fbpx
nauka czytania, czytanie sylabowe, zabawy z klockami, kreatywne zabawy
czytanie sylabowe,  edukacja w domu,  poznajemy cyferki,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy konstrukcyjne

Nauka przez zabawę z klockami LEGO 15 pomysłów

             Uwielbiam wszelkiego rodzaju klocki, bo według mnie to najbardziej kreatywna zabawka świata. Klocki uczą myślenia, planowania, umiejętności odtwarzania, ale też tworzenia i eksperymentowania. To zabawka najbardziej pobudzająca do aktywności, twórczej zabawy, a nawet nauki.

           Z pozoru kawałek plastiku z wypustkami, które umożliwiają łączenie z innymi elementami. Ale właśnie ta możliwość łączenia, budowania i kreowania dziecięcej rzeczywistości umożliwia małym konstruktorom nieograniczone możliwości zabawy i nauki.

blogi parentingowe, zabawy z lego, zabawy z dzieckiem w domu

          Poniżej przedstawię Wam nasze ulubione zabawy z wykorzystaniem klocków LEGO. Sami przeszliśmy już z naszymi dziećmi przez wszystkie rodzaju klocków LEGO zaczynając od Duplo, Friends poprzez Creator, City, aż do LEGO Technic.

                   Klocki LEGO kojarzą się nam z dzieciństwem, bo są na rynku od kilkudziesięciu lat i jest to najbardziej kultowa, upragniona i rozpowszechniona na świecie zabawka, którą obecnie ma w domu prawie każde dziecko.

moje dzieci kreatywnie, blog parentingowy, kreatywne zabawy dla dzieci

        Dlatego według mnie to zawsze uniwersalny prezent dla koleżanki, czy kolegi na urodziny. LEGO nigdy nie jest za dużo, a otrzymanie kolejnego zestawu w prezencie umożliwia dodatkowe możliwości zabawy, poprzez tworzenie nowych konstrukcji lub rozbudowywanie już posiadanych. Sama często kupuję chłopcom niewielkie zestawy w ramach nagrody, prezentu czy niespodzianki.

         Nasza kolekcja w pewnym momencie była już tak duża, że mieszanina wszystkich klocków w jednym pudle powoli utrudniała budowanie z nich. Aż w końcu któregoś dnia rozdzieliłam wszystko na kilka mniejszych pudełek według kolorów, umożliwiając tym samym dzieciom ponowne łatwiejsze budowanie i odwzorowywanie konstrukcji według instrukcji.

          Taka segregacja wymaga odrobiny wysiłku, ale zdecydowanie ułatwia dzieciom dalsze twórcze wykorzystanie klocków.

segregacja klockow lego, pudelka do lego, jak przechowywac lego, jak segregowac lego


Zabawy tematyczne


       Moi chłopcy uwielbiają wszelkiego rodzaju pojazdy, statki czy maszyny wybudowane z klocków. Każda nowa budowla to początek kolejnej zabawy tematycznej, w której chłopcy tworzą różnego rodzaju sceny walki, wyścigów, rywalizacji, przeplatane niesamowitymi dialogami.

       Uwielbiam obserwować ich w takich twórczych zabawach, które uczą ich nie tylko budowania, tworzenia, ale również pobudzają ich wyobraźnię. W trakcie tych niesamowitych chwil zabawy postacie jakby ożywają, a pojazdy tworzą sceny niczym z najlepszych filmów przygodowych.

zabawy z klockami Lego

zabawy z klockami Lego


Zabawa motoryczna i nauka kolorów


         Do tej zabawy wystarczy kilka kolorowych klocków LEGO Duplo, zabarwiona barwnikiem lub farbką woda oraz pipeta.

         Dziecko za pomocą pipety wkrapla małe kropelki kolorowej wody do odpowiednich kolorystycznie wypustek w klockach. To nie tylko zabawa utrwalająca nazwy kolorów, ale również świetny trening małej motoryki, cierpliwości i precyzji ruchów.

moje dzieci kreatywnie, nauka przez zabawe z lego, eksperymenty dla dzieci, blogi parentingowe

moje dzieci kreatywnie, zabawy dla dzieci, mała motoryka, zabawy z pipeta

kreatywne zabawy dla dzieci, mała motoryka, zabawy z lego, zabawy dla 2 latka, zabawy 3 latka, zabawy 4 latka


Nauka czytania sylabowego z LEGO


         W wielu wpisach na blogu inspiruję Was i zachęcam do nauki czytania dzieci metodą sylabową. Więcej o tym pisałam w artykule: Jak nauczyć dziecko czytać?

         Tym razem proponuję zabawy sylabowe połączone z budowaniem z klocków LEGO. Wystarczy wydrukować sylaby i okleić wybrane klocki LEGO za pomocą kleju szkolnego lub dwustronnej taśmy.

          W ten sposób tworzymy fantastyczną pomoc edukacyjną do nauki czytania. Możliwość łączenia sylab, odczytywania ich, szukania par i tworzenia wyrazów zdecydowanie zachęci każde dziecko do czytania. Gotowe sylaby może pobrać do wydruku tutaj: >Drukuj sylaby<

nauka czytania, czytanie sylabowe, jak nauczyc dziecko czytac, nauka przez zabawe

jak nauczyc dziecko czytac, nauka przez zabawe, czytanie sylabowe

moje dzieci kreatywnie, nauka czytania, czytanie sylabowe, sylabowe zabawy, zabawy z lego

Zabawki - porównaj na Ceneo


Zabawa symetryczna


           Do zabawy wystarczy kartka przedzielona na pół oraz różne przedmioty, które macie w domu w parach (po 2 sztuki, np. łyżeczki, klocki, autka itp.). Zabawa polega na układaniu przedmiotów wzdłuż osi symetrii lub inaczej w odbiciu lustrzanym.

          Warto dziecku przy okazji takiej zabawy pokazać jak ułożone przedmioty wyglądają w lustrzanym odbiciu. Dla młodszych dzieci układamy początkowo po 3-4 przedmioty i odtwarzamy ten sam wzór z drugiej strony. Starszym dzieciom stopniowo zwiększmy liczbę przedmiotów, lub wykorzystujemy do zabawy tylko klocki LEGO w różnych kolorach i wielkościach.

kreatywnie w domu, zabawy w domu, ciekawe zabawy dla dzieci


Transfer klocków- zabawa motoryczna


        Wystarczą dwie kartki, pudełka lub koszyczki, a do tego klocki i dwa patyczki lub drewniane pałeczki, za pomocą których dziecko przenosi klocki z jednego miejsca w drugie niczym mały dźwig.

        Taka wspólna zabawa szczególnie podoba się młodszym dzieciom, uczy je precyzji ruchów, cierpliwości, i trenuje rączki i palce do nauki pisania. To znacznie ciekawsze niż monotonne rysownie szlaczków, a równie dobrze trenuje rączki.

transfer klockow, zabawa w transfer, mala motoryka, zabawy dla dzieci


Odtwarzanie szeregów i sekwencje kolorystyczne


        Nauka przez zabawę to najbardziej efektywny sposób przekazywaniu dziecku wiedzy i pojęć o otaczającym nas świecie. My rodzice mamy świadomość, że różne wspólne zabawy służą również rozwojowi naszego dziecka, ale maluch… zwyczajnie każdą wspólną aktywność traktuje jako zabawę i nie ma świadomości ile nowych pojęć i wartości poznaje w trakcie zwykłego układania klocków.

        To propozycja dla nieco starszych dzieci: 4-5 latków. Wprowadzamy pojecie sekwencji i powtarzalności wzoru. Układamy szereg z trzech różnych kolorów klocków, trzymając się powtarzalnej sekwencji kolorystycznej np.: niebieski, czerwony i żółty klocek… dziecko stara się odtworzyć wzór lub kontynuować go w tej samej sekwencji.

        Kolejnym krokiem może być samodzielne tworzenie przez dziecko kolejnych sekwencji kolorystycznych z klocków, a z kolei my próbujemy je odtworzyć 🙂

pomysly na zabawy z lego, wykorzystanie lego do nauki, kreatywne zabawy z lego


Nauka matematyki w formie zabawy z klockami LEGO


        Starszy syn opanował mnożenie w oparciu o metodę Montessori. Do naszych zabaw przygotowałam specjalną tablicę z kawałka kartonu i plastikowej siatki.

       Działania zapisujemy na kartce, a na tablicy układamy odpowiednią ilość klocków. Przy mniejszych liczbach wynik widać bez liczenia.

       Przy większych liczbach Adaś przeliczał klocki dodając sumy w kolejnych rzędach. Dziecko wykonuje działania z pomocą klocków. Przykładowo 2×2 układa w dwóch rzędach po dwa klocki.

      Już na pierwszy rzut oka widać, że klocki są cztery co jest wynikiem tego zadania. Analogicznie inne zadanie 3×5 układamy w trzech rzędach po 5 klocków synek w pamięci wie, że 5+5+5 to 15 co również jest wynikiem tego działania.

      Po kilku seriach takiej zabawy maluchy zapamiętują zasady mnożenia, przemienność mnożenia oraz utrwalają sobie jego wyniki czyli tabliczkę mnożenia. Dzieci zapamiętują wzrokowo układ klocków, a poprzez manipulowanie i układanie wyników łatwiej im zrozumieć przemienność mnożenia oraz dzielenie.

nauka przez zabawe, matematyka dla dzieci, nauka tabliczki mnozenia, zabawy z lego, nauka z lego, moje dzieci kreatywnie.

zabawy dla dzieci w domu, w co sie bawic z dzieckiem, jak nauczyc tabliczki mnozenia


Dodawanie i sortowanie kolorystyczne klocków


       Klocki LEGO Duplo, to były nasze pierwsze klocki w domu, zaraz po tych najzwyklejszych drewnianych. Chłopcy zawsze je uwielbiali nie tylko do tworzenia budowli, wielkich wież i pojazdów, ale również do nauki.

        Pierwsze matematyczne zabawy zaczynaliśmy właśnie z LEGO. Sortownie klocków kolorami na odpowiednie kartki, a następnie utrwalanie ich nazw po polsku i angielsku.

nauka kolorow, w co sie bawic z dzieckiem, zabawy dla 2 latka, zabawy w domu, kreatywnie w domu

       Klocki świetnie sprawdzają się tez w obrazowej nauce dodawania. Przykładowo dodawaliśmy dwa klocki pomarańczowe do czterech żółtych i łączyliśmy je w jedną wieżę. Następnie liczyliśmy, opisywaliśmy pisakami suchościeralnymi i zapisywaliśmy działanie na kartce.

       W ten sposób można nie tylko dodawać i odejmować, ale też wizualnie porównywać gdzie jest więcej klocków, a gdzie mniej. Podczas prezentowanej zabawy wprowadziłam również dzieciom podstawową wiedzę o znakach większości i mniejszości.

      Taka ,,wizualna” forma poznawania podstaw matematyki szczególnie sprawdzi się w przypadku małych dzieci, u których nie wykształciła się jeszcze umiejętność abstrakcyjnego myślenia.

matematyka dla dzieci, nauka liczenia, kreatywna matematyka, zabawy w domu

zabawy dla 2 latka

zabawy dla 3 latka


Poznajemy ułamki z klockami LEGO


        Ułamki i dzielenie towarzyszom naszym dzieciom w codziennym życiu i na każdym kroku. Kroimy jabłko na połowę, aby podzielić je dla dwójki dzieci, zamawiamy pizze pokrojoną na kawałki aby starczyła dla całej rodziny, a w dniu urodzin nasza pociecha dzieli cukierki dla całej klasy.

        Dzielenie na kawałki, odmierzanie porcji wody czy składników do ciasta to wszystko jest czysta matematyka, która otacza nas każdego dnia. Jeśli w ten sposób przedstawimy świat naszemu dziecku, z pewnością łatwiej będzie mu zrozumieć i przyswoić podstawowe zadania matematyczne. A to właśnie ukształtowanie odpowiedniego postrzegania jest kluczem do dalszego rozwoju logicznego myślenia, umiejętnego liczenia i rozumienia definicji i wzorów matematycznych.

edukacja domowa, nauka matematyki w domu, nauka z klockami lego, ulamki z klockami lego

        Podział jednej części na ułamki świetnie można przedstawić na kolorowych klockach, karteczkach, czy innych domowych pomocach. Manipulowanie konkretnymi przedmiotami, dzielenie i obserwowanie w trakcie zabawy zależności, porównywanie wielkości czy też  objętości sprawia, że matematyka jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

           Do naszych zabaw z ułamkami przygotowałam specjalne karty, które wizualnie obrazują podział ułamków. Możecie je pobrać poniżej:


Pobierz karty z ułamkami


nauka ulamkow, pomoce edukacyjne, pomoce dydaktyczne, nauka przez zabawe, matematyka dla dzieci

moje dzieci kreatywnie, matematyka dla dzieci, zabawy z klockami lego, zabawy dla 4 latka, zabawy dla 5 latka, zabawy w domu

nauka przez zabawe, kreatywna matematyka, nauka ulamkow

     Przy zabawie z ułamkami świetnie sprawdzają się pisaki suchościeralne. Możemy nimi opisywać ułamki na talerzu, klockach tworzyć w ten sposób obrazowe podziały, a następnie łatwo i bez śladu je zmazywać.

      Klocki dzięki możliwości łączenia i rozdzielania na mniejsze elementy, doskonale nadają się do zaprezentowania za ich pomocą części składających się na całość. Kolory natomiast ułatwiają obrazowe pokazanie oddzielania poszczególnych ułamków i pozwalają zrozumieć dziecku pojęcie całości. Pobierz kolorowe tablice z ułamkami.

eksperymenty dla dzieci, edukacja domowa, matematyka dla dzieci

nauka ulamkow z klockami lego, nauka przez zabawe, moje dzieci kreatywnie, edukacja domowa


Popularna zabawa w kółko i krzyżyk za pomocą klocków


      Zabawę w kółko i krzyżyk zapewne doskonale znacie, zatem spróbujcie tej samej wersji zamieniając kółko i krzyżyk na odpowiednie kolory klocków. Na podłodze, za pomocą papierowej taśmy, wykleiłam plansze do gry, a potem dobrą godzinę trwały zacięte rozgrywki rodzinne, kto pierwszy ułoży trzy kolory klocków w jednej linii pionowej, poziomej lub po skosie.

kreatywne zabawy, zabawa w kolko i krzyzyk, gra w kolko i krzyzyk


Kolorowanie i odtwarzanie wzoru z szablonu


         Do tej zabawy przygotowałam czarno-białe szablony przypominające klocki do wydruku >możesz je pobrać tu<.

        Szablony drukujemy, kolorujemy i wycinamy w dowolnych kształtach. Jeśli nie chcecie kolorować, można je łatwo wypełnić kolorami na komputerze w Paincie.

         Zadaniem dziecka jest odtworzenie wzoru kolorów i układu klocków zgodnie z  szablonem. To świetna prepozycja dla młodszych dzieci. Uczy je obserwacji, skupienia uwagi, analizy i odtwarzania. W zaawansowanej zabawie możemy łączyć układy z kilku szablonów.

kreatywne zabawy, moje dzieci kreatywnie, zabawy dla 3 latka, zabawy z lego

zabawy dla 2 latka, zabawy dla 3 latka, zabawy z lego, kreatywne zabawy

w co sie bawic z dzieckiem

         Jak widzicie klocki LEGO mają w sobie ogromny potencjał. Można je wykorzystywać nie tylko do budowania, kreowania i tworzenia rozmaitych budowli, ale również do wielu zabaw nawet z najmłodszymi dzieci.

         Dlatego według mnie klocki LEGO, niesamowicie popularne od tylu lat na całym świecie, to świetny pomysł na uniwersalny i sprawdzony prezent dla każdego dziecka.

         Często wpadam szybko do Rossmanna po ulubione kosmetyki czy produkty higieniczne, więc możliwość kupienia tam przy okazji naszego ulubionego LEGO będzie dla mnie na pewno świetnym rozwiązaniem. To niezawodny pomysł na miłą niespodziankę dla dzieciaków, a także świetna opcja kupna prezentu, np. z okazji zbliżających się urodzin koleżanki lub kolegi z klasy.

Zabawki - zobacz na Ceneo.pl


Partnerem wpisu jest marka LEGO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »