fbpx
blogi parentingowe moje dzieci kreatywnie
inspiracje,  klocki dla dzieci,  prezenty dla dzieci,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy konstrukcyjne

LEGO to coś więcej niż zwykłe klocki

          Chyba każde dziecko ma w domu jakiś zestaw z klocków LEGO, ale czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co jest takiego niezwykłego w tych klockach? Co sprawia, że są tak popularne, a ich fenomen trwa od kilkudziesięciu lat? Poznajcie niezwykłe właściwości klocków, które rosną razem z dzieckiem wciąż towarzysząc mu w zabawach i łączą całe pokolenia.

              Historia marki LEGO zaczęła się w małym rodzinnym zakładzie stolarskim w Billund. Kirk Kristiansen wymyślił nazwę Lego w 1934 roku, składając ją z dwóch wyrazów “Leg” i “godt” (co po duńsku oznacza “baw się dobrze”). Co ciekawe w łacinie “lego” znaczy “składam” 🙂

         Niepozorny początek jednakże w połączeniu z ogromną pasją i sercem do klocków sprawiły, że dziś to jedna z najpopularniejszych zabawek dla dzieci. LEGO co roku trafia pod choinkę do dzieci w ponad 140 krajach, sprawiając ogromną radość dosłownie miliardom dzieci, a nawet całym rodzinom. Bo kto z nas nie marzył kiedyś o tak wspaniałych tematycznych zestawach klocków jakie są dziś dostępne na całym świecie.

       Ciekawa jestem czy pamiętacie swoje pierwsze zestawy LEGO? Ja niestety ich nie miałam, ale mój mąż pamięta doskonale swoje pierwsze pojazdy z LEGO TECHNIC i często z sentymentem o nich opowiada, zarażając przy okazji pasją do budowania nasze dzieci. LEGO to nie są zwykłe klocki, to wyjątkowa zabawka, która łączy pokolenia i pielęgnuje więzi rodzinne.

           LEGO towarzyszy naszym dzieciom już od wielu lat. Dokładnie na pierwsze urodzinki Adaś dostał pierwsze zestawy z LEGO DUPLO. Świetny plac budowy z pojazdami, oraz lotnisko z wielkim samolotem. Pamiętam jak uwielbiał się nim bawić wkładając do środka ludziki i biegał radośnie po całym domu udając pilota samolotu 🙂

           Michałek za to uwielbiał wszelkie pojazdy i pociągi, które woziły towary z jednej bazy do drugiej. Dźwigi, którymi przeładowywał różne ciekawe ładunki z jednego auta na drugie…. Oj! Tu wyobraźnia dziecka nie zna granic.

          Przygoda naszych dzieci z klockami LEGO zaczęła się już 9 lat temu i oprócz LEGO DUPLO przeszliśmy już przez kolejne zestawy klocków tematycznych dla starszych dzieci, a ostatnio Adam zbudował naprawdę zaawansowany i zdalnie sterowny model samochody terenowego z LEGO TECHNIC.

         Sama byłam pod ogromnym wrażeniem, bo ja raczej bym temu nie podołała, a duma i radość dziecka, gdy mógł wypróbować samodzielnie zbudowany modeł była niezwykła. W takich chwilach wiem, że warto było wprowadzać dzieci w świat klocków już od najmłodszych lat.

           Święta i urodziny, to świetna okazja na zakup wymarzonych zestawów LEGO jako prezentu składkowego od całej rodziny. U nas zawsze takie akcje świetnie się sprawdzają. Zdecydowanie lepiej kupić jeden fajny prezent niż kilka drobniejszych i nie zawsze trafionych. Warto sprawdzić już teraz czy w ofercie >LEGO na święta< są wymarzone zestawy Waszych dzieci, bo my już wybraliśmy swoje 🙂

          Niezależnie na którym etapie wprowadzimy do życia dziecka klocki, to zawsze będą odgrywać ogromna rolę w kształtowaniu kreatywności i samodzielności naszych pociech. Każda samodzielnie stworzona budowla niezależnie czy wedlug instrukcji, czy własnej inwencji, to zawsze ogromna radość i duma.  Poprzez liczne zabawy klocki przenoszą małych budowniczych do innego wymiaru, w którym dziecko może stworzyć swój własny świat, jaki tylko zapragnie. Świat w którym możemy dziecku towarzyszyć i wspólnie przeżywać piękne emocje.

ewa wojtan, blog parentingowy, moje dzieci kreatywnie, lego


Czego jeszcze mogą nauczyć Twoje dziecko klocki LEGO?


          Koncentracji uwagi to w dzisiejszych czasach bezcenna umiejętność. Wokół nas jest tak dużo różnych bodźców, że dzieci niestety mają co raz większe problemy ze skupieniem uwagi zwłaszcza na dłuższy czas, lub na jednej rzeczy. Budowanie z klocków LEGO według instrukcji strona po stronie, jak również późniejsze zabawy tematyczne, to doskonałe ćwiczenie i trening dziecięcej uwagi.

         Sprawności manualnej i koordynacji oko-ręka to podstawowa umiejętność potrzebna dziecku do nauki pisania. Rozwój spostrzegawczości następuje podczas oglądania i odwzorowywania poszczególnych fragmentów instrukcji. Manipulowanie w paluszkach małymi klockami i koordynacja podczas łączenia elementów razem, to z kolei świetne ćwiczenia motoryczne w formie przyjaznej dla dziecka zabawy. To zdecydowanie przyjemniejsza forma nauki od chociażby tradycyjnego i mozolnego rysowania szlaczków. U nas takie zabawy klockami bardzo pomogły w rozwoju małej motoryki u chłopców. Pisałam Wam o tym zagadnieniu obszerny artykuł tutaj: Mała motoryka 40 zabaw wspierających naukę pisania.

        Rozwoju wyobraźni i kreatywności to chyba tak oczywiste, że nawet nie trzeba się za bardzo rozpisywać. Nieograniczone możliwości twórczego kreowania świata, to bezcenny element każdego dzieciństwa. Wciąż pamiętam swoje zabawy w których za pomocą wyobraźni tworzyłam wyjątkowe historie. Możliwość przeżywania różnych przygód, wcielania się w rozmaite postacie działa nie tylko na wyobraźnię, ale też uczy umiejętności społecznych.

ewa wojtan blog paretnigowy

          Sama z przyjemnością bawię się z chłopcami w takie zabawy. Wspólnie urządzamy wyścigi samochodowe, bawimy się w policjantów i złodziei, którzy kradną cenne diamenty. A jeszcze kiedyś wspólnie lataliśmy samolotami i gasiliśmy pożary pojazdami z LEGO DUPLO.

         Cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Kształtowanie tych cech jest bardzo trudne, jednak gdy efektem końcowym jest wymarzona zabawka zdecydowanie łatwiej przychodzi dziecku wytrwałe i dokładne składanie klocków krok po kroku. Maluch uczy się, że każdy błąd lub niedokładność wpływa na dalszy etap budowy. Budowanie z instrukcji co raz bardziej skomplikowanych modeli, czy budowli sprawia, że dziecko odczuwa ogromną dumę i wpływa to na jego pozytywną samoocenę. Z roku na roku obserwuję, jak chłopcy co raz bardziej cierpliwie i co najważniejsze samodzielnie budują nowe modele.

           Rozróżniania kolorów, liczenia, ułamków, czytania, logicznego myślenia… Tak dobrze przeczytaliście. Na bazie klocków LEGO można wprowadzić dziecku i zobrazować bardzo dużo abstrakcyjnych pojęć. To doskonała pomoc edukacyjna. Nasze najciekawsze sposoby na naukę z LEGO opisałam Wam szczegółowo w tym artykule: Nauka przez zabawę z klockami LEGO 15 pomysłów


Tu możesz sprawdzić najnowszą >ofertę świąteczną na klocki LEGO<


lego dla dzieci, klocki dla chłopców

klocki lego


Partnerem wpisu jest LEGO

#LEGOszalonemarzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »