fbpx
dynia diy, praca plastyczna z gliny samoutwardzalnej, dekoracja z dyni
dekoracje,  DIY,  jesień,  twórczość,  zabawy plastyczne

Dynia DIY z gliny samoutwardzalnej

            Dynia DIY wykonana z gliny samoutwardzalnej to doskonały pomysł na zajęcia plastyczne dla kilkuletnich dzieci i tych nieco starszych. Wykonanie krok po korku możecie zobaczyć na filmie. Jestem przekonana, że takie mini dyniowe pudełeczka będą piękną jesienną dekoracją.

           Do wykonania dyniowego pudełeczka potrzebujesz: opakowanie gliny samoutwardzalnej ok 450g  (do kupienia na działach papierniczych w marketach, na Allegro i w sklepach plastycznych) Dodatkowo wykałaczka, kubeczek z wodą, szmatka, ewentualnie szpatułka do rzeźbienia.

          Do wykończenia pracy potrzebujesz dowolne farby typu akwarele, plakatowe, akrylowe. Opcjonalnie bezbarwny lakier do zabezpieczenia pracy na końcu. Pracę można pomalować również specjalnymi farbami do ceramiki, które zostawiają po wychynięciu wysoki połysk. Ja na filmie użyłam zwykłych farbek akwarelowych i bezbarwnego lakieru.

         Poniżej na krótkim filmie pokazuję jak ulepić dynie krok po korku. Przy okazji będzie mi bardzo miło, jeśli dołączycie do obserwatorów na YouTube subskrybując nasz kanał.

        Lepienie z gliny zaczynamy od zrobienia kuli wielkości dyni dekoracyjnej. Następnie odcinany za pomocą szpatułki górną część kuli, która będzie naszą przykrywką. W większej części wydrążamy dziurę tworząc pudełko. Ścianki powinny mieć grubość około 0.5 cm. Wszystko dokładnie widać na filmie poniżej.

dynia z gliny, co mozna zrobic z gliny, prace plastyczne jesień, moje dzieci kreatywnie

Wydrążone pudełko odkładamy, a z górnej odciętej wcześniej części tworzymy przykrywkę. Lepimy ogonek i formujemy go przy pomocy wykałaczki nadając odpowiednia strukturę. Następnie dopasowujemy przykrywkę do pudełka i wygładzamy. Teraz czas na kształtowanie wgłębień, które powstają poprzez dociśniecie boku wykałaczki wzdłuż doku dyni.

       Trudno to dokładnie opisać, ale w razie wątpliwości, zachęcam do obejrzenia instrukcji filmowej. Ukształtowane pudełeczko wygładzamy palcami delikatnie zwilżonymi w wodzie. Uważajcie tylko, żeby nie przesadzić, bo dzieci lubią nie raz zrobić niewielkie błotko z gliny 😉

       Ulepioną dynię odstawiamy do wyschnięcia na około 24h. Dopiero gdy praca stwardnieje i jest sucha możemy zająć się malowaniem.

zabawy z dynia, jak udekorowac dynie, jak pomalowac dynie, dynia diy  dynia diy, prace plastyczne dynia, prace plastyczne jesień


Bądź na bieżąco i subskrybujDla młodszych dzieci mamy też do pobrania kartę pracy z dynią do wyklejania plasteliną lub malowania paluszkami 🙂

wystarczy kliknąć na obrazek i można pobrać kartę do druku.


dynia kolorowanka, do wyklejania, kolorwania, karty pracy jesień, dzień dyni

dynia kolorowanka, dzien dyni, karty pracy jesien, karty pracy dynia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »