Zakładamy łąkę kwietną – materiały edukacyjne dla dzieci
Łąka kwietna to bardzo ciekawy i ważny temat, który można w atrakcyjny sposób przedstawić dzieciom, a przy okazji nauki wysiać wspólnie własną łąkę kwietną i nie trzeba do tego wcale wielkiego pola, czy ogrodu, wystarczy duża donica na balkonie. 🙂
Łąki, to bardzo ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody.
Edukacja przez zabawę, twórczość i działanie
Najlepszym, nauczycielem jest doświadczenie, więc warto razem z dziećmi zacząć temat kwietnej łąki od spaceru i poszukać wspólnie w pobliżu waszego miejsca zamieszkania jakiejś łąki. Możecie pooglądać roślinność, czy poszukać jakie owady żyją w takim środowisku.
Taki spacer z pewnością zainspiruje Was do rozmowy, dzieci skłoni do zadania wielu pytań, a może nawet do stworzenia kreatywnej pracy plastycznej z łąką, a potem do założenia swojej własnej łąki pełnej kwiatów. 🙂
Jakie są właściwości łąki kwietnej?
Czy wiecie, że łąki działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie. A co najważniejsze, możemy tworzyć je wszędzie, w centrach miast, w naszych ogródkach i na polach.
My już swoją łąkę kwietna mamy w ogrodzie, ale teraz wysialiśmy też trochę nasion w donicach i czekamy na efekty naszej pracy. Jak tylko zakwitną pierwsze kwiaty pięknie będą zdobić taras, a przy tym są zbawienne dla przyrody, jej całego ekosystemu, a w szczególności pszczół.
Zaledwie 1 metr kw. łąki jest w stanie wyłapać tyle pyłu zawieszonego co 5-letnie drzewo!
Różnorodne nasiona kwiatów jednorocznych i wieloletnich
Łąka kwietna oczyszcza powietrze
Zakładamy łąki kwietne razem z Almette
Marka Almette kolejny rok kontynuuje akcję wysiewania łąk i pasów kwietnych w całej Polsce.
Natura tego potrzebuje! Dlatego z przyjemnością i dumą dołączyliśmy do wspólnego wysiewania łąk w Polsce, a konkretnie w Łodzi!
W zeszłym roku Almette wspólnie z Fundacją Łąka wysiali łąki kwietne w Warszawie, Katowicach, Częstochowie oraz pasy kwietne na polach rolników. W sumie powstało ponad 12 800 metrów kwadratowych łąk. 🙂
Również w tym roku, razem z Fundacją Łąka powstają kolejne łąki kwietne. Co raz więcej osób edukuje się i inspiruje do zakładnia swoich własnych łąk w ogrodach, wokół domu, czy nawet w donicach na balkonie. 🙂
W tym roku powstaną nawet specjalne Łąkomaty, z których każdy będzie mógł pobrać odpowiednio dobrane nasiona i wysiewać łąki, gdzie tylko zamarzy. Plan jest ambitny, aby zasiać 4 razy więcej łąk niż w ubiegłym roku. Do 2024 roku marka Almette zamierza wysiać, aż 150 000 metrów kwadratowych łąk i pasów kwietnych! Może dołączycie do wspólnego wysiewania?
Niesamowite korzenie roślin łąkowych
Podczas naszych warsztatów o kwietnych łąkach dowiedzieliśmy się bardzo dużo cennych i ciekawych informacji o kwiatach polnych. Spójrzcie tylko na poniższą planszę, jak ogromny system korzeniowy potrafią wytworzyć niektóre kwiaty. Myślę, że to niezwykle ciekawe dla dzieci i może Was też zainspirować do stworzenia ciekawych i oryginalnych prac plastycznych, które pomogą dzieciom utrwalić sobie takie cenne informacje, czy nazwy roślin łąkowych.
Tworzymy mieszankę kwiatów do wysiewu kwietnej łąki
Przed wysianiem łąki nasiona najlepiej wymieszać z piaskiem, trocinami albo wermikulitem żeby równomiernie pokrywały powierzchnię. Nie należy zasypywać ich ziemią, a jedynie wgnieść w podłoże, na przykład przy pomocy wału ogrodowego lub udeptać. Wiele gatunków nasion do kiełkowania potrzebuje światła. Wysiane nasiona powinny mieć stały kontakt z glebą, aby nie zostały porwane przez wiatr.
Przy wysiewie z ręki istotna jest technika — nasiona należy rzucać na glebę zamaszystym ruchem od prawej do lewej strony tak, aby promień rozrzutu wynosił ok. 2 m.
W pierwszym okresie wzrostu łąki kwietnej trzeba dopilnować by gleba nie przesychała, a była stale wilgotna. To ułatwi kiełkowanie, ale nie trzeba się niepokoić, gdy rośliny będą się rozwijały nierównomiernie – niektóre pojawią się dopiero w kolejnym sezonie.
Dbajmy o łąki i wysiewajmy nowe!
Ginące ekosystemy łąkowe wymagają bardzo pilnej ochrony. Dlatego włączyliśmy się w działania, które pomagają je przywrócić. Mówiąc krótko, twórzmy nowe łąki i dbajmy o te, które są. 🙂
Bardzo się cieszę, że wspólnie z dziećmi i z marką Almette możemy się przyczynić do zainspirowania kolejnych osób do tworzenia nowych łąk kwietnych. Dbajmy wspólnie o nasz ekosystem i planetę, bo aktywnymi działaniami można osiągnąć bardzo dużo!
Zobacz jak wysiewaliśmy łąkę kwietną w Łodzi
Łąka kwietna do kolorowania – pobierz kartę
i dokończ rysować swoją łąkę! 🙂
Parterem wpisu jest marka Almette