fbpx
kalendarza adwentowy i zadnia, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan
BOŻE NARODZENIE,  pliki do druku,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  ZIMA

Przygotowania do świąt wypełnione inspiracjami na każdy dzień

             Świętą to wyjątkowy czas dla rodziny pełen wspólnych chwil i spotkań z bliskimi. Uwielbiam ten czas, a może nawet bardziej oczekiwania i przygotowania do świąt. Dziś mam dla Was trochę pomysłów i inspiracji na wspólne zabawy w tematyce świątecznej oraz kalendarz adwentowy z zadaniami do wydruku.

             Już za kilka dni grudzień i w wielu domach rozpocznie się magiczny przedświąteczny czas. Przez te 24 dni do świąt warto zadbać o spokojne i rodzinne chwile, choć nie jest to łatwe w nawale codziennych obowiązków. Dlatego świetnym rozwiązaniem, a trochę takim świątecznym plannerem, jest Kalendarz Adwentowy pełen zadań.

             Zobaczcie jak powstawał nasz kalendarz, a jeśli chcecie wykonać podobny, to poniżej mam dla Was przygotowane kalendarzowe karty do wydruku. A w dalszej części wpisu znajdziecie 45 zadań do kalendarza oraz kolejne propozycje na wspólne zabawy.

            Wydrukowane karty z kalendarza nakleiliśmy jako kieszonki na czarne karteczki z brystolu. Następnie na czerwonych karteczkach napisaliśmy nasze zadania i włożyliśmy je do kalendarza. Całość umocowywaliśmy za pomocą mini klamerek z aniołkami na zwykłym jutowym sznurku.

            Wykonanie kalendarza jest szybkie i proste, a efekt bardzo ładny. Moi chłopcy już się nie mogą doczekać, aby zacząć realizować kolejne zadania 🙂


Pobierz kalendarza adwentowy do druku


kalendarz adwentowy do druku

moje dzieci kreatywnie ewa wojtan

kalendarz adwentowy diy


 Przykładowe zadanie do kalendarza adwentowego


 1. Napisz list do Świętego Mikołaja
 2. Narysuj komiks lub rysunek o Mikołaju
 3. Wspólne pieczenie i dekorowanie pierniczków
 4. Zrób lampiony świąteczne ze słoików pomysły znajdziesz na blogu
 5. Zróbcie dekoracje świąteczne z masy porcelanowej >zobacz przepis<
 6. Rodzinne wyjście do kina lub teatru na świąteczne przedstawienie lub film
 7. Rodziny spacer na stare miasto zobaczyć choinkę i wspólna wizyta w restauracji
 8. Przygotuj w weekend samodzielnie śniadanie lub kolację dla całej rodziny
 9. Przygotujcie kartki świąteczne dla bliskich
 10. Wyszukaj ciekawe wierszyki i życzenia do kartek świątecznych dla bliskich
 11. Zróbcie razem porządek w zabawkach i w pokoju
 12. Udekorujcie dom na święta, zawieście lampki
 13. Zagrajcie w świąteczne memo.
 14. Oddaj część zabawek, ubrań dla osób potrzebujących.
 15. Dzień planszówek- zagrajcie wszyscy w ulubioną grę
 16. Dzień oglądania filmów/bajek związanych ze świętami
 17. Naucz się śpiewać lub grać jedną świąteczną piosenkę lub kolędę
 18. Przygotujcie wspólnie dekoracje świąteczne inspiracje znajdziecie na blogu.
 19. Zadzwoń do babci i dziadka i opowiedz jak Ci minął dzień
 20. Zrób z rodzicami szopkę betlejemską z różnych materiałów
 21. Zawieście w domu jemiołę, dowiedz się z czym się wiążę ten zwyczaj.
 22. Zróbcie rodzinną foto sesję świąteczną.
 23. Zróbcie razem domek z piernika. Nie zapomnij o kupieniu dekoracji.
 24. Zróbcie razem świąteczny teatrzyk cieni.
 25. Udekorujcie razem świąteczne okno

Pobierz i wydrukuj 45 pomysłów


kalendarz adwentowy diy

pomysły na kalendarz adwentowy


Zadbaj o rodzinny czas…


        Jak widzicie nasz kalendarz zapewni Wam mnóstwo inspiracji i pomysłów na wspólne spędzenie czasu i przygotowania do świąt. Warto takie chwile zachować również na zdjęciach, czy nagraniach. Sama z sentymentem nawet na naszym blogu wracam do dni gdy razem piekliśmy pierniczki czy też robiliśmy świąteczne ozdoby, to zawsze piękna pamiątka, a z roku na rok widać jak chłopcy dorastają i zmieniają się.  🙂

        Dla przypomnienia gra w Memo, to zabawa pamięciowa polegająca na odszukiwaniu par takich samych obrazków.  Karty możecie wydrukować na sztywnej kartce lub nakleić obrazki na kartkę z bloku technicznego. Obrazki wycinani zgodnie z liniami i możemy zacząć zabawę. My nasze memo okleiliśmy na odwrocie brokatową taśmą dekoracyjną.

       Wszystkie obrazki odwracamy ilustracjami do dołu. Każde kolejne dziecko okrywa dwie karty głośno wypowiadając co przedstawiają i pokazuje je innym uczestnikom zabawy. Jeśli odnajdziemy parę zabieramy obrazki  i zdobywamy punkt.

       Jeśli nie uda się odkryć pary zakrywamy karty ponownie zostawiając je w tym samym miejscu. Kolejne osoby starają się zapamiętać miejsca poszczególnych obrazków i w swojej kolejce również próbują odszukać parę. To prosta zabawa wprowadzająca w świąteczny klimat. Z młodszymi dziećmi możemy na początek wykorzystać mniejszą ilość par, stopniowo zwiększając ilość i trudność gry.


Pobierz Świąteczne Memo do druku


karty pracy swieta, zima, kolorowanki, swiateczne memo

memo zima, swieta, gry dla dzieci

kreatywne blogi

zabawy dla dzieci zima, swieta


Zimowy teatrzyk cieni


         Teatrzyk cieni to wspaniała zabawa, którą doskonale pamiętam z mojego dzieciństwa. Zawsze kojarzy mi się ze świętami, śmiechem i rodzinnie spędzonymi chwilami. Poniżej możesz pobrać i wydrukować szablony do teatrzyku.

           Do zabawy potrzebujesz: wydrukowane szablony, taśmę, długie wykałaczki, nożyczki, scenę z kartonu lub prześcieradła, lampkę, nożyczki.

           Szablony wycinamy i za pomocą taśmy przyklejamy do wykałaczki, tworząc w ten sposób nasze postacie do teatrzyku. Prezentowana na zdjęciach scenę wykonaliśmy z kawałka kartonu. Wycięliśmy dno i okleiliśmy je zwykłym białym papierem. W prostszej wersji możecie rozwiesić białe prześcieradła pomiędzy dwoma krzesłami. Teraz tył sceny podświetlamy lampką, a naszymi papierowymi pacynkami możemy odgrywać wmyślone scenki i przedstawienia.

           Zabawa niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnie i pozwala wczuć się w rolę reżysera ciekawych przedstawień dla całej rodziny.

teatrzyk cieni szablony do druku

moje dzieci kreatywnie teatrzyk, zabawy dla dzieci

teatrzyk cieni


pobierz szablony do teatrzyku


szablony do druku tetarzyk cieni zima


Szukasz więcej ciekawych zabaw?

Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.

W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.

Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień! ❤

dziennik zabaw ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie książka

Świąteczne karty pracy dla dzieci

Pobierz i drukuj


        Kolejny pomysł, który może się Wam przydać to świąteczne karty pracy do wyklejania plasteliną, kulkami bibuły, ale też do stemplowania paluszkami umoczonymi w farbie. Dzieci mogą takie prace przygotować jako element dekoracji, czy niespodzianka dla Mikołaja.

         Szczególnie małe przedszkolaki lubią takie manualne zabawy, a my w tym czasie gdy maluch będzie zajęty wylepianiem, możemy przygotować ciasto na pierniki 🙂

karty pracy ziema

swiateczne karty pracy


Rodzinne pieczenie i dekorowanie pierniczków


          Co roku w naszym domu nieodłącznym elementem przygotowań do świąt jest rodzinne robienie pierniczków. Uwielbiam ten zapach, wybieranie różnych foremek, dekoracji i wspólny czas spędzony przy stole. To są te chwile gdy bez pospiechu rozmawiamy, wszyscy wspólne śmiejemy się i cieszymy każdym małym drobiazgiem.

          Do dziś pamiętam, gdy pierwszy raz robiłam z dziećmi pierniczki, jaka to była dla nich radość i ogromne przeżycie. Choć kilka lat temu mieli jeszcze mało cierpliwości i zazwyczaj kończyłam wypiekanie i dekorowanie sama. To teraz z roku na rok celebrujemy dzień piernikowy, co raz bardziej doceniając tą wyjątkową chwilę. Przy okazji mamy zawsze piękną pamiątkową sesję zdjęciową dzięki naszemu Tacie, który towarzyszy nam zza obiektywu, rozśmieszając nas, a przy okazji podjadając udekorowane pierniki 🙂

swiateczne pierniczki

ewa wojtan blog

kreatywne zabay dla dzieci, blogi kulinarne z dziecmi

blogi parentingowe

rodzinne pieczenie pierniczkow

moje dzieci kreatywnie blogi parentingowe

zabawy dla starszych dzieci, rodzinne przygotowania do swiat

robienie pierniczkow, dekorowanie pierniczkow

ewa wojtan blog parentingowy

pierniczki dla dzieci przepis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »