fbpx
barwienie jajek kapusta
eksperymenty,  inspiracje,  Montessori,  poznajemy kolory,  przepisy kulinarne

Naturalne barwienie jajek – nasze eksperymenty w kuchni

         Naturalne barwienie jajek to świetny pomysł na wspólne eksperymenty w kuchni. Sprawdziliśmy z dziećmi jak różne naturalne barwniki takie jak kapusta, cebula, szpinak, buraki i kurkuma wpływają na zmianę koloru jajka. Efekty końcowe bardzo nas zaskoczyły, bo kolory jajek zmieniały się czasem niezwykle spektakularnie.

          Do zabawy w barwienie potrzebujesz: białe jajka, buraki, cebulę, szpinak lub pietruszkę, kurkumę, czerwoną kapustę, ocet, masło lub oliwę. Dodatkowo będziesz potrzebować: garnek, wodę, łyżkę, deskę do krojenia i nóż.

          Zazwyczaj co roku barwiliśmy jajka świąteczne łupinami z cebuli. Jest to wygodny, naturalny i szybki sposób, bo jajka mają piękny kolor już po kilkunastu minutach. Jednak w tym roku postanowiłam trochę zaszaleć i przetestować z dziećmi popularne w internecie przepisy na naturalne barwienie jajek. Często efekt końcowy barwienia wyglądał niezwykle, więc postanowiliśmy poeksperymentować co nieco w naszej kuchni.

naturalne barwienie jajek


Barwienie jajek cebulą i burakami


              Obierz cebulę i wrzuć łupiny do garnka. Następnie zalej je wodą i dodaj 2 łyżki octu. Włóż do wody surowe jajko i gotuj przez kilka minut. Najlepsze efekty kolorystyczne otrzymamy na białych jajkach. Łupiny cebuli pozwalają uzyskać odcienie brązu, pomarańczu i żółci.

             Wrzuć do garnka pokrojonego buraka i dodaj trochę wody oraz 2 łyżki octu. Gotuj jajka w soku z buraków przez kilkanaście minut od momentu zagotowania. Jajka pozostawiamy w barwiącym roztworze z dodatkiem dwóch łyżek octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Pisanki będą miały bardziej intensywny kolor jeśli pozostaną w wodzie na kilka godzin lub całą noc. Burak pozwala uzyskać odcienie różu, purpury i głębokiej czerwieni.

           W dalszych zabawach eksperymentowaliśmy trzymając jajko 2-3h w roztworze buraczanymi i 2-3 h w roztworze z czerwonej kapusty. Wychodziły nam bardzo ciekawe efekty. Choć przyznam szczerze, że dla mnie przepisem numer jeden i faworytem w naturalnym barwieniu jaj jest czerwona kapusta.

Naturalne barwienie jajek


Barwienie jajek szpinakiem, lub pietruszką


          Niestety szpinak i pietruszka najbardziej nas rozczarowały. Spodziewaliśmy się jajek delikatnie zabarwionych na zielono. Niestety kolor nie przypominał zieleni, a bardziej odcienie szarości, ale efekt i tak wyszedł ciekawy. Na końcu wpisu znajdziecie zdjęcie wszystkich naszych pisanek w finalnej wersji kolorystycznej.

barwienie jajek na zielono


Barwienie jajek kapustą


            Pokrój czerwoną kapustę, wrzuć do garnka, zalej wodą i dodaj dwie łyżki octu. Gotuj wywar około 20 minut. Następnie włóż jajka do wywaru na minimum 15 minut . Pozostaw jajko w barwniku z dodatkiem octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Nasze jaśniejsze jajka moczyły się w wywarze około 2-3h, a te bardziej granatowe spędziły w kapuścianym barwniku całą noc. Za pomocą czerwonej kapusty uzyskamy kolory od błękitu, poprze turkus do granatu.

          Efekt zabarwienia jajek kapustą jest fenomenalny, a każda pisanka ma inne walory kolorystyczne i subtelne przebarwienia. Aby wydobyć jeszcze bardziej głębię koloru warto nasmarować jaja na koniec tłuszczem np.: masłem lub oliwą z oliwek.

barwienie jajek kapusta

barwienie jajek kapusta

naturalne barwienie jajek kapusta

barwienie jajek

jajka barwione kapusta

naturalne barwienie jajek kapusta

jajka barwione kapusta

naturalne barwienie jajek


Barwnie jajek kurkumą i eksperymenty z kolorami


          Przepiękny efekt koloru żółtego uzyskaliśmy dzięki kurkumie. Wystarczy zagotować jajka w wodzie z dodatkiem około dwóch łyżek kurkumy. Kolor jest bardzo ładny i intensywny już po kilkunastu minutach.

          Warto również z poeksperymentować z moczeniem jaj w różnych roztworach zarówno w kurkumie, buraczkach lub kapuście. Jajka różnie reagują i pojawiają się czasem ciekawe efekty przebić kolorystycznych. Dla dzieci takie obserwacje i nauka są świetnym zajęciem prawie na cały dzień 🙂

jak zabarwic jajka

naturalne barwniki do jajek

barwienie jajek kurkuma

naturalne barwniki do jajek

naturalne barwienie jajek


Naturalne barwienie jajek i efekt końcowy


             Nadaj blasku swoim pisankom i wydobądź głębie koloru smarując jajka delikatnie masłem lub oliwą z oliwek. Zdjęcie poniżej pokazuje efekt końcowy po naoliwieniu pisanek. Powyżej na zdjęciu poukładałam jajka przy produktach, które posłużyły nam do barwienia. Żółte jajka na górze obok kurkumy, następnie szpinak, buraki, cebula i czerwona kapusta.

naturalne barwienie jajek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Translate »