fbpx
przeprowadzka porady, tipy
inspiracje,  moje przemyślenia,  Polecamy,  porady

Przeprowadzka – jak to ogarnąć?

              Przeprowadzka z domku do domku z dwójką dzieci i kotem to prawdziwe wyzwanie. Na pierwszą myśl o tym co nas czeka byłam przerażona, ale dzięki temu, że robiliśmy wszystko stopniowo i rozkładając na etapy udało się to zorganizować bardzo sprawnie.

               O naszym nowym domu i wielkich zmianach życiowych pisałam Wam niedawno tu: Z dużego miasta do niewielkiej wsi- nasz nowy dom, ale każda taka zmiana oprócz wielkiej radości stawia przed nimi wielkie wyzwania. Pierwszym z nich jest przeprowadzka. Dużo poczytałam na ten temat w Internecie, sami mamy już trzy mniejsze przeprowadzki za sobą, więc wierzyłam, że i tym razem świetnie sobie poradzimy. Poniżej podzielę się naszym doświadczeniem i sposobami na umiejętne i skuteczne zorganizowanie wielkiej przeprowadzki.

              Przez ostatnie 5 lat od naszej ostatniej przeprowadzki przybyło nam sporo rzeczy, podrosły dzieci i zgromadziły kolejne przedmioty, których żal było się pozbyć…  pojawiły się większe rowery, rolki, hulajnogi no i nowy pupil- nasz kot Carlos. Przeprowadzka do nowego domku to ogrom pracy, bo oprócz rzeczy w pokojach zgromadziliśmy też rzeczy w garażu, pralni czy na strychu, gdzie trzymam też różne kreatywne pomoce. Pierwszym etapem było zatem – “odgracenie” starego domu.

              Po poprzedniej przeprowadzce- 5 lat temu doskonale pamiętam jak dużo wygenerowało się potem niepotrzebnych śmieci. Dlatego tym razem postanowiłam podejść do tego nieco bardziej ekologicznie i wiele produktów, które kupiłam do pakowania i zabezpieczania wybrałam tak, aby można je było potem ponownie użyć, wykorzystać do czegoś i aby były przyjazne środowisku.

               Podobnie podeszłam do wyboru taśm klejących, których podczas przeprowadzki używa się bardzo dużo zarówno do pakowania jak i zabezpieczania. Wybrałam taśmy klejące tesa®, które są przyjazne dla środowiska, niezawierające rozpuszczalników i w dużej mierze wykonane z materiałów organicznych.


Zamów i zorganizuj wszystkie potrzebne do pakowania rzeczy


-Kartony trzy rozmiary, dokładne wymiary w dalszej części wpisu

-Szary papier pakowy do zabezpieczania

-Wielkie worki na śmieci 120l (opcjonalnie biodegradowalne do kupienia w Internecie)

-Folia pęcherzykowa “bąbelkowa” do zabezpieczenia najbardziej delikatnych, cennych i kruchych rzeczy

Dyspenser do taśm pakowych ułatwi szybkie i sprawne pakowanie

– Ekologiczna i mocna taśma pakowa z papieru tesapack® ecoLogo® do klejenia kartonów, zabezpieczania

– Bardzo wytrzymała materiałowa taśma naprawcza tesa® ECO do zabezpieczania ciężkich i dużych przedmiotów np. dywan.

przeprowadzka, pakowanie


Pierwsze porządki przed przeprowadzką


            W pierwszym etapie przygotowań do przeprowadzki zamówiłam wszystkie potrzebne do pakowania rzeczy. Następnie zaczęłam przeglądać kolejne pokoje i zakamarki domu w poszukiwaniu przedmiotów, zabawek, książek, których już nie potrzebujemy.

            Większość rzeczy oddałam osobom potrzebującym do fundacji, do szkolnej świetlicy, czy na oddział szpitalny dla dzieci. A co się nie nadawało już do oddania bezwzględnie wyrzucałam, aby do nowego domu zabrać tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne.

przeprowadzka jak pakowac


Wybór kartonów do przeprowadzki


           Kartony do przeprowadzki możecie próbować szukać u lokalnych sprzedawców lub w marketach. Ja zdecydowałam się część kartonów zamówić przez Internet. Wybór profesjonalnych kartonów do przeprowadzki jest bardzo duży. Ja wybrałam kartony z mocnej tektury 5-warstwowej z wygodnymi otworami na dłonie do łatwiejszego przenoszenia.

Zdecydowałam się na trzy rozmiary:

Wymiar zew: 800 x 400 x 400 mm (dł., szer., wys.)

Wymiar zew: 600 x 400 x 400 mm (dł., szer., wys.)

Wymiar zewnętrzny: 330 x 235 x 310 mm (dł., szer., wys.) z zamykaną klapką, nie wymaga klejenia. Opakowanie składa się automatycznie, nie wymaga użycia taśmy klejącej.

            Instrukcja składania kartonu- pudełka jest zawsze dołączona do przesyłki. Wzmocnione dno oraz boczne ścianki dają aż 6-warstw tektury, a wymiar i pojemność idealnie sprawdził się do pakowania ciężkich ksiązek. Dodatkowo te mniejsze kartony z klapką wykorzystam potem jako pojemniki do przechowywania różnych rzeczy w garażu i pracowni.

            Pamiętajcie, aby wszystkie kartony zawsze opisywać, to znaczenie ułatwi późniejsze rozpakowywanie. Ja opisywałam kartony na papierowej taśmie tesa®, dzięki temu po przeprowadzce kartony będą idealnie nadawać się do dalszego użytkowania lub do odsprzedania komuś do kolejnej przeprowadzki 🙂

            Dla mnie genialnym pomocnikiem podczas tej przeprowadzki był również Dyspenser do taśmy pakowej. Sama się sobie dziwiłam, czemu nie wpadłam na to 5 lat temu. Wtedy co chwilę szukałam nożyczek lub o zgrozo przerywałam taśmę zębami 🙂 brrrry… tak, tak wiem “hardcorowo”, ale czego się nie robi w pośpiechu i frustracji…

            Taki ręczny dyspenser nie dość, że jest bardzo łatwy i wygodny w obsłudze to jeszcze super wygląda, a zaklejanie kolejnych kartonów przychodzi z łatwością. Dyspenser może być stosowany ze wszystkimi taśmami pakowymi o szerokości 5 centymetrów i oczywiście możecie sobie wybierać jego kolor 🙂

przeprowadzka porady ewa wojtan

przeprowadzka, pakowanie, tipy, porady


Wielkie worki na śmieci idealne do pakowania miękkich rzeczy


             Duże 120l worki idealnie nadają się do pakowania poduszek, pościeli, kurtek, maskotek itp. Wszystko można ładnie spakować, okleić, opisać i sprawnie przetransportować. Worki idealnie wypełniają też wolną przestrzeń bagażową podczas przeprowadzki, a po wszystkim można je wykorzystać w pojemnikach na śmieci.

ewa wojtan blog

przeprowadzka pakowanie


Zabezpiecz cenne przedmioty


              Delikatne przedmioty możesz owinąć w małe ręczniki papierowe lub opcjonalnie folie “bąbelkową”. Najlepiej układać je w kartonach warstwami, każdą przedzielając kawałkiem papieru lub folii. Ja te cenniejsze pamiątkowe talerze i porcelanę zabezpieczałam folią, a mniej wartościowe papierem. Tak zapakowane będą bezpieczne podczas transportu i nie będą się przemieszczać.


Rozkręcanie i transport mebli


              Każda przeprowadzka wiąże się z przynajmniej częściowym rozkręcaniem mebli. Dlatego tu niezawodna jest wkrętarka, jeśli takiej nie masz warto kupić lub pożyczyć od znajomych. Przy okazji takiej pracy można zaangażować dzieci do pomocy, moi chłopcy byli zachwyceni.

               Żeby zaoszczędzić sobie problemów i czasu podczas ponownego montażu mebli, warto pogrupować poszczególne wkręty, śruby i bolce w osobne torebki, a każdą z nich podpisać i przykleić w miejscu, gdzie będziemy je po przeprowadzce ponownie wkręcać.

            Na czas transportu wszystkie szafki i szuflady warto zabezpieczyć papierową taśmą pakową, dzięki temu nie będą się otwierać i wysuwać.


Zabezpieczenie TV, luster, obrazów


               Zanim odłączysz wszystkie kable od telewizora, komputera lub innego sprzętu elektronicznego, warto zrobić zdjęcie wszystkich podłączeń. Uwierz mi, że po przeprowadzce w nowym domu szybko docenisz jak bardzo pomocny jest to pomysł, u nas sprawdziło się to za każdym razem.

             Telewizor włożyłam w stare styropiany, które miałam w garażu, dodatkowo zabezpieczyłam bardzo mocną i wytrzymałą materiałową taśmą naprawczą tesa® dzięki temu spokojnie mogliśmy włożyć telewizor w karton i wszystko elegancko i bezpiecznie będzie się trzymać podczas transportu.

            W podobny sposób można zabezpieczyć lustra lub cenne obrazy. Jeśli nie macie kartonu i styropianu warto brzegi owinąć folią “bąbelkową” i na końcu zabezpieczyć taśmą.

pakowanie przeprowadzka


Jak zabezpieczyć duże rzeczy – dywan, materac, karnisze?


                  Takie rzeczy jak dywan, narty, karnisze sklejam dookoła materiałową taśmą naprawczą tesa®, a duży materac z naszej sypialni włożyłam w dwa prześcieradła z gumką. Łatwiej będzie wyprać potem prześcieradło w pralce, niż dawać do czyszczenia cały materac.

przeprowadzka porady

jak zorganizować przeprowadzkę


Bagaż podręczny na pierwsze dni w nowym domu


          Warto spakować podręczny bagaż, który pozwoli wam przetrwać pierwsze dni w nowym domu. Ja spakowałam dla nas w sumie dwie walizki, gdzie były nasze najpotrzebniejsze rzeczy: ubrania, bielizna, papier toaletowy, kosmetyki, leki i apteczka, sztućce, 4xszklanki i talerzyki, czajnik, herbata, kawa, ręczniki, ładowarki do telefonów, laptop.

         Jednym słowem przygotowałam bagaż jak na tygodniowy wyjazd dla całej rodziny:-) Dzięki temu unikniemy frustrującego i nerwowego szukania po wszystkich kartonach szczoteczki do zębów, ręcznika, czy ulubionych ubrań, a wiadomo, że rozpakowywanie wszystkich rzeczy zajmie nam przynajmniej kilka dni.


Zamów transport z wyprzedzeniem


                 W okresie wiosenno wakacyjnym, a zwłaszcza pod koniec miesiąca jest trochę trudniej o szybki termin przeprowadzki. Ja zamówiłam samochód z trzema panami do pomocy przy noszeniu już trzy tygodnie wcześniej. Koszt takiej usługi z dużym samochodem w Gdańsku to 180zł za godzinę, a przy mniejszym samochodzie i z dwoma panami do pomocy wyjdzie Wam 150zł za godzinę.

                Dzięki temu byłam spokojna, że wszystko uda się na czas. Korzystaliśmy już trzeci raz z takiej firmy przeprowadzkowej i zawsze byliśmy bardzo zadowoleni, a panowie naprawdę uwijali się bardzo sprawnie i profesjonalnie.

                  Trzymajcie za nas kciuki, żeby i tym razem poszło tak dobrze i szybko. My już odliczamy ostanie dni i godziny… a już niebawem będę mogla tworzyć dla Was nowe inspirujące wpisy i filmy w naszym nowym wiejskim domku z polem rzepakowym za płotem 🙂


Partnerem wpisu jest marka tesa

 

Jeden komentarz

  • Bogumiła

    Witam!

    Pani Ewo, jest Pani niesamowita! 🙂 Za każdym razem, gdy wchodzę na Pani stronę znajduję mnóstwo ciekawych pomysłów. I tak też było tym razem. Przede mną również przeprowadzka, najbardziej bałam się pakowania, ale po przeczytaniu Pani wpisu z cennymi radami, jestem o wiele spokojniejsza, że jakoś to ogarnę 😉 Ogromne dzięki za podzielenie się pomysłami. 3mam kciuki i życzę powodzenia w przeprowadzce!

    Pozdrawiam,
    Bogumiła – nauczycielka przedszkola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »