fbpx
prace plastyczne,  twórczość,  zabawy plastyczne

Jeleń na rykowisku- praca plastyczna z szablonem

            Jeleń na rykowisku to propozycja bardzo prostej i niezwykle klimatycznej pracy plastyczne z użyciem szablonu. Naszą propozycję wykonałam z Michałkiem, ale spokojnie poradzą sobie  z tym nawet przedszkolaki. Praca jest w fajnym jesiennym klimacie i nie wymaga dużych umiejętności plastycznych.

            Bardzo lubię w pracy z dziećmi mieszanie różnych technik plastycznych i zabawę ze sztuką. Tutaj choć opieramy się o szablon, to możemy uzyskać zupełnie różne efekty. Pracę możemy wykonać w prostszej wersji dla młodszych dzieci i w trudniejszych dla nieco starszych.

          Do wykonania pracy potrzebujesz: wydrukowany szablon jelenia, farby w ciepłych barwach np.: żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy oraz kolor czarny, kawałek tektury, nożyczki, gąbeczkę, biała kartę format A4 najlepiej z bloku technicznego i cienki okrągły oraz płaski, szerszy pędzelek.

         Pierwszy etap pracy jest dla rodzica lub nauczyciela. Wycinamy wydrukowany szablon z jeleniem, naklejamy go na tekturkę i ponownie wycinamy. W tej sposób mamy trwały szablon do wielokrotnego odbijania. Przy szczegółach świetnie sprawdzają się małe nożyczki do paznokci.

szablon jelenia

        Teraz przechodzimy do twórczej pracy dziecka. Używając ciepłych barw w kolorach jesieni stemplujemy całą kartkę za pomocą wilgotnej gąbeczki maczanej w farbie. Nie używamy przy tym wody. Wystarczy farba i wilgotna gąbeczka. Dzieci przy takim malowaniu mają dużo frajdy, poznają ciepłe barwy, a efekt końcowy malowania często jest bardzo różnorodny.

malowanie gąbką

techniki plastyczne dla przedszkolaków

           Kolejny etap to namalowanie trawy. Najpierw możecie dół kartki pomalować stemplując gąbeczką umoczoną w czarniej farbie, a potem malujemy źdźbła trawy za pomocą pędzla.

           Teraz można poczekać jak praca trochę wyschnie. Po chwili malujemy pędzlem lub gąbeczką nasz szablon jelenia i odciskamy go na pomalowanej kartce. Możemy odbić też dwa jelenie lub odwrócić szablon i odbić jelenia z drugiej strony. Mamy tu dożą dowolność. Poniżej pokażemy Wam różne efekty. Młodsze dzieci mogą zakończyć pracę na tym etapie, a starsze dzieci mogą spróbować namalować drzewa.

    


Jeleń na rykowisku – praca plastyczna dla starszych dzieci


         Najlepiej pień drzewa namalować płaskim pędzlem, a gałązki mniejszym okrągłym pędzelkiem. Nie musi ich być dużo. Na koniec moczymy gąbeczkę w czarnej farbie i na gałęziach drzew stemplujemy fakturę i zarys korony drzew. Jest to naprawdę łatwe i dzieci powinny sobie poradzić, tylko nie używajcie wody. Farba musi być gęsta. Efekt końcowy jest naprawdę fajny, a praca bardzo klimatyczna. 🙂


Efekt po domalowaniu zarysu korony drzew za pomocą gąbki


jeleń praca plastyczna, ciekawe pomysły na prace plastyczne

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »