fbpx
dzień kropki, szablon liścia, materiały do druku, dzień kropki w przedszkolu
inspiracje,  karty pracy,  pliki do druku,  pomoce edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Kropki – pomysły i materiały do druku

           Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

         W wielu szkołach i przedszkolach powstają wyjątkowe i niepowtarzalne kropkowe dzieła sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.


Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?


               Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.

              Opowiadanie z książki “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. Dlatego przygotowałam dla Was kilka inspiracji do różnorodnych działań, które możecie zrealizować razem z dziećmi w domu, przedszkolu lub szkole.

           Dla małych i twórczych artystów przygotowałam też dyplomy, które możecie pobrać i wydrukować. Z pewnością po twórczym kropkowym dniu, taka niespodzianka będzie wspaniałym uwieńczeniem wspólnych zabaw.


Pobierz dyplom na Międzynarodowy Dzień Kropki


dyplom międzynarodowy dzień kropki, dzień kropki materiały do druku, dzień kropki w przedszkolu


Kropkowe obrazy po śladzie dla przedszkolaków


międzynarodowy dzień kropki, pomysły, inspiracje, materaiły do druku


Kolaż z kolorowych kropek


            Kolaż z kolorowych kropek można zrobić na kilka sposobów. W zależności od inwencji twórczej i zamysłu małych artystów kompozycję z kropek można wyklejać, malować, rysować lub przyklejać.

         Poniżej przykładowe zestawienie kropek. Można użyć do malowani farb i na przykład barw ciepłych lub zimnych, wybrać kilka kolorów lub wszystkie. Inny pomysł to przyklejanie wyciętych kółek z kolorowego papieru, czarno-białych lub z gazet. Wyklejać można też plasteliną lub narysować różne kropki kredkami. Każda zastosowana technika będzie bardzo ciekawa i efektowna. Pracując w grupie można też oprócz indywidualnych kompozycji  spróbować zrobić jeden duży plakat w kropki.

międzynarodowy dzień kropki, pomysły na zabawy na dzień kropki, scenariusze. pliki do pobrania


Miś- połącz kropki i pokoloruj


            Kolejna propozycja dla dzieci przedszkolnych to misiu w kropki. Napier dzieci trenując przy okazji grafomotrykę rysują misia łącząc ze sobą kropki. Potem możemy pokolorować misia w kolorowe kropki kredkami lub farbkami. Do malowania możecie też użyć patyczków do uszu, które zamoczone w farbie dają fajny efekt kropeczek.miś w kropki, dzień kropki, mtariały do druku, materiały do pobrania międzynarodowy dzień kropki


Jak się bawić z dzieckiem w domu?


Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu, ale bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam nasze książki. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Żółty bestsellerowy Dziennik Zabaw dla dzieci 2-12 lat, to ponad 340 stron z pomysłami i 450 kolorowych zdjęć, które przeciągną uwagę Twojego dziecka! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień!

Dziennik Zabaw Lato, to 160 stron inspiracji i ponad 300 kolorowych zdjęć z pomysłami na dekoracje z elementów natury takich jak patyczki, kamienie, piasek i liczne twórcze zabawy na każde nudne, czy deszczowe popołudnie. Wykonamy wspólnie różne z stworki, marionetki, wesołe odciski dłoni, prace z rolek czy papierowych talerzyków!


Przejdź do sklepu i zobacz moje książki


dziennik zabaw, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan


Zabawa z szablonem i nauka kolorów


Kolejna propozycja to układanie gumek na szablonach lub według szablonów. Tu ponownie utrwalany nazwy kolorów i uczymy dziecko obserwowania, analizy i odwzorowywania.

Jeśli nie macie kolorowych gumek, możecie wyciąć kolorowe kółka z papieru i wykorzystać je do zabawy zamiast gumek.

Ze starszym dzieckiem możecie pobawić się w zabawę pamięciową. Wtedy proponuję przeciąć szablony wzdłuż czarnych kresek i wykorzystywać tylko po jednym pasku kółek do zabawy.

Pokazujemy dziecku jeden rząd z sześcioma kółkami. Dziecko stara się zapamiętać kolejność kolorów. Następnie zakrywamy szablon, a nasza pociecha stara się odtworzyć z pamięci właściwą kolejność kół. To świetna zabawa, która na pewno spodoba się starszakom.

międzynarodowy dzień kropki, zabawy dla dzieci w domu, nauka kolorów, zabawy dla dzieci w przedszkolu, zabawy dla 2 latka


Dziedziniec w kolorowe kropki


          Jeśli obchodzicie dzień kropki w przedszkolu lub szkole warto zakupić trochę kolorowej kredy. Wspólnie z dziećmi może nawet przy jakiejś muzyce nastrojowej lub klasycznej możecie pokolorować dziedziniec szkolny lub przedszkolny w kolorowe kropki. Efekt będzie niesamowity! Jeśli każdy narysuje kilka kropek wspólnie stworzycie niesamowite kropkowe dzieło, które będzie cieszyć do najbliższych opadów deszczu. 😉


Piłka – połącz kropki


karty pracy dzień kropki, piłka w kropki, grafomotoryka, dzień kropki w przedszkolu


Obraz malowany w technice Puentylizmu- kropek


             Dla starszych dzieci proponuję wprowadzenie techniki malowani kropkami. Puentylizm lub pointylizm (z fr. pointiller – kropkować, punktować) – neoimpresjonistyczna technika kształtowania formy obrazu, polegająca na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie gęsto rozmieszczonymi, różnobarwnymi kropkami nakładanymi czubkiem pędzla. Dla ułatwienia możecie użyć patyczków do uszu.


Zabawa – znajdź kropkę / kto znajdzie więcej kropek


          Do tej zabawy potrzebujecie wyciąć z jakiegoś papieru lub kolorowego kartonu kropki w różnych kolorach wielkości ok 10cm. Następnie urywacie kropki w różnych miejscach w sali pod dywanem, pod krzesłem, wśród książek, zabawek itp.

         Zadaniem dziecka jest znalezienie kropki w danym kolorze, kropki ze swoim imieniem, lub odnalezienie jak największej ilości kropek. Możliwości modyfikacji zabawy jest dużo, a dzieci uwielbią szukać ukrytych kropek. Do ukrycia kropek możecie też wykorzystać ogród przedszkolny lub pobliski park, czy las.


Malowanie drzewek w kropki ze starej folii bąbelkowej


drzewko z recyklingu butelki i folii diy dla dzieci


Drzewo z kropkami i piłeczkami – nauka kolorów


        Wspólnie z dziećmi możecie wykonać duże drzewko z kolorowymi kropkami. Następnie do kropek mocujemy dwustronną taśmę i doklejamy kolorowe piłeczki w odpowiednich kolorach. Mamy tu połączenie twórczej zabawy, współpracy w grupie i naukę kolorów.

dzień kropki w przedszkolu, pomysły na zabawy

zabawy w przedszkolu, dzień kropki scenariusz


Biedronka z kropki- karta pracy dla przedszkolaków


            Zabawa manualna dla przedszkolaków. Wycinamy kropki i przyklejamy je dowolnie naszej biedronce, klikając na obrazek pobierzesz kartę pracy do druku.

biedronka z kropki karta pracy, międzynarodowy dzień kroki materiały do druku


Domek dla kropki – karta pracyKompozycja z kropek – ćwiczenie na percepcje wzrokową, motorykę mała i zabawa plastycznaSowa w kropki – praca plastyczna


          Sowę po wydrukowaniu możecie wyciąć i przykleić na czarną kartkę. Następnie z pomocą kredek, farb, pisków lub plasteliny wypełniamy naszą wesołą sówkę kropkami.

dzień kroki, sowa w kropki, sowa kolorowanka, materiały do druku na dzień kropki


Sowa – obrazki do wyklejania plasteliną i malowania z kropek

Kliknij wybrany obrazek i pobierz do wydruku


sowa kolorowanka

tecza kolorowankaliście w kropki, szablony jesień, szablony liści, parec plastyczne jesień

liscie do wyklejania plastelinadynia kolorowqnka, do wyklejania, kolorwania, karty pracy jesień, dzień dynipilka nozna kolorowanka karty pracy chomikuj


Zaprojektuj własna kropkę


zaprojektuj pilke kolo


Drzewo z kropek własnego projektu – praca grupowa


           Poniższa grafika również jest do pobrania i wydruku, ale to poglądowy przykład drzewa jakie możecie wykonać w grupie w formie wielkiego plakatu. Na dużym arkuszu papieru malujemy pień drzewa. Następnie dzieci wykonują swoje kropki każdy według swojej inwencji twórczej. Na koniec mocujemy wszystkie kropki na drzewku. Szablon kropek do projektowania jest do pobrania wyżej.

dzień kropki materaiłu do pobrania, materaiły do druku międzynarodowy dzień kropki


Alfabet w kropki do druku


Alfabet do wyklejania, dzień kropki materiały do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »