Nauka przez zabawę – nawlekanie, sekwencje, liczenie

1 Reply

DIY integracja sensoryczna Mała motoryka recykling zabawy dla 2-3 latków zabawy konstrukcyjne
nawlekanie slomek

             Nauka przez zabawę to najbardziej efektywny sposób przekazywaniu dziecku wiedzy i pojęć o otaczającym nas świecie. Zobaczcie na naszym filmie kolejną propozycję na zabawę. Tym razem z jednym dzieckiem lub nawet z całą grupą, a potrzebujecie tylko zwykłych słomek do napojów i wykałaczek.

              My rodzice mamy świadomość, że różne wspólne zabawy służą również rozwojowi naszego dziecka, ale maluch… zwyczajnie każdą wspólną aktywność traktuje jako zabawę i nie ma świadomości ile nowych pojęć i wartości poznaje w trakcie takiego zwykłego nawlekania słomek.

            Do zabawy potrzebujecie: Słomki (papierowe lub plastikowe) w różne wzory dla starszych dzieci lub dla młodszych kolorowe, długie wykałaczki i nożyczki.

             Słomki przecinamy na około 2 cm kawałki i w zasadzie nasza zabawa jest gotowa. Jest kilka wariantów zabaw, które opisze poniżej, a cały film z instrukcją z moim komentarzem znajdziecie poniżej. Przy okazji dajcie znać jakie filmy bardziej Wam się podobają, czy tylko z muzyką i napisami, czy jednak z moim komentarzem. Głos na kolejnych filmach będzie już lepszy, bo zakupiłam mikrofon. Ciekawa jestem waszego odbioru, bo kolejne inspiracje tym razem plastyczne czekają na nagranie  🙂

          1 wariant zabawy

           Jeśli mamy młodsze dziecko do zabawy wykorzystujemy kolorowe słomki. Zabawa z jednym dzieckiem polega na nawlekaniu słomek tylko w jednym wybranym kolorze, choć na stole rozsypujemy pocięte kawałki różnokolorowych słomek. Dziecko trenuje w ten sposób percepcję wzrokową, małą motorykę i uczy się podejmowania decyzji. Przy okazji możemy trenować liczenie. Załóżmy, że mówimy do dziecka, aby nawlekło 5 słomek żółtych i trzy niebieskie… gdy maluch wyłapie wszystkie słomki dodajemy je razem i liczymy ile jest wszystkich słomek na wykałaczce. To świetny sposób na wprowadzenie w naukę liczenia w trakcie zabawy. Ja zawsze w trakcie takich aktywności zamieniam się z dzieckiem rolami. Raz ja proszę dziecko o coś, a potem ja wykonuję polecanie dziecka, to zawsze fajnie urozmaica nam czas i zachęca do dalszej aktywności.

            2 wariant zabawy

           To propozycja dla nieco starszych dzieci 4-5 latków. Wprowadzamy pojecie sekwencji i powtarzalności wzoru. Wszystko dokładnie pokazuję krok po kroku na naszym filmie. Przykładowo gdy mamy rozsypane wszystkie słomki z trzech różnych wzorów lub kolorów układamy sekwencję np.: żółta, niebieska, czerwona słomka… dziecko stara się nawlekać na wykałaczkę słomki w wybranej sekwencji.

Nauka przez zabawę

Blogi DIY

zabawy dla dzieci

nawlekanie zabawa dla dzieci

co mozna zrobic ze slomek

 


Zapraszam na film

Jeśli podoba Ci się to co tworzymy, będzie mi bardzo miło jeśli  subskrybujesz nasz kanał YouTube będziesz na bieżąco z nowymi filmami.


1 comment

  1. Joanna

    Jak zwykle świetna zabawa. Bardzo dziękujemy. Zaraz bierzemy się do pracy. Zdecydowanie wolimy filmy z Pani głosem. Dźwięk jest ok. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »