fbpx
czytanie sylabowe,  Moje Dzieci Kreatywnie,  poznajemy litery

Poznawanie literek

Chwilę nas nie było, bo odpoczywaliśmy kilka dni w Łebie. To już druga taka wspaniała wyprawa. Dziś przedstawię jeden z naszych sposobów na poznawanie literek.

Na komputerze  przygotowałam tabelkę wpisałam cały polski drukowany alfabet ze zmiękczeniami, dwuznakami, litery małe i duże potem w wydrukowane czyste tabelki wypisałam alfabet literami pisanymi:-) wszytko razy dwa, najlepiej jeszcze zalaminować lub okleić przezroczystą szeroką taśmą:-)

            Zabawa polega na tym, aby znaleźć dwie takie same literki oczywiście mówiąc ich nazwę, potem staramy się ułożyć alfabet w kolejności, mamy w sumie cztery zestawy w kopertach, myślimy też o jakimś sorterze liter:-):

alfabet drukowany duże litery
alfabet drukowany małe litery
alfabet pisany duże litery
alfabet pisany małe litery

           Kolejne możliwe zabawy literowe to tak zwany alfabet ruchomy układanie sylab z liter, prostych wyrazów, podpisywanie wyciętych z gazet obrazków lub później pisanie zdań (przyda się więcej niektórych liter). Zabawa w poznawanie samogłosek i spółgłosek. Układanie alfabetu tak aby dopasować małą literę do dużej, dopasować do siebie wszystkie literki małe duże drukowane i pisane:-)
             Możliwości używania tak przygotowanego alfabetu jest bardzo dużo a synek zdecydowanie lepiej przyswaja taką naukę, gdyż traktuje to jako zabawę w książeczce niestety nie jest zainteresowany literami. Natomiast młodszy synek bardziej ciekawi się książką. Zakupiłam jedną z ciekawych pozycji o nauce czytania: “Uczę się czytać z rodzicami” gdzie poznajemy wspólnie z Michałkiem obrazki i literki. Bardzo fajnie przygotowana książka do sylabowego czytania. Starszy synek próbuje czytania sylabowego a młodszy dzięki obrazkom również może w czytaniu uczestniczyć:-) Druga bardzo fajna książka to Elementarz czytamy metoda sylabową wyd. Greg, potem wstawię więcej zdjęć książek oraz cała seria książeczek godnych polecenia to “Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej niestety nie mamy ale na ich wzór staram się robić własnoręczne książeczki i wymyślać zabawy.
poznawanie literek

 

 

poznawanie literek

 

nauka literek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »