fbpx

Zabawy i eksperymenty z wodą

Comment

eksperymenty zabawy dla 2-3 latków zabawy dla 4-5 latków zabawy sensoryczne
eksperymenty kreatywne zabawy z woda

          Upały cały czas się utrzymują, dlatego postanowiłam zebrać w jednym miejscu nasze najlepsze zabawy, dzięki którym będziecie mogli się ochłodzić lub poeksperymentować z wodą. Każda zabawa jest krótko opisana, a niektóre propozycje są podlinkowane do naszych filmów.


Zabawa balonami wodnymi


         Jedna z ulubionych zabaw wszystkich dzieci, czyli balony wodne i rzut do celu, ale nie byle czym tylko balonami wypełnionymi wodą! Zabawa idealna na przyjęcie urodzinowe, dla grupy dzieci czy jako rodzinna rozgrywka podczas ciepłego weekendu. Zupełnie nie spodziewałam się, że samo napełnianie balonów, będzie dla dzieci wielką atrakcją.

       Chłopcy świetnie ze sobą współpracowali, pryskali się nawzajem wodą, pomagali sobie śmiejąc się w głos, gdy kolejne krople wody spadały na ich głowy Chłopcy mieli wyznaczone miejsce z którego rzucali wypełnione wodą balony, każde uderzenie w naszą tarczę to odpowiednia ilość punktów. Wygrywa oczywiście osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

moje dzieci kretaywnie blogi parentingowe ewa wojtan

balonowe i wodne zabawy

 


               Odmianą zabawy w balonami wodnymi jest malowanie balonami. Wystarczy wielki brystol lub karton, balony wyplenioną woda i fantastyczna zabawa gotowa zobacz nasz film.


 

moje dzieci kreatywnie zabawy z balonami i woda


Eksperyment z wędrującą wodą


        Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy przygotowaliśmy 6 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę.

         Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki. Całe doświadczeni w przyśpieszonym tempie możecie zobaczyć na filmie

Zabawy i eksperymenty z wodą

 


Kolorowe krople zabawa sensoryczna


           Do zabawy potrzebujemy kilku szklanek z wodą, pipety, puste opakowanie po tabletkach oraz barwniki spożywcze lub kawałki kolorowej bibuły. Wodę w szklankach barwimy barwnikami spożywczymi, farbami lub zamaczając w ciepłej wodzie kawałki bibuły. Przy okazji można wprowadzić elementy nauki kolor, mieszania barw. Gdy emocje związane z barwieniem wody już opadną dajemy dziecku kroplomierz, potocznie nazywany pipetą. Można go zakupić w aptece lub bardzo tanio na allegro. Dziecko nabiera dowolne kolory i stara się wkropić po kropelce w otwory opakowania od tabletek.

           To zadanie uczy precyzji, cierpliwości i świetnie trenuje małe rączki i paluszki. Odpowiednie wkropieni barwnych kropli wymaga od dziecka skupienia uwagi. A mieszanie ze sobą kropli pozwala dziecku zaobserwować jak zmieniają barwę. Naszą zabawę możecie podpatrzeć na YouTube.


Malowanie kolorową pianą zabawa plastyczna


          Pamiętam, gdy jako kilkuletnia dziewczynka dmuchałam przez słomkę do kubeczka z wodą i płynem do mycia naczyń tworząc pieniste mniejsze lub większe bańki mydlane. Ja tą zabawę urozmaiciłam nieco moim dzieciom i dodałam do wody barwniki spożywcze. Dzięki temu mogliśmy tworzyć wielobarwne bańkowe obrazy na kartkach papieru.

     Przebieg całej naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie Do szklanek z wodą nalewamy odrobinę płynu do mycia naczyń oraz farby lub barwnika. Płyn dokładnie mieszamy i gotowe ,,barwne mieszanki” ustawiamy w kilku miejscach na białym brystolu. Najlepiej zabawę przeprowadzić na trawie lub na piasku, aby uniknąć zabrudzeń wokół.

wodne zabawy moje dzieci kreatywnie blogi parentingowe


Deszczowa chmurka


              Na dużej kartce przyklejonej w pionie do okna przyklejamy w górnej części różne kawałki bibuły w odcieniach niebieskiego. Gdy powstanie chmura oklejamy ją watą. Teraz można zacząć wytwarzanie deszczu. Za pomocą spryskiwacza z wodą dziecko namacza chmurę obserwując już po chwili spływające smugi deszczu. Doskonale zobaczycie każdy etap naszej zabawy na filmie. Niebieska bibuła barwi wodę i sprawia, że z chmury spływają piękne strugi deszczu. Przebijające przez szybę światło dodatkowo wzmacnia efekty wizualne, a zabawa pozwala na ochłodę w strugach wody ze spryskiwacza 🙂

           Taka zabawa to doskonałe ćwiczenie małej motoryki, przygotowujące rączki do nauki pisania. Jeśli lubisz nasze filmowe inspiracje będzie mi bardzo miło jeśli dołączysz do subskrybentów mojego kanału YouTube jest tam już ponad sto różnych pomysłów na zabawy z dziećmi i naukę.

zabawy i eksperymenty z woda


Szukanie złota


         Szukanie złota to fantastyczna zabawa dla każdego dziecka, a nawet grupy dzieci. Możecie się bawić w domu, ogrodzie czy na festynie rodzinnym. Zobacz na naszym filmie jak łatwo przygotować taką zabawę i ile mieliśmy przy tym frajdy, rywalizacji i zabawy. Małe kamyczki umyliśmy, wysuszyliśmy i pomalowaliśmy złotym sprayem. Do dużej kuwety nasypaliśmy piasek i zalaliśmy go wodą. Następnie wrzuciliśmy do naszej wodno-piaskowej mieszaniny ponad kilogram wyprodukowanego wcześniej złota i mogliśmy zacząć zabawę. Wszystko pokazujemy dokładnie na filmie. 


Wodowanie statków


          Wspólne wykonywanie ekostatków z recyklingu i testowanie jak pływają to zabawa na wiele godzin zarówno dla rodziny jak i dla grupy dzieci. Zobacz nasze pomysły, a potem spróbujcie stworzyć własne parostatki, żaglowce i łodzie podwodne…


Wodny stolik DIY


            Wodny stolik to pomysł na fantastyczną zabawę zarówno dla młodszych dzieci, jak również dla starszych konstruktorów. Wystarczy poszukać w domu kilku potrzebnych rzeczy, rurek, butelek i już po chwili zobaczycie jak łatwo stworzyć kreatywną zabawę dla całej rodziny. Zapraszamy również na film z naszego majsterkowania.

wodny stolik diy fontanna dla dzieci


Wodny tor przeszkód


            Zabawa ruchowa zarówno do domu jak i na plener dla jednego dziecka, dwójki lub całej grupy. Podczas takiej aktywności trenujemy koordynację, równowagę i pobudzamy zmysły. Ważne aby podczas zabawy chodzić po butelkowym torze gołymi stopami, wtedy lepiej czujmy powierzchnię. Dla zwiększenia doznań czuciowych w kilku butelkach może być umieszczona ciepła woda, a w innych zimna.

zabawy ruchowe dla dzieci


Chłodzący gniotek DIY


          Gniotek DIY z żelatyny to nasze najnowsze odkrycie. Wcześniej robiliśmy już gniotki z mąki i ryżu, ale galaretowaty gniotek z żelatyny to nasz prawdziwy hit. Dostarcza mnóstwo wrażeń i zabawy, a wypełniony zimną żelatyną świetnie będzie chłodził w upalne dni. Zobacz nasz film krok po korku i subskrybuj kanał na YouTube.

moje dzieci kreatywnie

 


Pienisty wąż


        Puszczanie baniek mydlanych to jedno z najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa i świetna zabawa dla dzieci. Spróbujcie idąc dalej stworzyć kolorowe pieniste węże. Potrzebujecie do tego miseczkę z wodą i płynem do mycia naczyń, przeciętą plastikową butelkę, kawałek bawełnianej szmatki, gumkę recepturkę i barwniki. Szmatkę zakładamy na przecięty otwór butelki i mocujemy za pomocą gumki. Kocówkę butelki ze szmatką moczymy w wodzie z płynem do mycia naczyń.

         Na mokrą szmatkę nakrapiamy barwniki i dmuchamy przez drugi otwór butelki. Już po chwili zauważymy, że przez szmatkę zacznie tworzyć się i wydobywać długi pienisty wąż. Moi chłopcy byli tą zabawą zachwyceni, to świetny pomysł na rodziną aktywność w plenerze lub na zabawę dla grupy dzieci na przykład podczas kolni. Zawody kto wydmucha dłuższego węża z pewnością dostarczą dzieciom wielu emocji.

zabawy dla 4 latka 5 dzieci w domu przedszkolu


Lodowe skarby


          Zabawy z lodem są idealne na każdą porę roku. To już nie pierwsza propozycja zabawy sensorycznej z lodem, ale nigdy dotąd nie było takich emocji, śmiechu i skupienia jednocześnie. Zebrałam w jednym poście wszystkie nasze lodowe propozycje, więc do dzieła! >Zobacz tu<


wodny materac


              Próbowaliście kiedyś dmuchany materac zamiast powietrzem wypełnić wodą. My tak i powstała fantastyczna zabawa sensoryczna. Ubaw był nie tylko przy tworzeniu wodnego materaca, ale również w trakcie korzystania z niego. To idealna propozycja na ochłodę w letnie dni. Wodny materac wykonujemy ze zwykłego materaca dmuchanego. Wystarczy przez otwór wlać do środka wodę i zabawa gotowa…

 

blogi parentingowe moje dzieci kreatywnie wodny materac zabawy wodne

wodne zabawy dla dzieci materac wodny

zabawy sensoryczne dla dzieci


Chłodzący basen cieczy nienewtonowskiej


        To była meeega zabawa, której pewnie drugi raz nie powtórzymy, ale wspomnienia będą fantastyczne na całe życie 🙂  Zamiast basenu zimnej wody zrobiliśmy cały basen chłodnej cieczy nienewtonowskiej z 50 kg mąki ziemniaczanej. To był szał! Polewanie się, przelewanie cieczy z ręki do ręki, chodzenie na rękach po cieczy… Zobacz koniecznie nasz film 🙂

ciecz nienewtonowska jak zrobic basen moje dzieci kreatywnie

ciecz nienewtonowska newtonowska moje dzieci kreatywnie vlog


Jeżeli chcesz być z nami na bieżąco i obserwować kolejne wpisy:


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »