fbpx
inspiracje,  Moje Dzieci Kreatywnie,  warsztaty

Zakładamy łąkę kwietną – materiały edukacyjne dla dzieci

Łąka kwietna to bardzo ciekawy i ważny temat, który można w atrakcyjny sposób przedstawić dzieciom, a przy okazji nauki wysiać wspólnie własną łąkę kwietną i nie trzeba do tego wcale wielkiego pola, czy ogrodu, wystarczy duża donica na balkonie. 🙂

Łąki, to bardzo ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody.

Edukacja przez zabawę, twórczość i działanie

Najlepszym, nauczycielem jest doświadczenie, więc warto razem z dziećmi zacząć temat kwietnej łąki od spaceru i poszukać wspólnie w pobliżu waszego miejsca zamieszkania jakiejś łąki. Możecie pooglądać roślinność, czy poszukać jakie owady żyją w takim środowisku.

Taki spacer z pewnością zainspiruje Was do rozmowy, dzieci skłoni do zadania wielu pytań, a może nawet do stworzenia kreatywnej pracy plastycznej z łąką, a potem do założenia swojej własnej łąki pełnej kwiatów. 🙂

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki, maki, praca plastyczna łąka

Jakie są właściwości łąki kwietnej?

Czy wiecie, że łąki działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie. A co najważniejsze, możemy tworzyć je wszędzie, w centrach miast, w naszych ogródkach i na polach.

My już swoją łąkę kwietna mamy w ogrodzie, ale teraz wysialiśmy też trochę nasion w donicach i czekamy na efekty naszej pracy. Jak tylko zakwitną pierwsze kwiaty pięknie będą zdobić taras, a przy tym są zbawienne dla przyrody, jej całego ekosystemu, a w szczególności pszczół.

Zaledwie 1 metr kw. łąki jest w stanie wyłapać tyle pyłu zawieszonego co 5-letnie drzewo!

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki

Różnorodne nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich

nasiona kwiatów

Łąka kwietna oczyszcza powietrze

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki

Zakładamy łąki kwietne razem z Almette

Marka Almette kolejny rok kontynuuje akcję wysiewania łąk i pasów kwietnych w całej Polsce.
Natura tego potrzebuje! Dlatego z przyjemnością i dumą dołączyliśmy do wspólnego wysiewania łąk w Polsce, a konkretnie w Łodzi!

W zeszłym roku Almette wspólnie z Fundacją Łąka wysiali łąki kwietne w Warszawie, Katowicach, Częstochowie oraz pasy kwietne na polach rolników. W sumie powstało ponad 12 800 metrów kwadratowych łąk. 🙂

Również w tym roku, razem z Fundacją Łąka powstają kolejne łąki kwietne. Co raz więcej osób edukuje się i inspiruje do zakładnia swoich własnych łąk w ogrodach, wokół domu, czy nawet w donicach na balkonie. 🙂

W tym roku powstaną nawet specjalne Łąkomaty, z których każdy będzie mógł pobrać odpowiednio dobrane nasiona i wysiewać łąki, gdzie tylko zamarzy. Plan jest ambitny, aby zasiać 4 razy więcej łąk niż w ubiegłym roku. Do 2024 roku marka Almette zamierza wysiać, aż 150 000 metrów kwadratowych łąk i pasów kwietnych! Może dołączycie do wspólnego wysiewania?

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki

Niesamowite korzenie roślin łąkowych

Podczas naszych warsztatów o kwietnych łąkach dowiedzieliśmy się bardzo dużo cennych i ciekawych informacji o kwiatach polnych. Spójrzcie tylko na poniższą planszę, jak ogromny system korzeniowy potrafią wytworzyć niektóre kwiaty. Myślę, że to niezwykle ciekawe dla dzieci i może Was też zainspirować do stworzenia ciekawych i oryginalnych prac plastycznych, które pomogą dzieciom utrwalić sobie takie cenne informacje, czy nazwy roślin łąkowych.

korzenie roślin, łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki
łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki, ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie

Tworzymy mieszankę kwiatów do wysiewu kwietnej łąki

Przed wysianiem łąki nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, trocinami albo wermikulitem żeby równomiernie pokrywały powierzchnię. Nie należy zasypywać ich ziemią, a jedynie wgnieść w podłoże, na przykład przy pomocy wału ogrodowego lub udeptać. Wiele gatunków nasion do kiełkowania potrzebuje światła. Wysiane nasiona powinny mieć stały kontakt z glebą, aby nie zostały porwane przez wiatr.

Przy wysiewie z ręki istotna jest technika — nasiona należy rzucać na glebę zamaszystym ruchem od prawej do lewej strony tak, aby promień rozrzutu wynosił ok. 2 m.

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki, moje dzieci kreatywnie

W pierwszym okresie wzrostu łąki kwietnej trzeba dopilnować by gleba nie przesychała, a była stale wilgotna. To ułatwi kiełkowanie, ale nie trzeba się niepokoić, gdy rośliny będą się rozwijały nierównomiernie – niektóre pojawią się dopiero w kolejnym sezonie.

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki, ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie
łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki

Dbajmy o łąki i wysiewajmy nowe!

Ginące ekosystemy łąkowe wymagają bardzo pilnej ochrony. Dlatego włączyliśmy się w działania, które pomagają je przywrócić. Mówiąc krótko, twórzmy nowe łąki i dbajmy o te, które są. 🙂

Bardzo się cieszę, że wspólnie z dziećmi i z marką Almette możemy się przyczynić do zainspirowania kolejnych osób do tworzenia nowych łąk kwietnych. Dbajmy wspólnie o nasz ekosystem i planetę, bo aktywnymi działaniami można osiągnąć bardzo dużo!

Zobacz jak wysiewaliśmy łąkę kwietną w Łodzi

łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki
łąka kwietna, właściwości łąki, almette chroni łąki, ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie

Łąka kwietna do kolorowania – pobierz kartę

i dokończ rysować swoją łąkę! 🙂

Łąka kwietna, kolorowanka łąka, kolorowanka wakacje, lato, kwiaty

Parterem wpisu jest marka Almette

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »