fbpx
dekoracje bożonarodzeniowe diy, zieniec bożonarodzeniowy, jak zrobić wieniec świateczny
BOŻE NARODZENIE,  dekoracje,  DIY,  zrób to sam

Dekoracje świąteczne na okno, którymi pachnie cały dom

         Dekoracje świąteczne na okno to wspaniały dodatek, aby wprowadzić świąteczną atmosferę w całym domu. Intensywny aromat pomarańczy, goździków, sianka, pierników i świeżej choinki działa na mnie zawsze niezwykle kojąco i od dzieciństw kojarzy mi się ze świętami w rodzinnym gronie.

         Dziś pokażę Wam jak wykonać świąteczne wianki i dekoracje, które wypełnią Wasz dom świątecznymi zapachami.


Do wykonanie świątecznych wianków i aromatycznych dekoracji potrzebujesz


 • sianko (ja kupuję w pobliskim sklepie zoologiczny)
 • świeże gałązki świerku lub jodły (za kilka złotych można je dostać w punktach sprzedaży choinek)
 • sznurek i kokardy
 • małe dekory takie jak bombki, gwiazdki, perełki, brokatowe kuleczki, szyszki itp.
 • klej na gorąco,
 • przezroczyste, samoprzylepne haczyki tesa do mocowania dekoracji
 • suszone plastry pomarańczy (pocięte plastry można wysuszyć w piekarniku lub na kaloryferze)
 • świeże pomarańcze, orzechy, goździki, anyżowe gwiazdki, laski cynamonu
 • świece lub lampki

dekoracje bożonarodzeniowe na okno

                Przygotowanie dekoracji zaczęłam od ułożenia naturalnej kompozycji na parapecie. W rogu stanął nasz ukochany Dziadek Mróz z nartami. Na środku rozstawiłam trzy świeczniki, a następnie poukładałam zielone gałązki. Całość ożywiłam układając wysuszone plastry pomarańczy, anyżowe gwiazdki, laski cynamonu, szyszki i kawałki mchu z naszego ogródka.

           Zależało mi, aby stworzyć jak najbardziej naturalną kompozycję. Na środku ułożyłam nieziemsko pachnące pomarańcze, które dzieci z radością i ochotą ponakłuwały goździkami. Takie proste czynności będą świetną zachęta, aby zaangażować dzieci do wspólnego dekorowania domu.

         Nasza kompozycja na parapecie po kilkunastu minutach była już gotowa. Następnie zabrałam się za przygotowanie czterech wianków świątecznych z sianka jako podstawy i naturalnych gałązek jako wykończenia. Poniżej opiszę Wam sposób wykonania krok po kroku.

        Trzy wianki ozdobiły nasze okno, a jeden powędrował jako dekoracja na ścianę. Wszystko mocowałam w prosty sposób wykorzystując do tego przezroczyste, samoprzylepne haczyki.

dekoracje świateczne bożonarodzeniowe diy

jak udekorowac okno

Jak zrobić świąteczny wianek?


         Do wykonania podstawy wieńca użyłam dużego arkuszu papieru. Zwinęłam go w rulon, zagniotłam i związałam sznurkiem. Całą instrukcję wykonania dokładnie widać na filmie: >Jak zrobić stroik z sianka<

          Następnie wzięłam garść sianka, przykładałam do papierowej podstawy i owijałam go sznurkiem tworząc fragment wieńca jak na zdjęciu poniżej. Czynność powtarzałam, aż całość nabrała kształtu wieńca. Dekoracja już w trakcie pracy pięknie pachniała. W kolejnym kroku dokładałam do podstawy wianka gałązki jodły lub świerku.

          Zielone i pachnące gałązki jodły przykładałam do wieńca zawsze w jednym kierunku. Następnie owijałam całość sznurkiem łącząc gałązkę z wiankiem z siana. W ten sam sposób w jaki mocowaliśmy wcześniej sianko. Stopniowo dodawałam kolejne gałązki mocując je poprzez owijanie wokół sznurkiem lub drucikiem florystycznym. Możecie wybrać jak Wam wygodniej. Jeśli gałązki były za duże lub potrzebowałam mniejszych kawałków do wypełnienia wieńca, to odcinałam je za pomocą sekatora.

          Świąteczny wieniec wykonywałam około 30 minut. W ostatnim kroku za pomocą kleju na gorąco doklejałam mniejsze gałązki maskując w ten sposób sznurek, oraz kształtując ostateczny wygląd wieńca tak, aby był jak bardziej estetyczny i symetryczny.

jak zrobić świateczny wieniec jak zrobić swiąteczny stroik jak zrobić swiateczny wianek jak zrobic swiateczne dekoracje stroik diy

jak zrobić świąteczny stroik


Dekorowanie świątecznego wianka


        Przed nami najbardziej twórczy etap pracy, czyli dekorowanie wieńca. Tu warto się zastanowić nad kolorystyką oraz rodzajem ozdób, aby całość zachowała klimat i umiar. Ja wybrałam dekoracje bardziej naturalne z dodatkiem czerwonego koloru. Zanim przykleicie wszystko do wianka, warto najpierw ułożyć sobie kompozycję trzech wianków i dopiero, gdy efekt Was zadowoli przykleić wybrane dekoracje.

       Dwa wianuszki, które umocowałam po bokach okna udekorowałam w taki sam sposób, a środkowy troszkę inaczej. Elementem łączącym wszystkie wianki był czerwony kolor, kokardy, koniki, laski cynamonu oraz suszone plastry pomarańczy z anyżowymi gwizdkami.

świąteczne ozdowy, wianek bożonarodzeniowy, świąteczne dekoracje, moje dzieci kreatywnie wianek bożonarodzeniowy, wieniec bożonarodzeniowy, dekoracje bożonarodzeniowe diy

Jak umocować świąteczny wianek?


          Wokół wianka na jego szczycie przewiązuję dookoła sznurek tworząc w ten sposób pętlę do zawieszania. Mocowanie maskuję za pomocą dekoracyjnej kokardy, którą przykleiłam klejem na gorąco. Wianki mocowałam do szyby oraz na ścianie w ten sam sposób używając do tego przezroczyste, samoprzylepne haczyki tesa.

 1. Oznaczyłam sobie miejsca, w których chciałam przymocować wianki i wyczyściłam powierzchnię płynem do mycia okien.
 2. Przyłożyłam przezroczysty plaster Powerstrip® do powierzchni haczyka i dociskałam przez ok 5 sekund
 3. Następnie przykleiłam haczyk do szyby i ponownie dociskałam przez ok 5 sekund
 4. Nieprzylepna końcówka plastra umożliwia potem usunięcie haczyka bez uszkodzeń i musi pozostać dostępna
 5. Już po chwili można wieszać nasze wianki lub inne dekoracje świąteczne. Ważne tylko, aby nie były za ciężkie

           Przezroczyste haczyki dekoracyjne duże tesa Powerstrips® to haczyki samoprzylepne do wieszania dekoracji ważącej do 1 kg. Korzystają z opatentowanej technologii mocowania tesa Powerstrips i umożliwiają wieszanie bez wiercenia i bez uszkodzeń. Dzięki temu, że są przejrzyste pozwalają na niewidoczne mocowanie dekoracji świątecznych do luster, okien lub innych powierzchni szklanych. Można je bez problemu usunąć i potem ponownie zastosować.

          Zobacz poniżej efekt końcowy naszego dekorowania, a także do czego jeszcze przydały się nam niezawodne haczyki tesa 🙂 jak zawiesić wieniec haczyki tesa tesa haczyki dekoracje świateczne na okno bożonarodzeniowe dekoracje bożonarodzeniowe świąteczne ozdoby na okno jak udekorować okno na święta dekoracje świąteczne na okno

          Przezroczyste haczyki samoprzylepne tesa świetnie przydały się nam również do powieszenie kalendarza adwentowego oraz wielu innych świątecznych dekoracji, które wprowadziły cudowny klimat w całym domu 🙂


moje dzieci kreatywnie kalendarz adwentowy

jak zawiesić wianek świąteczny świąteczny kalendarz

Szukasz więcej ciekawych zabaw?

Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek. Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach. Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień! ❤

przejdź do sklepu i pobierz darmowy fragment książki

dziennik zabaw ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie książka

Partnerem wpisu jest marka tesa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »