fbpx
barwienie jajek kapusta
Moje Dzieci Kreatywnie,  porady,  zrób to sam

Naturalne barwienie jajek – nasze eksperymenty w kuchni

         Naturalne barwienie jajek to świetny pomysł na wspólne eksperymenty w kuchni. Sprawdziliśmy z dziećmi jak różne naturalne barwniki takie jak kapusta, cebula, szpinak, buraki i kurkuma wpływają na zmianę koloru jajka. Efekty końcowe bardzo nas zaskoczyły, bo kolory jajek zmieniały się czasem niezwykle spektakularnie.

          Do zabawy w barwienie potrzebujesz: białe jajka, buraki, cebulę, szpinak lub pietruszkę, kurkumę, czerwoną kapustę, ocet, masło lub oliwę. Dodatkowo będziesz potrzebować: garnek, wodę, łyżkę, deskę do krojenia i nóż.

          Zazwyczaj co roku barwiliśmy jajka świąteczne łupinami z cebuli. Jest to wygodny, naturalny i szybki sposób, bo jajka mają piękny kolor już po kilkunastu minutach. Jednak w tym roku postanowiłam trochę zaszaleć i przetestować z dziećmi popularne w internecie przepisy na naturalne barwienie jajek. Często efekt końcowy barwienia wyglądał niezwykle, więc postanowiliśmy poeksperymentować co nieco w naszej kuchni.

naturalne barwienie jajek


Barwienie jajek cebulą i burakami


              Obierz cebulę i wrzuć łupiny do garnka. Następnie zalej je wodą i dodaj 2 łyżki octu. Włóż do wody surowe jajko i gotuj przez kilka minut. Najlepsze efekty kolorystyczne otrzymamy na białych jajkach. Łupiny cebuli pozwalają uzyskać odcienie brązu, pomarańczu i żółci.

             Wrzuć do garnka pokrojonego buraka i dodaj trochę wody oraz 2 łyżki octu. Gotuj jajka w soku z buraków przez kilkanaście minut od momentu zagotowania. Jajka pozostawiamy w barwiącym roztworze z dodatkiem dwóch łyżek octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Pisanki będą miały bardziej intensywny kolor jeśli pozostaną w wodzie na kilka godzin lub całą noc. Burak pozwala uzyskać odcienie różu, purpury i głębokiej czerwieni.

           W dalszych zabawach eksperymentowaliśmy trzymając jajko 2-3h w roztworze buraczanymi i 2-3 h w roztworze z czerwonej kapusty. Wychodziły nam bardzo ciekawe efekty. Choć przyznam szczerze, że dla mnie przepisem numer jeden i faworytem w naturalnym barwieniu jaj jest czerwona kapusta.

Naturalne barwienie jajek


Barwienie jajek szpinakiem, lub pietruszką


          Niestety szpinak i pietruszka najbardziej nas rozczarowały. Spodziewaliśmy się jajek delikatnie zabarwionych na zielono. Niestety kolor nie przypominał zieleni, a bardziej odcienie szarości, ale efekt i tak wyszedł ciekawy. Na końcu wpisu znajdziecie zdjęcie wszystkich naszych pisanek w finalnej wersji kolorystycznej.

barwienie jajek na zielono


Barwienie jajek kapustą


            Pokrój czerwoną kapustę, wrzuć do garnka, zalej wodą i dodaj dwie łyżki octu. Gotuj wywar około 20 minut. Następnie włóż jajka do wywaru na minimum 15 minut . Pozostaw jajko w barwniku z dodatkiem octu do momentu uzyskania pożądanego koloru. Nasze jaśniejsze jajka moczyły się w wywarze około 2-3h, a te bardziej granatowe spędziły w kapuścianym barwniku całą noc. Za pomocą czerwonej kapusty uzyskamy kolory od błękitu, poprze turkus do granatu.

          Efekt zabarwienia jajek kapustą jest fenomenalny, a każda pisanka ma inne walory kolorystyczne i subtelne przebarwienia. Aby wydobyć jeszcze bardziej głębię koloru warto nasmarować jaja na koniec tłuszczem np.: masłem lub oliwą z oliwek.

barwienie jajek kapusta

barwienie jajek kapusta

naturalne barwienie jajek kapusta

barwienie jajek

jajka barwione kapusta

naturalne barwienie jajek kapusta

jajka barwione kapusta

naturalne barwienie jajek, jak zabarwić jajka na niebiesko, barwienie jajek, brawniki do jajek naturalne


Barwnie jajek kurkumą i eksperymenty z kolorami


          Przepiękny efekt koloru żółtego uzyskaliśmy dzięki kurkumie. Wystarczy zagotować jajka w wodzie z dodatkiem około dwóch łyżek kurkumy. Kolor jest bardzo ładny i intensywny już po kilkunastu minutach.

          Warto również z poeksperymentować z moczeniem jaj w różnych roztworach zarówno w kurkumie, buraczkach lub kapuście. Jajka różnie reagują i pojawiają się czasem ciekawe efekty przebić kolorystycznych. Dla dzieci takie obserwacje i nauka są świetnym zajęciem prawie na cały dzień 🙂

jak zabarwic jajka

naturalne barwniki do jajek

barwienie jajek kurkuma

 

naturalne barwniki do jajek

naturalne barwienie jajek


Naturalne barwienie jajek i efekt końcowy


             Nadaj blasku swoim pisankom i wydobądź głębie koloru smarując jajka delikatnie masłem lub oliwą z oliwek. Zdjęcie poniżej pokazuje efekt końcowy po naoliwieniu pisanek. Powyżej na zdjęciu poukładałam jajka przy produktach, które posłużyły nam do barwienia. Żółte jajka na górze obok kurkumy, następnie szpinak, buraki, cebula i czerwona kapusta.

naturalne barwienie jajek, naturalne barwniki do jajek, czym zabarwić jajka, jak zabarwić jajka na niebiesko

 

Więcej pomysłów znajdziesz w moich książkach!

Chcesz bawić się ze swoim dzieckiem, ale bez zaglądania cały czas do komputera. Zatem koniecznie zobacz serię moich książek. W “Dziennikach Zabaw” znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Żółty bestsellerowy Dziennik Zabaw dla dzieci 2-12 lat, to ponad 340 stron z pomysłami. W książce jest ponad 450 kolorowych zdjęć, które przeciągną uwagę Twojego dziecka! Wszystko łatwo i szybko znajdziesz według spisu treści. Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień! 🙂

Dzienniki Zabaw z serii Cztery Pory Roku mają po 160 stron. Znajdziesz tam mnóstwo inspiracji i porad oraz ok 300 kolorowych zdjęć z pomysłami na różne dekoracje. Będziemy wspólnie tworzyć z elementów natury takich jak patyczki, kamienie czy piasek. Znajdziecie tu liczne twórcze zabawy na każde nudne, czy deszczowe popołudnie o każdej porze roku! Wykonamy wspólnie różne z stworki, marionetki, wesołe odciski dłoni, prace z rolek czy papierowych talerzyków!

Zamów moje książki teraz i już nie będziesz mieć problemów z wymyślaniem zabaw! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »