fbpx
co mozna zrobic z lisci, kalkografia, ciekawe prace plastyczne, grafika dla dzieci
prace plastyczne,  twórczość,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy plastyczne

Kalkowanie liści – kreatywne prace plastyczne

              Lato jest jeszcze w pełni, ale po takich upalnych dniach w ogródku znajduję już pierwsze liście, które spadają z naszej czereśni. Dziś rano pomyślałam, że można już powoli przygotowywać nowe inspiracje plastyczne z liśćmi. Tym razem pokażę Wam pomysł z wykorzystaniem kalki kopiującej i różnorodnych liści.          

          Do wykonania prac plastycznych przypominających graficzne ilustracje liści potrzebujcie: kalkę kopiującą kilka sztuk, białe lub kolorowe karki kilka sztuk, różnej wielkości liście z widoczna strukturą, żelazko i opcjonalnie suche pastele.

            Poniżej opiszę krok po korku jak kalkować liście. Takie prace plastyczne to doskonały pomysł na wprowadzenie dzieci w świata grafiki. Prace z kalkowanymi liśćmi wyglądają bardzo efektownie. Młodsze dzieci mogą swoje prace pokolorować i rozetrzeć suchymi pastelami. To świetny pomysł na ciekawe zajęcia i zapoznanie dzieci z nowymi technikami twórczymi.


1. Dzieci wybierają liście i układają z nich dowolną kompozycje na kartce. Ważne, aby układać liście strukturą (żyłkami) do góry.


ciekawe prace plastyczne z lisci, kalokografia

kalkografia techniki plastyczne


2. Liście przykrywamy kalką kopiującą. Część z tuszem powinna przylegać do liści.3. Kalkę kopiującą przykrywamy kartką techniczna lub kartonikiem, tworząc w sumie cztery warstwy. (kartka, liście, kalka kopiująca i kartka techniczna)4. Ułożone warstwy przeprasowujemy kilka razy przez około 15 sekund rozgrzanym żelazkiem.5. Po przeprasowaniu odkrywamy górną kartkę i kalkę. Liście po przeprasowaniu kalką powinny wyglądać jak na zdjęciu poniżej. Jeśli liść przyklei się do kalki delikatnie go odklej. W kolejnym kroku zabarwione od tuszu kalkowego liście ułożymy na czystej kartce zabarwioną strona do dołu. Tak ułożoną kompozycje będziemy ponownie przykrywać kartką i przeprasowywać żelazkiem. Dzięki temu zabarwione części liścia ładnie obiją się na naszej pracy plastycznej tworząc graficzne ilustracje. Możesz to zobaczyć na zdjęciach niżej.


ciekawe prace plastyczne, kalkografia, grafika dla dzieci, techniki plastyczne

odbijanie liści, kalkografia, prace plastyczne pomysły

techniki plastyczne dla dzieci klakografia, ciekawe pomysły na prace plastyczne

 odbijanie liści

    prace plastyczne jesien      odbijanie lisci prace plastyczne jesien kalkografia

co mozna zrobic z lisci prace plastyczne

kalkowanie liści kalkografia

jesienne prace plastyczne

prace plastyczne jesien, jesienne prace plastyczne, moje dzieci kreatywnie

ciekawe prace plastyczne jesien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »