fbpx
klocki dienesa matematyczne figury
gry,  Mała motoryka,  matematyka,  Polecamy,  poznajemy kolory,  poznajemy kształty,  zabawy logiczne

Klocki Dienesa

              Kolejna pomoc dydaktyczna, którą mogę polecić każdemu rodzicowi, nauczycielowi i terapeucie.  Jest to specjalnie opracowany komplet klocków edukacyjnych do ćwiczeń i zabaw służących rozwijaniu logicznego myślenia u dzieci.


 Klocki edukacyjne Dienesa


           W komplecie znajduje się 60 plastikowych estetycznie wykonanych klocków, przechowywanych w solidnym drewnianym pudełku.

Klocki charakteryzują się czterema podstawowymi cechami:

·  kolorem (czerwony, niebieski, żółty)
·  grubością (cienkie i grube figury)
·  wielkością (małe i duże figury)
·  kształtem (koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty, wielokąty)


kliknij i pobierz zestaw szablonów edukacyjnych do wydrukuJak możemy wykorzystać Klocki Dienesa do zabawy i nauki


                Nasza pierwsza propozycja to nauka figur i sortowania ich w zbiory. Na podłodze wykleiłam taśmą izolacyjną podstawowe figury geometryczne takie jak koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt itp.  Następnie dzieci nazwały wszystkie wyklejony figury i z rozsypanych plastikowych Klocków Dienesa próbowały dopasować kształty w odpowiednie zbiory.
nauka figur geometrycznych

klocki dienesa

 
              Sortujemy figury ze względu na ich kształt. Możemy układać figury na przygotowanym szablonie lub na podłodze w wyklejonych taśmą wzorach. Podobnie możemy tworzyć zbiory i wyznaczać ich części wspólne za pomocą sznurka lub tasiemki.

Uczymy dziecko słuchania i wykonywania poleceń


Gdzie jest małe, żółte i cienkie kółko?
Poszukaj duży, niebieski i gruby trójkąt.

 


2. Nauka kolorów


 

 

Klasyfikujemy figury według kolorów na szablonie lub w odpowiednich zbiorach


                    Dziecko wyszukuje wśród rozsypanych klocków odpowiednich figur, a następnie układa je w zbiory. Sortujemy figury żółte, niebieskie i czerwone, to świetna propozycja dla najmłodszych dzieci.
klocki dienesa

 3. Układanie figur do pudełka


             Bardzo zajmujące zadanie szczególnie dla młodszych dzieci. Pudełko jest wyprofilowane odpowiednio do każdej figury, więc dziecko z przyjemnością sprząta klocki po zabawie dopasowując je w odpowiednie miejsca. Przy okazji trenuje małą motorykę manipulując różnymi elementami.
klocki

 

zabawki edukacyjne

 

pomoce dydaktyczne

4. Nauka wielkości z klockami Dienesa


                 Dzielimy figury na duże i małe układając na szablonie lub w zbiorach. Dziecko wybiera figury i klasyfikuje według wielkości porównując je, nazywając, określając kolor. Do zabawy możecie wydrukować gotowe szablony.
 klocki dienesa

 

nauka figur

 


5. Nauka Grubości


            Dzielimy figury na grube i cienkie według szablonu lub w zbiorach. Dziecko poznaje kolejną cechę różnicującą figury. Przy okazji klasyfikowania jakościowego klocków można rozpocząć rozmowę na temat różnic w przedmiotach z życia codziennego.

 6. Nauka orientacji z Klockami Dienesa

Lewa i Prawa, Góra i Dół


              Prosimy dziecko, aby położyło po prawej strony kartki duże niebieskie i cienkie kolo, a po lewej duże, czerwone i grube koło itd. Dziecko podczas takiej zabawy uczy się orientacji, logicznego myślenia oraz słuchania i wykonywania poleceń.
            W szablonach jest również wzór z poleceniem układania Góra i dół kartki. Ta sama zasada zabawy: Prosimy dziecko, aby położyło na dole kartki duże niebieskie i cienkie kolo, a na górze kartki duże, czerwone i grube koło itd.

7. Układamy wzory


           Tworzymy według własnej wyobraźni wymyślne wzory geometryczne. Prosimy dziecko o ułożenie konkretnego wzoru lub możemy przygotować szablon ze wzorami do odtworzenia.

8. Wykorzystujemy klocki do nauki przy użyciu pisaka suchościeralnego


               Przybliżamy dziecku podstawy matematyki, różne zadania matematyczne, geometryczne, w formule zagadek i dopasowań. Możemy wykorzystać taki sposób do nauki czytania sylabowego. Również rebusy można doskonale rozpisać na klockach Dienesa. (Podczas zabawy pisakiem suchościeralnym wszystko możemy zmazać na bieżąco szmatką lub jeśli zapomnimy o tym,  to po dłuższym czasie bez problemy zmyjemy pisak za pomocą odrobiny Cifu.)

 

 

 


9. Nauka układania klocków w sekwencji


          Dziecko układa sekwencje kolorystyczne i figur według szablonu, lub w rytmach. Podczas takiej zabawy dziecko uczy się obserwowania, porównywania, logicznego myślenia i odtwarzania.
              Moim zdaniem materiał edukacyjny jakim są Klocki Dienesa przy tak szerokich możliwościach zastosowań w edukacji dziecka powinien się znaleźć w każdym dobrym przedszkolu, szkole i gabinecie terapeutycznym. My korzystamy z klocków bardzo często do różnych zabaw i nauki. Myślę, że część z Was doskonale zna już te klocki i może podzielić się swoją opinią.

Sprawdź cenę klocków Dienesa na Ceneo


11 komentarzy

 • da-nutka

  ja już je zamówiłam na Mikołaja 🙂 dziękuję za podpowiedź na świetną, edukacyjną zabawę i ja – niestety – nie znałam tych klocków z przedszkola ani podstawówki, a szkoda.
  pozdrawiamy
  da-nutka.blogspot.com

 • Cobi.pl

  Edukacyjne klocki to doskonały pomysł na zabawę z dzieckiem. Warto poświęcić trochę czasu na edukacyjną zabawę, tak aby dziecko przyswajało sobie kolory, kształty, a także uczyło się liczyć. Małe dzieci szybko przyswaja nową wiedzę,warto więc dobrze wykorzystać ten czas :).

 • winia

  🙂 kolejny zakup inspirowany Twoim blogiem:) fajna jakośc klocków może uda mi sie nauczyć kolorów dzięki nim. Bo moja ponad 2 latka na razie oporna;p

 • Teru

  Klocki doskonałe. Stara, dobra pomoc. Nie tylko do nauki logicznego myślenia, ale również jako pomoc przy nauce języka obcego, przy czytaniu kreatywnym, przy terapii różnego rodzaju oczywiście, no i w nauce kodowania. Jako studentka, miałam wszystkie wycięte z kartonu, oklejone taśmami izolacyjnymi.
  To takie “must have”, jak chociażby Klocki Cuisinaire’a (liczby w kolorach).

  Super pomysły i działania, gratulacje!

  Mała porada: cif przy mniejszych dzieciach może nie być dobrym pomysłem (o alergikach nie wspomnę). Moje dzieciaki często chcą je przeżuwać, nie wiedzieć czemu. Wystarczy płyn do mycia naczyń albo sama letnia woda czy chusteczka nawilżana dla niemowląt (zależy od producenta pisaków).

  Łatwe do umycia w zmywarce – polecam koszyczek do mycia sztućców i umiarkowana temperatura zmywania. Opcjonalnie rozłożenie na durszlaku czy innej kratce.

 • Monika

  To nie są klocki Dienesa, mimo że się tak nazywają. Klocki Dienesa mają tylko 4 kształty – trójkąt, koło, prostokąt, kwadrat. i co za tym idzie 48 elementów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »