały. W ten sposób już po chwili powstaną nasze fantastyczne cymbałki. Michał tak się rozkręcił w koncertowaniu, że łyżki latały jak szalone wydajać przeróżne dźwięki.

              Efekt tej niezwykle angażującej muzycznej zabawy najlepiej zobaczycie na naszym filmie.

 


Odrzutowy balon


         Zabawa w odrzutowego turbo balona, to doskonała propozycja dla dwójki dzieci. Potrzebujecie: balon, plaster, sznurek długości około 2-3m oraz słomkę. Przy tej zabawie przydaje się umiejętna współpraca dwóch osób. Jedna osoba dmucha balon, a końcówkę skręca lub ściska tak, aby nie uciekło z niego powietrze. Druga osoba za pomocą plastra przykleja do balona słomkę. Teraz trzeba przełożyć przez słomkę sznurek i naciągnąć go w taki sposób, że jedna osoba trzyma sznurek z jednej strony, a druga w pewnej odległości z drugiej strony.

           Pora odpalić nasz tubo balon! Wystarczy puścić końcówkę, a balon z odrzutową prędkością popędzi wprost po sznurku do drugiej osoby. Potem oczywiście możemy się zamieniać i puszczać ponownie nadmuchany balon w druga stronę. Nieźle ubawiliśmy się podczas tej zabawy, na pewno spodoba się każdemu dziecku.

 


Plastrowe stworki i ludziki


           Tym razem chcemy zaproponować twórczą zabawę z wykorzystaniem plastrów dla dzieci, papieru, bibuły, włóczki, wacików i co tylko znajdziecie jeszcze pod ręką. Przydadzą się też nożyczki, kartka i klej. Dzieci starają się ze zgromadzonych przedmiotów stworzyć wesołe i fikuśne stworki. Tu trzeba się wykazać sporą dawką kreatywności i pomysłowości.

 


Co tu nie pasuje?

Pobierz szablony do druku


             Do tej zabawy wystarczy wydrukować gotowe szablony oraz przygotować kilka kolorowych plastrów dla dzieci. W tej zabawie są dwie wersje jedna prostsza obrazkowa, a druga z literkami i cyframi. Zadaniem dziecka jest odszukanie elementu, który nie pasuje do pozostałych i zaklejenie go plastrem. Zabawa świetnie nadaje się dla młodszych dzieci i z pewnością sprawi im wiele radości. Satysfakcja z prawidłowo odszukanego elementu plus możliwość zaklejenia go,to doskonałe ćwiczenie analizy i małej motoryki.


Zapraszam na film

” Plastry dla dzieci w kreatywnych zabawach “


Konkurs ” Pluszowe pogotowie “


               Jeśli Twoje dziecko ciągle nakleja misom plastry na „skaleczone” łapki, robi opatrunki lalkom i twierdzi, że chce być lekarzem jak dorośnie? To mam dla Was wyjątkowe i kreatywne zadanie.

            Zapraszamy Was do konkursu plastycznego organizowanego przez firmę Salvequick „Moja zabawka choruje. Jak ją uleczę?”. Prace mogą zostać przygotowane w dowolnej technice i formie. Nagrodą jest 15 zestawów akcesoriów niezbędnych latem (ręcznik, piłka plażowa, zestawy do gry w badmintona, pufa lazy bag, pudełeczko, torba plażowa) oraz warsztaty z blogerką Haart w Krakowie >regulamin konkursu<

konkurs-dla-dzieci

 

partnerem wpisu jest marka Salvequick

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »