fbpx
kendama podstawowe triki od podstaw
Moje Dzieci Kreatywnie,  zabawy dla 9-12 latków,  Zabawy ruchowe

Kendama podstawowe triki – zabawka zręcznościowa

           Kendama podstawowe triki i zabawy, które pokazuje Adam na naszym nowym filmie z pozoru wyglądają na łatwe, ale wymagają sporej ilości treningów. To świetna zabawka zręcznościowa dla starszych dzieci, nastolatków, a nawet dorosłych. Kendama, to tradycyjna drewniana japońska zabawka, która ostatnio przeżywa swój renesans wśród nastolatków.

         Ta popularna w ostatnim czasie zabawka jest zbudowana z uchwytu przypominające młotek z długim czubkiem oraz z kulki z dziurką na spodzie. Kulka jest połączona z uchwytem za pomocą sznurka. „Ramiona” kendamy są zakończone wgłębieniami, do których wpada kulka podczas wykonywania trików.

         Zabawa kendamą polega na tym, by drewnianą kulkę nabić na wystający szpikulec, podbijać można ją wgłębieniami. Choć brzmi to bardzo prosto, często nie jest zadaniem łatwym. Osoba używająca kendamy musi wykazać się zręcznością i radzić sobie z grawitacją.


Zobaczcie nasz film: ” Podstawowe triki na Kendamie “


            Z biegiem lata budowa kendamy zmieniała się podobnie jak jej popularność. Teraz kendama składa się z dwóch elementów kena (trzonka) oraz tamy, czyli kuli połączonych ze sobą razem cienkim sznurkiem. Pierwszy element posiada cup-y, czyli miseczki oraz spike’a – smukłe, ostre zakończenie coś jak bolec. Tama jest okrągła z dziurą do której trafiamy spikem. Kendamy wykonuje się z różnego rodzaju drewna w zależności od wagi i wytrzymałości np. klonu, buku. To wszystko jak i jakość wykonania wpływa na cenę kendamy. My na początek kupiliśmy zwykłą kendamę na Allegro wybierając tylko kolory.

          Większość kendam nie różni się na pierwszy rzut oka, ale jest kilka detali, które wpływają na cenę. Rodzaj drewna, jakość wykonania, jedne są wyższe, a inne niższe ale standardowy rozmiar to około 18,5cm. Stosuje się także różne malowania tamy. Niektóre kendamy nie są malowany, a inne mają piękne zdobienia lub są lakierowane, przez co są bardziej śliskie. Niektóre kendamy są też pokryte specjalną warstwą typu rubber, która sprawia, że mamy lepszą przyczepność podczas robienia tricków. W zależności od modelu i firmy kendamy mogą też być różnie wyważone.

           My mamy do tej pory tylko jedną kendamę i na niej Adam uczył się wszystkich trików, więc nie mamy porównania do innych kendam. Jednak z tej co mamy jesteśmy zadowoleni kosztowała około 90zł, ale znajdziecie też znacznie tańsze i droższe rodzaje kendam. Zobacz różne Kendamy na Ceneo.


Na czym polega zabaw KENDAMĄ


         Kendama to zabawka zręcznościowa dla osób, które lubią wyzwania i mają sporo cierpliwości do nauki nowych rzeczy, czy trików. Trzymając kendamę za uchwyt – ken staramy się, aby wisząca na sznurku tama, czyli kulka trafiła na cupy lub nabijamy dziurkę w kulce na bolca. Szczerze powiem, że ja sobie w tymi trikami nie radzę, ale Adam opanował je świetnie i widać, że dobrze się przy tym bawi.

        Po jakimś czasie możecie próbować robić bardziej skomplikowane tricki i ich kombinacje. Adam potrafi już łączyć triki jeden po drugim. Zaczynając od wrzucenia kulki na cupy, potem na uchwyt kena i na końcu robi SPIKE.  Podstawowe tricki możecie zobaczyć na naszym filmiku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »