Stemple z plasteliny – zabawy graficzne dla dzieci
Stemple z plasteliny zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez dzieci, to doskonały pomysł na twórczą zabawę i wprowadzanie w tematykę grafiki. Zabawa rozwija zdolności manualne, uczy dzieci projektowania, planowania i niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.
Do wykonania stempli potrzebujesz: zakrętki od słoików, plastelinę, pędzel, farby plakatowe lub akrylowe.
Dzieci projektują swoje stemple z plasteliny. Mogą najpierw narywać wzór na bazie koła taki, jaki chciałaby wykonać z plasteliny. Można też tworzyć wzory bez projektu bezpośrednio na zakrętce. Ważne jest, aby zachować równomierną wypukłość z plasteliny na całej zakrętce. My mieliśmy bardzo kolorowe zakrętki, więc dla ułatwienia zadania i lepszej widoczności wzorów okleiliśmy zakrętki papierem.
Jak wykonać stemple z plasteliny?
Wzory możemy wyklejać dowolnie, porównywać, sprawdzać i modyfikować. Jeśli chcemy dodatkowo zrobić jakieś inne elementy graficzne jak kreski, czy kropki możemy do tego użyć wykałaczki lub kredki.
Wzory plastelinowych stempli można wyklejać z jednego koloru plasteliny lub z kilku. Przy odbijaniu kopii nie będzie widać różnicy, bo plastelina będzie pomalowana wybranym kolorem farby. Używając kilku kolorów plasteliny stworzymy bardziej kolorowe matryce graficzne. Możemy je potem pokolorować farbami na kolorowo i stworzyć kolorowe stemple zamiast jednobarwnych.
Stemple z plasteliny malowanie i odbijanie
To jest ten moment kiedy możemy wprowadzić dzieci w temat odbitek graficznych i tworzenia matryc. Nasz plastelinowy stempel jest prostą matrycą, a jego odbita kopią graficzną. W taki prosty sposób w formie twórczej zabawy, projektowania i odbijania stempli możemy zaznajomić dzieci z pierwszymi pojęcia i próbami tworzenia odbitek graficznych.
Dzieci malują pędzlem i farbą plakatową lub akrylowa swoje stemple, a następnie dokładnie odciskają je na kartce. Obserwujemy jak kolejne odbitki się zmieniają i blaknąć. Możemy potem ponownie pomalować nasze stemple, lub też wybrać inny kolor farby.
Zwracamy uwagę na wypukłości, które elementy się obijają na kartce lepiej, a które słabiej. Możemy po wykonaniu próbnych odbitek, zaprojektować nowy stempel.
Po pierwszych eksperymentach z odbitkami stempli można próbować przejść do stworzenia obrazków z plasteliny. Ten etap pracy jest już bardziej skomplikowany, ale równie ciekawy i odkrywczy. Obrazki możecie wyklejać z plasteliny na kawałku kartonu, a potem je odbijać na kratce i tworzyć z nich kolejne kopie graficzne.