fbpx
moje dzieci kreatywnie
Polecamy,  prezenty dla dzieci,  recenzje,  zabawy plastyczne

Wymarzone prezenty dla twórczych dzieci

            Od pierwszych lat swojego życia kochałam rysować, malować i lepić. Zawsze coś wycinałam, doklejałam, malowałam i sprawiało mi to ogromną radość. Moim wymarzonym prezentem były farby w tubkach, paleta, płótno i sztaluga. Dlatego dziś chcę Wam opowiedzieć trochę o różnych rodzajach farb, kredek, ołówków i zestawach plastycznych, które będą idealnym prezentem dla małych artystów.


        Jak wybierać zestawy plastyczne dla dzieci?

        Dobór przyborów do rysowania zwłaszcza na początku drogi nie jest prosty, ale nie trzeba też kupować wszystkiego na raz. Warto pozwolić dziecku spróbować różnych technik plastycznych. Dobrać odpowiednie ołówki, kredki i farby, a dopiero później wybierać zestawy pod zainteresowania dziecka lub wybrać mniejsze zestawy, aby dziecko mogło spróbować wielu nowych technik.

       Sama zaczynałam od malowania zwykłymi plakatówkami, ale żeby wykorzystać w pełni ich możliwości, używałam do malowania różnych narzędzi malarskich, szpachelek , patyczków, a nawet własnych palców. Potem dopiero odkryłam możliwości farb akwarelowych i akryli, aż przyszedł dzień, gdy zapragnęłam malować farbami do malarstwa olejnego. Ale o farbach olejnych dziś nie będę pisać, bo to temat na osobny artykuł.

       Dlaczego warto, aby dziecko używało dobrych i różnorodnych materiałów plastycznych? Tylko w ten sposób pozna pełen zakres i potencjał możliwości farb, pędzli czy ołówków. Każde narzędzie plastyczne pozwala uzyskać zupełnie inne efekty. Jeśli zależy nam, aby dziecko rozwijało swoje twórcze zainteresowania, to warto wspomóc je dobierając odpowiednie, ciekawe i dobrej jakości materiały plastyczne.

blogi parentingowe, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan

zestawy plastyczne dla dzieci


          Czym kierować się przy wyborze ołówków i kredek?

          Dzieci kochają malować, ale umiejętność szkicowania i pokazywania świata w różnych odcieniach szarości jest niezwykłą sztuką, która uczy dzieci obserwowania otoczenia, szukania ciekawej perspektywy, i analizowania światła i cienia.

        Ołówki produkowane są od bardzo twardych 7H do bardzo miękkich 9B. W szkole dzieci piszą zazwyczaj ołówkiem HB, który jest graniczny pomiędzy twardymi i miękkimi ołówkami. Te twardsze często używamy do rysownia detali i rysunku technicznego. Natomiast, aby wydobyć głębię rysunku świetnie sprawdzą się ołówki miękkie, czy nawet węgiel.

         Podczas tworzenia rysunku należy zadbać o naostrzone ołówki. Ważnym elementem w zestawie rysunkowym, oprócz zwykłej miękkie gumki do mazania, jest również gumka chlebowa, które w trakcie używania pozwala dzieciom odkryć potencjał tworzonego szkicu i nowe możliwości tworzenia świateł.

         Kredki powinny dosyć miękko rysować, a ich kolory bez większego wysiłku powinny zostawić na rysunku odpowiednie nasycenie. Kredki zbyt twarde i o słabo nasyconych kolorach będą sprawiać dziecku trudności w rysowaniu, bardziej męczą ręce, a tym samy mogą zniechęcić dzieci do dalszego tworzenia.

         Dobrej jakości zestawy plastyczne, które idealnie nadają się na prezent dostępne są w Empiku pod marką Creadu. Większość produktów plastycznych Creadu używam już od dawna, a zestawy plastyczne z kredkami, ołówkami i farbami testujemy z dziećmi od kilku tygodni. Świetnie sprawdzają się zarówno w plenerze jak i w domu.

        Oprócz zestawów do tworzenia rysunków, znajdziecie w ofercie również różne kombinacje zestawów plastycznych, składające się zarówno z farb akwarelowych jak i akrylowych w połączeniu z paletami, pędzlami, szkicownikami, ołówkami czy kredkami. Niektóre z nich opisałam z dalszej części artykułu.

blogi parentingowe, blogi kreatywne, twórcze dzieci


              Przykładowy zestaw do szkicowania i rysowania zawiera:

          Mniejszy zestaw składa się z: 12 kredek ołówkowych, 9 ołówków o różnej twardości, 3 ołówków węglowych, 2 wiszerów oraz manekina, ostrzałki, temperówki, gumki, gumki chlebowej, a także bloku do szkicowania. Wszystko jest zamykane w drewnianą walizeczkę: >zobacz tu<

        Duży zestaw do rysowania i malowania zawiera: 24 kredki w ołówku, 24 farby akwarelowe, 12 ołówków do rysunku (6B-5H), 2 ołówki do szkicu, 2 wiszery, 2 pędzle oraz gumkę,  ostrzałkę i temperówkę. Zestaw również zamykany jest w drewnianej walizeczce: >zobacz tu<

 zestaw plastyczny do rysowania

moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan, blog parentingowy

ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie, blog parentingowy


Co dają nam farby akwarelowe?

       Farby akwarelowe zachęcają dzieci przede wszystkim swoją transparentnością, czystością barw, i możliwością uzyskania w szybki sposób pięknych efektów. Akwarele początkowo wydają się proste do malowania, ale uzyskanie zadowalających rezultatów wymaga wielu ćwiczeń, a także zabaw i eksperymentów z barwami.

       Z racji, że dzieci lubią szukać, mieszać i eksperymentować, zazwyczaj szybko uczą się płynności przechodzenia i przenikania barw. Bardzo praktyczne i efektowne są komplety farb w pudełkach, bo ułatwiają dzieciom ich przechowywanie i przenoszenie. Szeroka paleta farb pozwala odkrywać nowe możliwości malowania zarówno pejzaży jak i elementów martwej natury. Kilka odcieni zieleni, niebieskiego, żółci czy czerwieni wręcz zachęca do malowania.

       Jest to ważne jeśli mamy w planie malować również w plenerze, co jest cudowną możliwością nie tylko obcowania z naturą, ale również naturalnej obserwacji zmieniającego się światła i cienia w krajobrazie.

           Wygodna drewniana walizeczka posłuży nam nie tylko do wygodnego przenoszenia, ale może też służyć jako podpórka w trakcie rysowania. Ważnym elementem jest również paleta malarska, dzięki której dziecko może swobodnie uczyć się łączenia kolorów i barw.

zestaw plastyczny do malowania

kreatywne bogi parentingowe

zestaw plastyczny do malowania creadu

ewa wojtan blog parentingowy


  Zacznij przygodę z farbami akrylowymi

        Farby akrylowe są bardziej trwałe i mają intensywniejsze kolory od farb plakatowych. Rozpuszczamy je za pomocą wody, ale możemy malować nimi uzyskując ciekawsze efekty niż używając popularnych plakatówek.

      Dlatego właśnie farby akrylowe będą świetnym wyborem w dalszym rozwoju artystycznym dziecka. Piękne i sprawdzone przez nas zestawy farb akrylowych zamknięte w wygodnych drewnianych pudełkach oferuje marka Credu. Farby akrylowe w przeciwieństwie do olejnych schną bardzo szybko i są bezzapachowe. Farby te możemy używać nanosząc ja bezpośrednio na płótno, lub używając wody.  Akrylami można malować zarówno na kartce, drewnie, płótnie jak i wielu innych powierzchniach.

      Farby zachowują intensywność barwy zarówno w stanie mokrym jak i po wyschnięciu. Do mieszania barw przyda się paleta malarska. My mamy dodatkowo w domu sztalugę, która ma już ponad 20 lat i był to jeden z pierwszych poważnych zakupów, który przyczynił się do dalszego rozwoju mojej twórczości. Bo każde twórcze dziecko jeśli tylko jest wspierane odpowiednimi narzędziami i zrozumieniem, a przede wszystkim miłością rodziców, ma szansę rozwijać swoje pasje, marzenia i realizować je w przyszłości 🙂

      Duży zestaw farb akrylowych zawiera: 26 farb akrylowych, 4 pędzle, 2 ołówki, a także plastikową paletkę i temperówkę. Pojemność jednej farby to 12 ml. Zestaw zamykany jest w drewnianą walizeczkę: >zobacz tu<

       Mniejszy zestaw farb ECO Akryl Creadu zawiera: 12 farb akrylowych, 4 pędzle oraz plastikową paletę, plastikowy nóż, ołówek 2B, temperówkę, gumkę i tablicę malarską. Zestaw ten również zamykany jest w drewnianą walizeczkę: >zobacz tu<

sztaluga dla dzieci, moje dzieci kreatywnie, blog parentingowy, twórcze dzieci

zestawy malarskie dla dzieci


Dlaczego dziecko potrzebuje kilku pędzli?

        Dobry pędzel to podstawowe narzędzie każdego artysty. Przede wszystkim warto wybrać taki, który utrzymuje swój kształt. Jeśli go nagnieciecie, musi on po ustąpieniu nacisku, wrócić do pierwotnej formy. Bardzo tanie pędzle zazwyczaj nie są dobre, więc warto wybrać coś ze średniej półki cenowej.

pędzle dla dzieci

      Jakość, kształt i czystość pędzli wpływa na efekt końcowy obrazu. Mając większe możliwości wpływu na sposób nakładania farby dziecko nie będzie się zniechęcać, a wręcz odkryje nowe możliwości twórcze. Gdy strząśniemy z pędzla wodę, powinien uformować się w szpic, a nie wyglądać jak miotła kuchenna. Najlepiej wybrać dwie, trzy grubości pędzli płaskich i dwie, trzy grubości pędzli okrągłych. W zestawach plastycznych Creadu oprócz farb znajdziecie również szeroki wybór dobrej jakości pędzli, dobranych odpowiednio do każdego rodzaju farb.

       Sama cieszyłam się jak dziecko, gdy mogliśmy sprawdzić osobiście kilka zestawów plastycznych od Creadu. Są to dobrej jakości i odpowiednio skompletowane zestawy, które dzięki pięknym drewnianym pudełkom mogą posłużyć dziecku przez wiele lat. Farbki w tubkach mają to do siebie, że można je dokupować i uzupełniać brakujące kolory, a skrzynka będzie nie tylko piękną sentymentalną pamiątką, ale również świetnym miejscem do przechowywania farb i zachowania w domu porządku. A przy małych artystach wiem, że nie jest to łatwe 🙂

         blogi rodzinne


Parterem wpisu jest Empik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »