fbpx
wiosenne zabawy dla dzieci
WIOSNA,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy dla 4-5 latków,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy dla 9-12 latków,  zabawy plastyczne,  Zabawy ruchowe,  zabawy sensoryczne

Wiosenne zabawy i inspiracje 20 pomysłów

              Wiosenne zabawy, eksperymenty i inspiracje do wspólnych aktywności z pewnością wspaniale wypełnią Wam wolny czas. Z każdym dniem będzie więcej słońca i okazji do zabaw nie tylko w domu, ale również na powietrzu. W naszym zestawieniu ponad 20 pomysłów, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

              Na blogu jest już tak dużo różnych propozycji, że co jakiś czas zbieram w jednym miejscu różne tematyczne inspiracje. Dziś mam dla Was zestawienie z wiosennymi zabawami i pracami plastycznymi. Każdy pomysł krótko opisałam, a jeśli Was zainteresuje, to wystarczy kliknąć w link lub tytuł i przejdziecie do pełnego opisu i instrukcji wykonania.


Zabawa w sekrety


          Ciekaw jestem kto z Was pamięta zabawę w sekrety, widoczki lub aniołki? Choć w różnych rejonach Polski zabawa nazywa się inaczej, to zamysł jest taki sam. Wystarczyło czasem znaleźć na podwórku kawałek szkła i już był pretekst do zabawy i stworzenia sekretu.

           Trzeba było wykopać w ziemi dołek, ułożyć w nim swoje znalezione skarby, przykryć szkiełkiem i zakopać. Najważniejszym elementem zabawy oprócz tworzenia cudnych kompozycji było, aby ukryty skarb zachować w tajemnicy i zapamiętać jego miejsce. Sekrety pokazywało się koleżankom w wielkiej tajemnicy. Każdego dnia można było przyjść odszukać swój sekret i podziwiać ukryte skarby natury.

zabawa w sekrety


Żonkile z papilotek


            Żonkile z papilotek to prosty pomysł na pracę plastyczna dla dzieci. Do wykonania pracy potrzebna jest kartka papieru, dwie żółte papilotki, kawałek żółtej i zielonej bibuły, nożyczki i klej.

           Z dwóch papilotek wycinamy kształt kwiatu Żonkila, z bibuły skręcamy łodygi i wycinamy trawę oraz liście, a na koniec przyklejamy wszystko na kratkę.

wiosenne prace plastyczne


Bociany z gliny


            Bociany z gliny samoutwardzalnej, to doskonały pomysł na efektowne i wiosenne prace plastyczne. Dla ułatwienia przygotowałam też gotowe szablony do wydruku tak, żeby każdy mógł wykonać swoją rodzinkę bocianów. Nasza ustawiona na oknie między kwiatami wygląda naprawdę uroczo. Kliknij na tytuł i przeczytaj jak wykonać pracę krok po kroku.


Wiosenne prace plastyczne- drzewo w 10 technikach plastycznych


Do wykonania wiosennych drzewek przydadzą się różne artykułu plastyczne i akcesoria. W zależności od tego jaką technikę wybierzecie przygotujcie potrzebne rzeczy. Szablon drzewa do druku możesz pobrać tu: >Szablon drzewa do druku pobierz<

Starsze dzieci mogą drzewo namalować samodzielnie nie jest to trudne, a taka praca plastyczna w pełni wykonana samodzielnie daje ogromną satysfakcję. Drzewo można namalować farbami, tuszem lub wykleić na przykład z plasteliny, czy bibuły.

wiosenne drzewko, wiosenne prace plastyczne, ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie


Więcej pomysłów znajdziesz w moich książkach!


Chcesz bawić się ze swoim dzieckiem, ale bez zaglądania cały czas do komputera. Zatem koniecznie zobacz serię moich książek. W “Dziennikach Zabaw” znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Żółty bestsellerowy Dziennik Zabaw dla dzieci 2-12 lat, to ponad 340 stron z pomysłami. W książce jest ponad 450 kolorowych zdjęć, które przeciągną uwagę Twojego dziecka! Wszystko łatwo i szybko znajdziesz według spisu treści. Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień! 🙂

Dzienniki Zabaw z serii Cztery Pory Roku mają po 160 stron. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i porad oraz ok 300 kolorowych zdjęć z pomysłami na różne dekoracje. Będziemy wspólnie tworzyć z elementów natury takich jak patyczki, kamienie czy piasek. Znajdziecie tu liczne twórcze zabawy na każde nudne, czy deszczowe popołudnie o każdej porze roku! Wykonamy wspólnie różne z stworki, marionetki, wesołe odciski dłoni, prace z rolek czy papierowych talerzyków!

Zamów moje książki teraz i już nie będziesz mieć problemów z wymyślaniem zabaw! 🙂


Memory do wydruku – oznaki wiosny


Wiosenne memory do druku, to świetny pomysł na zabawę, poszukiwanie i odkrywanie pierwszych oznak wiosny, a także ćwiczenie na koncentrację, pamięć i spostrzegawczość.

Wiosenne memory do druku to karty, które możecie bezpłatnie pobrać, wydrukować, wyciąć i ozdobić na odwrocie w dowolny sposób.

wiosenne zabawy dla dzieci


Kwiaty Bzu z popcornu


             Kwiecień i Maj to cudny przepełniony zapachami miesiąc. Kwitnące kwiaty Bzu zawsze wprawiają mnie w dobry nastrój. Zobaczcie jak łatwo możemy je wykonać na kartce w formie przestrzennej 3D wykorzystując do tego popcorn.

prace plastyczne wiosna


Bocian z papierowego talerzyka


             Do wykonania bocianów potrzebujemy tekturowe talerzyki, czerwony papier, biały papier, oraz czarną i białą bibułę, nożyczki i klej. Dla moich przedszkolaków dla ułatwienia wycięłam gotowe elementy. Podczas zajęć ze starszymi dziećmi wszyscy samodzielnie odrysowywali gotowe szablony i wycinali.


Ptaki z rolek


             Rolki to jeden z bardziej inspirujących materiałów, który często wykorzystuje się w różnych pracach plastycznych. Możecie wspólnie z dziećmi wykonać z rolek na przykład bocian lub inne nasze polskie ptaki.

prace plastyczne wiosna


Barwienie kwiatów – eksperyment


                Nasz kolejny eksperyment przyrodniczy, tym razem przeprowadzony już w wiosennym klimacie. Postanowiliśmy zabarwić białe tulipany. Moi chłopcy uwielbiają takie aktywności i odkrywanie świata poprzez doświadczenia. Efekty naszej zabawy możecie zobaczyć na filmie wystarczy kliknąć na zdjęcie lub tytuł i przeczytasz etapy eksperymentu krok po kroku.

wiosenne zabawy dla dzieci


Zabawy ruchowe na powietrzu


              Do naszych zabaw kupiłam w pobliskim markecie 6 kolorowych makaronów do nauki pływania. Każdy kosztuje około 10zł. Wspólnie z chłopcami wymyślaliśmy różne zabawy ruchowe i sprawnościowe z wykorzystaniem kolorowych makaronów.

Były skoki przez przeszkody, chodzenie po równoważni, bitwa na równoważni, skoki kangura, czołganie się pod makaronami, rzut oszczepem, skoki przez ruchome przeszkody, odbijanie rzuconej piłeczki, odbijanie balona w powietrzu i wiele innych. Kliknij zdjęcie lub tytuł, to zobaczysz film z naszych zabaw 🙂

wiosenne zabawy dla dzieci


Deszczowa chmura zabawa sensoryczna


             Zabawa plastyczna w tworzenie deszczowej chmury z pewnością zainteresuje każde dziecko. Nie wymaga wielu przygotowań, a frajda i obserwacja spadających strug deszczu zachwyca na każdym etapie tworzenia. Zobaczcie na naszym filmie jak łatwo stworzyć taką pracę.

wiosenne zabawy dla dzieci


Żelowy gniotek DIY z żelatyny


            Gniotek DIY z żelatyny to nasze najnowsze odkrycie. Wcześniej robiliśmy już gniotki z mąki i ryżu, ale galaretowaty gniotek z żelatyny to nasz prawdziwy hit. Dzieci pokłóciły się o niego w czasie zabawy i trzeba było zrobić ich więcej. To chyba najlepsza rekomendacja tej zabawy, to idealna propozycja na letnie harce. Nagraliśmy dla was film z instrukcją krok po kroku.

moje dzieci kreatywnie gniotek


Kolorowe krople zabawa motoryczna


           Kolorowe krople z pewnością umilą Wasz dzień, bo chyba każde dziecko lubi barwienie wody, a już na pewno małe przedszkolaki. Dziś trochę zabawy kolorami, odrobina eksperymentu, a przy okazji świetny trening motoryki małej.


Zabawa dotykowa dla dzieci


            Sensoryczne koszyczki i odgadywanie przedmiotów tylko za pomocą zmysłu dotyku to nie małe wyzwanie dla każdego kilkulatka. Już nie raz bawiliśmy się w taki sposób używając tajemniczego pudełka lub butelek, ale nasza najnowsza wersja tej zabawy z dwoma sensorycznymi koszyczkami jest naprawdę świetna. W dodatku całą zabawę możecie przygotować wspólnie z dzieckiem.


Praca plastyczna w wiosennym klimacie – Forsycje


              Do wykonania pracy potrzebujecie: białą kartkę format A4, żółtą farbę, brązową farbę, drucik kreatywny lub wycięty szablon kwiatu forsycji.

              Na kratce za pomocą pędzla, patyka lub palca malujemy brązowe gałązki. Następnie drucik kreatywny wyginamy tak, aby powstał kwiat forsycji z czterema płatkami. Dobrze widać to na zdjęciach w pełnym opisie.

wiosenna praca plastyczna forsycja wiosna kwiaty


Kurczaki z papieru z ruchomym dziobem


                  Kurczak z papieru to bardzo prosta praca plastyczna, a ruchomy dziób sprawi dzieciom wiele frajdy. Taka przestrzenna głowa kurczaka wielkanocnego świetnie sprawdza się do zabaw motorycznych, a każde dziecko będzie zadowolone z efektu i samodzielnie stworzonej pracy. Zobacz na filmie jak łatwo wykonać naszego kurczaka krok po kroku kliknij tytuł lub zdjęcie poniżej.

kurczak z papieru


Kwiaty z bibuły


              Zobaczcie jak łatwo można z bibuły szkolnej  stworzyć proste i efektowne róże i kwietne wianki na głowę.

            Do wykonania wianka potrzebujesz: watę, taśmę papierową, taśmę dwustronną, klej, nożyczki i kolorową bibułę szkolną.


Wiosenny zabawy


                Wiecie, że uwielbiamy różne masy plastyczne i glutki. Dlatego nie mogło ich zbraknąć w naszym zestawieniu. Wystarczy odrobina wiosennych kolorów i zabawa z kolorowymi masami gotowa 🙂


Kamienne lampiony DIY


              Kamienne lampiony ze słoika to bardzo prosty i niezwykle efektowny pomysł na dekoracje do ogrodu lub salonu. Lampiony mogą wykonywać nawet 8-10 letnie dzieci pod nadzorem rodziców, a koszt to zaledwie kilka złotych za klej.

lampiony ze sloika organizer, na biurko, kamienne lampiony, co mozna zrobic z kamieni


Kolorowe masy plastyczne DIY


               Masy plastyczne dla dzieci do wykonania samodzielnie w domu to doskonały przepis na udaną zabawę zarówno dla rodziny jak i dla przedszkolnej grupy. W jednym artykule zabrałam dla Was wszystkie nasze sprawdzone przepisy na masy plastyczne domowej roboty.

masy plastyczne dla dzieci diy przepisy jak zrobic domowe


Solne obrazki


            Malowanie solą można wykorzystać do dekoracji lub do tworzenia pięknych barwnych obrazków. To bardzo atrakcyjna zabawa plastyczna nawet dla młodszych dzieci. Zobaczcie jakie to proste i efektowne, a radość dzieci i doznania sensoryczna będą dodatkową atrakcją.

prace plastyczne wiosna


Wiosenne drzewka


              Różane drzewko to ciekawy pomysł na wyjątkową i przestrzenną pracę plastyczną. Wykonanie drzewka nie jest trudne, a efekt końcowy z pewnością zachwyci każde dziecko. Własnoręcznie wykonane różane drzewko to doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego.


Kwitnące kaktusy ze styropianu


            Kaktusy ze styropianu, to pomysł na łatwą i niezwykle efektowną pracę plastyczną zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci. Taka zabawa pozwala dziecku na kreatywną twórczość w doborze kolorów i aranżacji każdego kaktusa. Dodatkowo podczas pracy dzieci świetnie trenują małą motorykę.

wiosenne prace plastyczne


Tulipany z gliny na patyku


            Do wykonania tulipanów możecie użyć masy solnej, masy porcelanowej lub gliny samoutwardzalnej. Wystarczy rozwałkować placek grubości około 0,5 cm i odrysować za pomocą wykałaczki kształt tulipana. Następnie wbijamy delikatnie w nasze tulipany wykałaczki, które posłużą za łodyżki. Młodsze dzieci mogą próbować zrobić to samodzielnie lub przy małej pomocy rodzica.

            Tak przygotowane tulipany zostawiamy do wyschnięcia na około 12h. Po tym czasie będą gotowe, teraz wystarczy przyczepić do nich sznurkowe lub kolorowe kokardki. Tulipany można oczywiście pomalować również farbami. My zostawiliśmy wszystko w naturalnym klimacie, żeby pasowało do pozostałych dekoracji. Tulipany na patyku pięknie się prezentują wbite w ziemię w doniczce z kwiatami jako oryginalna kompozycja. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i satysfakcją wykonują swoje tulipanki, świetnie się przy tym bawiąc.


Przebiśniegi na okno w formie witrażu


Przebiśniegi to pierwszy zwiastun wiosny, na którą wszyscy już czekamy. Dziś mam dla Was ciekawy pomysł na pracę plastyczną w takim wiosennym klimacie, którą możecie powiesić również na oknie.

Przebiśniegi praca plastyczna, prace plastyczne wiosna, moje dzieci kreatywnie wiosna


Wiosenny ogródek na oknie


               Nic tak nie pozwala poczuć, że wiosna jest już z nami, jak obserwacja budzącej się do życia przyrody. Pierwsze listki, pączki, kiełki i rozwijające się każdego dnia kwiaty sprawiają, że uśmiecham się nie tylko ja, ale również moje dzieci. Dlatego zachęcamy Was do stworzenia na oknie mini ogródka. Wszystkie roślinki w naszym domowym ogródku sadziliśmy wspólnie i z przyjemnością obserwujemy jak nasz ogródek się zmienia, a zapach czuć przy każdym wejściu do domu.

 ogrodek na twoim oknie moje dzieci kreatywnie blog parentingowy

blogi parentingowe moje dzieci kreatywnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »