fbpx
nawlekanie slomek
DIY,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  recykling,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy konstrukcyjne

Nauka przez zabawę – nawlekanie, sekwencje, liczenie

             Nauka przez zabawę to najbardziej efektywny sposób przekazywaniu dziecku wiedzy i pojęć o otaczającym nas świecie. Zobaczcie na naszym filmie kolejną propozycję na zabawę. Tym razem z jednym dzieckiem lub nawet z całą grupą, a potrzebujecie tylko zwykłych słomek do napojów i wykałaczek.

              My rodzice mamy świadomość, że różne wspólne zabawy służą również rozwojowi naszego dziecka, ale maluch… zwyczajnie każdą wspólną aktywność traktuje jako zabawę i nie ma świadomości ile nowych pojęć i wartości poznaje w trakcie takiego zwykłego nawlekania słomek.

            Do zabawy potrzebujecie: Słomki (papierowe lub plastikowe) w różne wzory dla starszych dzieci lub dla młodszych kolorowe, długie wykałaczki i nożyczki.

             Słomki przecinamy na około 2 cm kawałki i w zasadzie nasza zabawa jest gotowa. Jest kilka wariantów zabaw, które opisze poniżej, a cały film z instrukcją z moim komentarzem znajdziecie poniżej. Przy okazji dajcie znać jakie filmy bardziej Wam się podobają, czy tylko z muzyką i napisami, czy jednak z moim komentarzem. Głos na kolejnych filmach będzie już lepszy, bo zakupiłam mikrofon. Ciekawa jestem waszego odbioru, bo kolejne inspiracje tym razem plastyczne czekają na nagranie  🙂

          1 wariant zabawy

           Jeśli mamy młodsze dziecko do zabawy wykorzystujemy kolorowe słomki. Zabawa z jednym dzieckiem polega na nawlekaniu słomek tylko w jednym wybranym kolorze, choć na stole rozsypujemy pocięte kawałki różnokolorowych słomek. Dziecko trenuje w ten sposób percepcję wzrokową, małą motorykę i uczy się podejmowania decyzji. Przy okazji możemy trenować liczenie. Załóżmy, że mówimy do dziecka, aby nawlekło 5 słomek żółtych i trzy niebieskie… gdy maluch wyłapie wszystkie słomki dodajemy je razem i liczymy ile jest wszystkich słomek na wykałaczce. To świetny sposób na wprowadzenie w naukę liczenia w trakcie zabawy. Ja zawsze w trakcie takich aktywności zamieniam się z dzieckiem rolami. Raz ja proszę dziecko o coś, a potem ja wykonuję polecanie dziecka, to zawsze fajnie urozmaica nam czas i zachęca do dalszej aktywności.

            2 wariant zabawy

           To propozycja dla nieco starszych dzieci 4-5 latków. Wprowadzamy pojecie sekwencji i powtarzalności wzoru. Wszystko dokładnie pokazuję krok po kroku na naszym filmie. Przykładowo gdy mamy rozsypane wszystkie słomki z trzech różnych wzorów lub kolorów układamy sekwencję np.: żółta, niebieska, czerwona słomka… dziecko stara się nawlekać na wykałaczkę słomki w wybranej sekwencji.

Nauka przez zabawę

Blogi DIY

zabawy dla dzieci

nawlekanie zabawa dla dzieci

co mozna zrobic ze slomek

 


Bądź na bieżąco i subskrybuj


Jeden komentarz

  • Joanna

    Jak zwykle świetna zabawa. Bardzo dziękujemy. Zaraz bierzemy się do pracy. Zdecydowanie wolimy filmy z Pani głosem. Dźwięk jest ok. Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »