fbpx
prace plastyczne,  twórczość,  zabawy plastyczne

Malarstwo naskalne- ciekawa technika plastyczna

               Malarstwo naskalne lub inaczej jaskiniowe, to początki sztuki tworzonej przez człowieka. Większość malowideł przedstawia sceny z polowania, zwierzęta, a czasem bardzo schematyczne postacie. Zabieram Was dziś w przeszłość i przedstawię ciekawy pomysł na prace plastyczne w klimacie jaskiniowych malowideł. Jestem przekonana, że dzieciom takie zajęcia bardzo się spodobają.

                 Do wykonania jaskiniowych malowideł potrzebujesz: białą kartkę, herbatę, suche pastele, wzory malowideł jaskiniowych do znalezienia w Internecie lub w albumach z historii sztuki.

             Tworzenie pracy zaczynamy od przygotowania kartki, która będzie imitować fakturę skalnej ściany. To z pewnością najprzyjemniejsza część pracy dla dzieci i każdy maluch sobie świetnie z tym poradzi.

                     My do pracy wykorzystaliśmy zwykłą białą kartkę formatu A4. Zadaniem dziecka jest mocne zgniecenie kartki w kulkę, a następienie delikatne jej rozłożenie na blacie. Czynności powtarzamy trzy razy, aby kartka była mocno pognieciona. W tym czasie zaparzamy w szklance odrobinę czarnej herbaty.

                W kolejnym kroku za pomocą wacika lub herbacianej torebki nanosimy esencję herbaty na całą powierzchnię kartki. Uważajcie tylko, żeby nie dać dzieciom gorącej herbaty. Najlepiej parzyć ją wcześniej i dać dzieciom już ostudzoną. Herbata ma za zadanie zabarwić na kartkę. W zależności ile jej naniesiecie na kartkę, tym bardziej intensywny kolor uzyskacie. Potem czekamy, aż kartka wyschnie lub możemy podsuszyć ją szybciej za pomocą suszarki.

               Na wysuszonej karce za pomocą suchych pasteli tworzymy proste scenki lub rysujemy zwierzęta inspirując się malowidłami naskalnymi wykonanymi w czasach prehistorycznych. Obrazki  z jaskiń możecie wyszukać i wydrukować z Internetu lub skorzystać z albumów z historii sztuki.

            Kontury najłatwiej narysować czarną pastelom delikatnie i gdzieniegdzie rozmazując ją palcem. Innymi kolorami pasteli możemy zabarwić delikatnie nasze postacie lub zwierzęta. Suche pastele świetnie się do tego nadają. W ten sposób obrazki bardzo upodabniają się do naskalnych malowideł. Pognieciona i zabarwiona kartka doskonale imituje strukturę skalnej ściany.

ciekawe prace plastyczne

moje dzieci kreatywnie

techniki plastyczne dla dzieci

malarstwo naskalne, malarstwo jaskiniowe

prace plastyczne dla dzieci

kreatywne prace plastyczne

Malarstwo naskalne

4 komentarze

 • Monika

  Wyglada super, mam tylko dwa pytania:jakiej firmy pasteli uzywalas? I czy taka zamoczona (choc wysuszona) kartka nie drze sie kiedy przesuwa sie po niej kredka? Super inspiracja!

 • Malarstwo naskalne

  Dziękuję za wspaniały pomysł. Właśnie z trzeciakami byliśmy “w temacie”. Zrobiliśmy i wyszły extra!

 • Sewziem

  Pomysł inspirujący tak, że chce się samemu zrobić, nie czekając na dzieci 🙂

  Kiedyś za mojego dzieciństwa były takie książeczki zawierające kilka schematycznie narysowanych postaci zwierząt. Myślę, że idealnie będą pasowały jako pomoc do tej techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »