Karty Grabowskiego -pomoc w nauce tabliczki mnożenia
Karty Grabowskiego to sprawdzona od lat pomoc dydaktyczna do nauki tabliczki mnożenia wraz serią gier i zabaw. Choć karty są dostępne na rynku już od 20 lat, to nadal wiele osób jeszcze o nich nie słyszało. Sami korzystamy z dziećmi z Kart Grabowskiego w licznych zabawach i grach przy okazji w przyjazny sposób utrwalając tabliczkę mnożenia.
Bardzo lubię przygotowywać dla Was wpisy z ciekawymi pomocami ułatwiającymi naukę, a z pewnością jedną z największych bolączek każdego dziecka jest właśnie tabliczka mnożenia. Bo choć na co dzień mamy już do dyspozycji kalkulatory, smartfony i komputery to nadal do obliczeń matematycznych wymagana jest podstawowa znajomość tabliczki mnożenia.
Do wpisu o kartach Grabowskiego przymierzałam się już od dłuższego czasu, bo często pytaliście mnie prywatnie o opinię o tych kartach. Jednak żeby coś szczerze polecić, trzeba to najpierw dobrze sprawdzić.
Karty Grabowskiego składają się dwóch tali czerwonej i czarnej. Każda talia składa się z 55 kart) do zestawu dołączona jest również książka prezentująca 11 gier o zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności.
Andrzej Grabowski – twórca kart opracował w sumie około 80 gier i zabaw z wykorzystaniem kart matematycznych. Wszystkie propozycje zostały szczegółowo opisane w dwóch autorskich książkach. Zapewnia to wiele możliwości i zachęca do różnorodnych gier z kartami matematycznymi, które sprawią że ,,tabliczka mnożenia” przestaje być nudna.
Zabawy zostały podzielone na te dla większości dzieci, oraz na te przeznaczone dla starszych, ale do tego jeszcze wrócę w dalszej części. To co ciekawe kilka propozycji przedstawionych w książce opartych jest też o zabawy ruchowe i aktywność, co może się spodobać wielu dzieciom, którym nauka kojarzy się z mozolnym i nudnym siedzeniem przy biurku.
Na czym polega sukces Kart Grabowskiego
Na kartach czarnych zapisano mnożenie dwóch liczb wraz z odpowiednią ilością kwadratowych kafelek. Na kartach czerwonych przedstawione są liczby odpowiadające wynikom mnożenia wraz z możliwymi działaniami przedstawionymi w postaci kafelek.
Kafelki umieszczone na kartach, pomagają zrozumieć istotę mnożenia. Przedstawienie działań w postaci graficznej i ilościowej za pomocą kafelek znaczniej bardziej trafia do wyobraźni dziecka i pokazuje jak mnożenie jest przemienne.
Dzięki różnorodnym grom możemy dobierać zabawy do charakteru i zainteresowań naszego dziecka. Karty Grabowskiego, są tak pomyślane, aby w zabawie mogli wygrywać nawet najmłodsi matematycy . Dzięki temu nasze pociechy mogą nabrać większej pewności siebie w matematyce, a tabliczka mnożenia nie jest już złem koniecznym, tylko kojarzy się ze wspólna zabawą.
W czasie różnorodnych gier dzieci nie tylko oswajają się z tabliczką mnożenia, ale również doskonalą spostrzegawczość i orientację przestrzenną.
Dokupując do zestawu dodatkową książkę „Gry, zabawy i ćwiczenia z tabliczką mnożenia” część II można jeszcze bardziej wykorzystać potencjał kart. Choć dla młodszych dzieci na początek wystarczy zestaw podstawowy.
Zobacz krótki film o Kartach Grabowskiego
Naszą zabawę z Kartami Grabowskiego zaczęliśmy od wyszukiwania par oraz układania pasjansów. Podczas pierwszych zabaw musieliśmy zapoznać się z kartami i zasadami gier.
Przyznam, że na początku dzieci miały trochę opory i gry wydawały się trudne. Jednak wystarczyło trochę przestawić myślenie, pokombinować i nasze wrażenia były co raz pozytywniejsze i ciekawsze.
Stopniowo w miarę opanowywania kolejnych rozgrywek i zabaw z kartami wyszukiwaliśmy też i chcieliśmy sprawdzić kolejne propozycje gier matematycznych z naszej książki. Niektóre z nich są zdecydowanie dla starszych dzieci, a nawet dorosłych. Na pewno zaletą jest bardzo szczegółowe i merytoryczne opisanie każdej zabawy oraz wyraźna informacja dla kogo dana gra jest rekomendowana i w jakim wieku.
Karty uczą też umiejętności współpracy w grupie poprze propozycje gier i zabaw zespołowych. Każdy uczestnik zabawy ma ważne zadanie, którego dobre wykonanie wpływa na ogólne wyniki drużyny. Dzięki temu dzieci mogą planować różne strategie.
Takie nietuzinkowe wykorzystanie Kart Grabowskiego wynika z pasji i zainteresowań samego autora kart. Pan Andrzej Grabowski był nie tylko nauczycielem matematyki, ale również trenerem lekkiej atletyki. Połączenie tak holistycznego podejścia do dzieci zaowocowało stworzeniem i opracowaniem zaprezentowanych dziś kart matematycznych.
Początkowo Karty opracowano na własne potrzeby na zwykłych kartonikach, ale po latach mamy do dyspozycji ich dopracowaną wersję z mnóstwem propozycji na ich wykorzystanie. Po prawie 20 latach jest to bardzo ceniona pomoc dydaktyczna dla wielu dzieci, rodziców i nauczycieli w całej Polsce, a nawet na świecie. Dwie oryginalne talie kart z elegancką oprawą graficzną, do których przechowywania otrzymujemy trwałe, poręczne pudełko, to także świetny pomysł na mądry prezent.
Więcej o kartach dowiecie się na stronie: kartygrabowskiego.pl lub na fanpage Karty Grabowskiego
Tu możesz zamówić Karty Grabowskiego
Zapraszam na film: ” Karty Grabowskiego ”
Przeczytaj więcej o: Kartach Grabowskiego