fbpx
moje przemyślenia,  Polecamy,  recenzje

Jak wybieram odpowiednie produkty dla dzieci

          Natłok informacji o różnych produktach i zabawkach dziecięcych powoduje, że często nie wiemy, gdzie szukać rzetelnych opinii na ich temat. Szukamy opinii w Internecie, certyfikatów, rekomendacji lub czytamy i analizujemy etykiety próbując zweryfikować wiarygodność podanych informacji.

          Intensywny tryb życia każdej mamy wypełniony obowiązkami sprawia, że poszukiwanie szybkich i prostych odpowiedzi jest co raz trudniejsze. Swoją opinię o różnych produktach w Internecie może napisać prawie każdy. Sama wiele produktów opisuję lub polecam na blogu o ile czuję się kompetentna, aby wypowiedzieć się na dany temat, lub korzystam z jakiegoś produktu od lat i jestem zadowolona. Nigdy nie polecałam Wam i nie opisywałam produktów, które mnie rozczarowały lub kiepskiej jakości. Oczywiście każdy  z nas ma inne oczekiwania i trudno, żeby zawsze każdy się ze sobą zgadzał.

          Wybierając dla dziecka zabawki, wózek, fotelik, rower czy tornister szkolny zawsze szukam informacji na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie. Nigdy nie kupuję rzeczy dla dzieci tylko dlatego, że mają ładny design czy ulubione postacie z bajek na opakowaniu. To są świetne chwyty reklamowe, które nie koniecznie idą w parze z jakością produktu.

ewa wojtan blog parentingowy

         Dlatego sama szukając opinii w Internecie opieram swoje decyzje zakupowe na kilku zasadach.

         Trudno być ekspertem od wszystkiego, nie jest też niczym odkrywczym, że każdy z nas popełnia błędy i kupi czasem produkty, które rozczarują lub nie spełniają naszych oczekiwań. To oczywiście nic złego, jeśli nie wpłynie to na zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci. Jak mawiają mądrzy ludzie –„człowiek uczy się na błędach”. Często zanim odkryłam jakieś fantastyczne produkty, które mnie zachwyciły i na przykład poleciłam je Wam na blogu, musiałam się innymi rzeczami rozczarować…

         Tak kiedyś kupiłam naszemu pierwszemu synkowi piękny rowerek przez Internet, który jak się potem okazało nie miał stosownych certyfikatów bezpieczeństwa i nawet nie dało się go złożyć w serwisie rowerowym, więc 300zł poszło dosłownie do śmietnika.

          Nie wspomnę już ile produktów na przykład plastycznych przez lata pracy z dziećmi przetestowałam i sprawdziłam w różnych warunkach. Niestety i tu nie raz farby czy kredki mnie rozczarowały i lądowały w koszu, bo nie dało się nimi pracować.

         Dlatego na przykład w dziedzinie wyprawek szkolnych, artykułów plastycznych czuję się już ekspertem. Bo nie tylko sprawdziłam większość produktów tego typu osobiście, ale wiem również, czego można oczekiwać po takich przyborach.

        Jako kochający rodzice oczywiście chcemy takich błędów unikać, bo przecież zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci jest priorytetem.

        Dlatego chcę się z Wami podzielić kilkoma wytycznymi, na które zwracam szczególną uwagę wybierając produkty dla moich dzieci. Bo przecież nie znam się na wszystkim i często polegam na opiniach ekspertów, testach i wrażeniach innych rodziców. Ciekawa jestem również jak Wy wybieracie i czym się kierujecie przy zakupach produktów dla dzieci.


Matczyna intuicja jako wyznacznik dobrego produktu


           Zawsze kieruje się w pierwszej kolejności własną matczyną intuicją. Pamiętajcie, że często sami widzimy, że coś jest dobre lub kompletnie nie nadaje się dla dzieci. Wtedy nawet nie szukam żadnych opinii. Podstawa to zaufanie do siebie, jako matki.

          Wiecie to tak trochę jak z zakładaniem dziecku czapeczki w ciepły dzień lub zakładaniem puchowej kurtki wczesną wiosną, gdy na dworze jest już 14 stopni na plusie. Zawsze znajdzie się życzliwa osoba, ciocia, babcia lub starsza sąsiadka, która będzie nam dobrze radzić. Jednak jeśli sami odczuwamy, że dobrze robimy, że dziecku jest tak lepiej i na pewno nie zmarznie… to ufajcie sobie i swojej własnej intuicji.

          Zawsze przy zakupach zwracam uwagę, czy zabawka jest dostosowana do wieku dziecka i odpowiednio oznaczona. Szczególnie jest to ważne w przedziale wiekowym 0–3, w którym producent powinien uszczegółowić wiek dziecka, podając go w miesiącach życia.

           Sprawdzam czy produkt jest starannie wykonany i czy posiada oznaczenia oraz podstawowe informacje, instrukcję. Czytam etykiety i zapoznaję się z umieszczonymi tam informacjami i oznaczeniami.

            Więcej na temat symboli i certyfikatów bezpieczeństwa zabawek możecie przeczytać na przykład na specjalnym portalu dla rodziców stworzonym przez Instytut Matki i Dziecka epozytywnaopinia.pl

ewa wojtan blogerka influencer parenting Jak wybieram odpowiednie produkty dla dzieci


Opinie, rekomendacji, testy i certyfikaty bezpieczeństwa


           Kolejnym krokiem jest szukanie opinii, rekomendacji, testów i certyfikatów bezpieczeństwa. Dotyczy to tych produktów, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie mojego dziecka.

          Dokładna weryfikacja produktów spożywczych dla najmłodszych jest dla mnie szczególnie ważna. Dlatego w pierwszej kolejności cenię sobie opinię ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka jak również sama dokształcam się i cały czas uczę czego unikać w różnych produktach. Staram się przy tym edukować również swoje dzieci, żeby wiedziały jakie produkty są wartościowe, a na jakie możemy sobie pozwolić od czasu do czasu, o czym pisałam równie niedawno na blogu.

          W Instytucie Matki i Dziecka pracują doświadczeni lekarze specjaliści, pielęgniarki i położne oraz eksperci medycyny wieku rozwojowego i pracownicy naukowi, którzy na co dzień pracują z małymi pacjentami w klinikach i poradniach Instytutu, są dla mnie wiarygodnym źródłem.

           Każda wydana opinia jest efektem pracy zespołu złożonego ze specjalistów z różnych dziedzin, a czy produkt, który chcecie zakupić jest zaopiniowany pozytywnie możecie sprawdzić na portalu epozytywnaopinia.pl


Portal epozytywnaopinia.pl to miejsce, gdzie znajdziemy

sprawdzone produkty z pozytywną opinią


           Opinie wydawane przez Instytut są oparte o wnikliwą analizę danych jakościowych i żywieniowych dotyczących produktu i jego składników oraz o audyt produkcji.

            Zanim produkt otrzyma Pozytywną opinię musi przejść przez złożony proces opiniowania.

            Opiniowanie produktów przebiega według najwyższych standardów i składa się z kilku etapów:

  1. Analizy dokumentacji od producenta, podczas której weryfikowane są dane dotyczące jakości nie tylko samego produktu, ale również procesu produkcji (w jakich warunkach był tworzony produkt) oraz surowców, z których został wykonany.
  2. Analiza ekspertów Instytutu, którzy sprawdzają przede wszystkim wytrzymałość, konsystencję, zapach oraz jakość wykonania produktu.
  3. Badania aplikacyjne i użytkowe z udziałem wykwalifikowanego personelu medycznego oraz doświadczonych lekarzy specjalistów. W ostatnim etapie uczestniczą też wybrani mali pacjenci oraz ich rodzice.

           Pozytywną opinię można uzyskać jeśli produkt spełnia restrykcyjne kryteria. W przypadku produktu spożywczego musi on posiadać wartość dodaną czyli cechy dzięki którym może pełnić istotną rolę w diecie. To znaczy, że jest bezpieczny i właściwy dla dziecka.

           Wiadomo jednak, że potrzeby każdego dziecka są inne, dlatego ja zawsze oprócz sprawdzenia, czy dany produkt jest rekomendowany, sprawdzam również etykietę ze składem. Dopiero wtedy decyduję, czy to jest najlepszy produkt dla mojego dziecka.

            Przy czym nie będę ukrywać, że zdarza nam się zakupić również słodkie soki owocowe i zjeść od czasu do czasu produkty mniej wartościowe. Tak daję dzieciom czasem parówki, soki i frytki z przydrożnej restauracji w drodze na urlop… ale najważniejsze jest dla nas codzienne dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe, edukacje dzieci w tej kwestii i nauka świadomego wyboru wartościowych produktów.

           Znak Pozytywnej opinii Instytutu Matki i Dziecka na produkcie to dla mnie gwarancja, że przeszedł on złożony proces opiniowania w Instytucie, a jego eksperci potwierdzili, że jest bezpieczny dla dziecka pod względem konstrukcji, staranności wykonania, jakości czy użytych surowców. Taki produkt jest również dostosowany do etapów rozwoju dziecka i wspiera jego harmonijny rozwój. Zapewne różne chińskie zabawki, czy gadżety nie przejdą takiego restrykcyjnego badania i takie produkty trzeba poddać szczególnej weryfikacji.

            Podstawę wydawanych przez Instytut opinii stanowią aktualne przepisy prawa obowiązujące w Polsce oraz w Unii Europejskiej, standardy medyczne i zalecenia, wytyczne konsultantów krajowych, towarzystw naukowych oraz dostępne wyniki badań naukowych.

            Pozytywna opinia jest wydawana na okres trzech lat, więc warto co jakiś czas sprawdzić, czy dany produkt nie pogorszył się i nadal jest opiniowany pozytywnie. Produkty z pozytywną opinią oznaczone są informacją lub logo Instytutu na opakowaniu i w tym czasie podlegają stałej obserwacji.

           Dlatego myślę, że strona epozytywnaopinia.pl stworzona przez Instytut Matki i Dziecka, gdzie zostały zebrane wszystkie produkty z pozytywną opinią, to bardzo ciekawy pomysł na szybkie sprawdzenie, czy wybrany przez nas produkt jest odpowiedni dla naszego dziecka. Na pewno będę obserwować dalszy rozwój tej strony i kolejne produkty, które otrzymają rekomendację.

          Wydaje się to ciekawą opcją szybkiego zweryfikowania godnych zaufania produktów. Natomiast pozostałe kwestie takie jak cena, design, funkcjonalność, odpowiedni dla naszego dziecka skład produktu, czy wytrzymałość interesujących nas rzeczy możemy przeanalizować i przemyśleć samodzielnie lub poszukać opinii innych rodziców w Internecie. Ja bynajmniej zawsze i w każdej sytuacji opieram swoje wybory na podstawie kilku wiarygodnych dla mnie źródeł.

ewa wojtan bloga parentingowy opnie recenzje zabawek

moje dzieci kreatywnie ewa wojtan blog parentingowy


Partnerem wpisu jest marka Żywiec Zdrój

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »