Żółw z plasteliny i papieru 3D
Żółw z plasteliny i papieru to bardzo kreatywna i twórcza praca plastyczna. Choć jest pracochłonna, to bardzo łatwa i efektowna, więc większość dzieci powinna poradzić sobie z wykonaniem takiej przestrzennej pracy. Tworząc żółwia możemy dać ponieść się wyobraźni i dostosować etapy pracy do wieku dziecka.
Do wykonania pracy potrzebujesz: plastelinę, dwa papierowe talerzyki deserowe lub kartkę A4 z bloku technicznego, nożyczki, wykałaczkę, klej zwykły lub na gorąco.
Nasze żółwie wykonaliśmy z dwóch małych, papierowych talerzyków tak zwanych deserowych. Jeśli nie macie talerzyków możecie wyciąć dwa koła z kartki z bloku technicznego. Jedno z kół lub jeden z talerzyków nacinamy w czterech miejscach tak ja na zdjęciach poniżej. Następnie sklejamy rozcięcia powodując uwypuklenie talerzyka. W ten sposób powstaje skorupa naszego żółwia.
Następnie wycinamy głowę, 4 płetwy i ogonek. Doklejmy poszczególne elementy do naszego żółwia wodnego. Sprawdzałam, że wszystko można skleić klejem szkolnym, ale trzeba trochę czekać na wyschnięcie, możecie to przyśpieszyć używając kleju na gorąco.
Etapy powstawania żółwia z papierowego talerzyka
Żółw z plasteliny
Sklejony żółw jest gotowy do tworzenia i ozdabiania. Możecie go pomalować farbami, kredkami lub pisakami i zostawić w takiej przestrzennej formie. Ja proponuję trochę zabawy twórczej z plasteliną i ozdobienie żółwia kuleczkami, wałeczkami i spiralkami wykonani z plasteliny. Możecie dodać do tego nawet jakieś koraliki, czy inne ozdoby. To co podpowie Wam wyobraźnia lub znajdziecie w domu.
Żółw pod wpływem ciężaru plasteliny na skorumie opada potem bardziej na płasko. Udekorowany w różnych kolorach plasteliny sprawia wrażenie niezwykle barwnej, bajkowej postaci z krainy baśni. 🙂 Warto trzymać się kilku wybranych kolorów na przykład w ciepłych lub zimnych. Ja wybrałam: jasny zielony, ciemny zielony, żółty, brązowy i pomarańczowy. Dodatkowo możecie za pomocą wykałaczki porobić drobne dekoracje, dziurki i kropeczki, co jeszcze bardziej wpływa na piękny efekt końcowy pracy.
Żółwie udekorowane plasteliną mogą być wyklejony w dowolny sposób. Młodsze dzieci zrobią to bardziej chaotycznie przyklejając pewnie większe kulki i wałeczki, co nie zmienia faktu, że praca stosownie do ich wieku będzie piękna. Starsze dzieci mogą próbować stworzyć już bardziej przemyślaną kompozycję, układ i dobór kolorów. Taka zabawa nie tylko pobudza wyobraźnię, uczy planowania i projektowania, ale też doskonale wpływa na manualność i rozwój małej motoryki.
Jeden komentarz
kaniko
Wyglądają suuuper!:)