fbpx
kosmos ciekawostki, doświdczenia, eksperyemnty kosmiczne, moje dzieci kreatywnie
Książki dla dzieci,  Polecamy,  Poznajemy świat,  recenzje

KOSMOS – ciekawostki, nauka przez zabawę i eksperymenty

         Kosmos, wszechświat, planety, gwiazdy, galaktyka, czarna dziura to wszystko wzbudza u dzieci ciekawość i zarazem ma w sobie coś magicznego i tajemniczego. Ostatnio zgłębiamy wiedzę na ten temat z książką Tomasza Rożka “Kosmos” i według mnie jest to idealna propozycja dla fanów kosmicznych tematów. Zobaczcie nasze pierwsze nieziemskie doświadczenia i co się z nich dowiedzieliśmy.

       Książka “Kosmos”, która zainspirowała nas do dzisiejszego artykuł i nowych doświadczeń zawiera liczne, ciekawe przykłady z życia codziennego. Takie obrazowe porównania ułatwią dzieciom wyobrażenie sobie pewnych kosmicznych zjawisk. Znajdziemy tu też intrygujące ciekawostki oraz propozycje doświadczeń, które przeprowadzicie w łatwy sposób w domu. Jednym słowem to nie jest książka tylko do czytania, ale zachęca do nauki, działania i dalszego zgłębiania wiedzy.

kosmos, ciekawostki, książka dla dzieci o kosmosie

            Autor Tomasz Rożek pisze o zjawiskach, które zachodzą daleko w kosmosie, odległych o lata świetlne. Wszystko jest opisane przystępnym dla dzieci językiem, czasem dowcipnie lub w formie dialogu. Najważniejsze jednak, że treści są zrozumiałe dla dzieci i nawet najtrudniejsze zagadnienia staja się łatwe i bliższe zrozumieniu.

          Książka odpowiada na wiele pytań, które zadają ciekawskie dzieci pragnące odkrywać tajemnice kosmosu. Jaki obiekt we wszechświecie porusza się najszybciej? Czy czarna dziura ma dno? Jak wybucha gwiazda? Jak sprawdzić kształt wszechświata?  Kosmos skrywa wiele tajemnic i od pokoleń hipnotyzuje swoim pięknem, dlatego tak warto tą ciekawość świata pielęgnować u dzieci.

       To z pewnością świetna propozycja dla wszystkich miłośników gwiazd, planet i galaktyk. Zobaczcie jak książka “Kosmos” zainspirowała do odkrywania i zgłębiania wiedzy.

książki dla dzieci o kosmosie, kosmos Tomasz Rożek, kosmos ciekawostki

doświadczenia dla dzieci o kosmosie, wszechświat i galaktyka


Tworzymy własną galaktykę


       W książce oprócz sporej ilości wiedzy i inspirujących pomysłów znajdziemy też dużo ciekawych zdjęć różnych galaktyk, gwiazd, powierzchni planet, mgławic itp. Zdjęcia wyglądają naprawdę ciekawie i zachęcają do czytania i zgłębiania wiedzy. Sami postanowiliśmy też stworzyć podobną galaktykę w domu, a przy okazji utrwaliliśmy sobie wiedzę na ten temat.

        Potrzebujecie do tego: farbki plakatowe lub barwniki, watę, wodę, olej, brokat w kleju lub sypki, woreczek strunowy albo słoik.

      Pierwszą galaktykę zrobiliśmy w woreczku strunowym. Wrzucaliśmy do środka kawałki waty, dodawaliśmy krople barwnika, potem trochę oleju, wody, brokatu i szczelnie zamknęliśmy całość. Teraz wystarczy delikatnie naciskać paluszkami i dłońmi w różnych miejscach i obserwować jak wszystko się barwi, przemieszcza i tworzy piękny kosmiczny obraz.

kosmos praca plastyczna, galaktyka, kosmos dla dzieci


Galaktyka zamknięta w słoiku


             Drugi pomysł na galaktykę wykonujemy w ten sam sposób tylko zmieniamy woreczek na słoik.  Wrzucamy na dno kawałki waty, dodajmy barwniki, brokat, trochę oleju, wody i czynność powtarzamy w kolejnych warstwach, aż zapełnimy słoik. Używając barwnika warto zabezpieczyć dłonie rękawiczkami, a watę mieszać w słoiku drewnianym patyczkiem. Jeśli nie macie barwnika świetnie sprawdzą się też farbki.

           Taka zabawa jest bardzo prosta w wykonaniu nawet dla małych dzieci, a efekt końcowy niesamowity. Nasza galaktyka stoi teraz na biurku jako kosmiczna dekoracja i czeka na swoją nawę. 🙂

jak zrobic kosmos w słoiku

kosmos Tomasz Rożek, opinie, książka o komosie dla dzieci, kosmos ciekawostki

moje dzieci kreatywnie, eksperymenty dla dzieci, kosmos i ciekawostki

kosmos w słoiku, robimy galaktykę w słoiku, przepis krok po korku jak powstaje galaktyka

jak zrobić kosmos w słoiku

galaktyka w słoiku, komiczne zabawy i doświdczenia dla dzieci, komos zamkniety w słoiku

kosmos w słoiku, galaktyka w słoiku, kosmos dla dzieci, jak zrobic galaktykę w słoiku


Jak powstają galaktyki?


           Kolejne doświadczenie do którego zainspirowała nas książka “Kosmos” Tomasza Rożka, to zobrazowanie tego, jak powstawały galaktyki. Myślenie abstrakcyjne rozwija się u dzieci różnym wieku, dlatego trudno czasem pewne rzeczy sobie wyobrazić i zrozumieć. Jednak gdy możemy czegoś doświadczyć, zobaczyć, przeżyć zapada nam to znacznie lepiej w pamięci i tam było przy tej zabawie.

         Tym razem potrzebujecie: miskę, wodę, olej oraz łyżeczkę do nalewania i mieszania. Opcjonalnie przydadzą się też barwniki.

         Przy tym eksperymencie rozmawiamy na temat poruszony w drugim rozdziale książki, czyli: Galaktyki. Obserwujemy na plamach oleju wylanego na wodzie jak powstawały galaktyki, jak się łączyły i poruszały. Omawiamy też co to jest grawitacja, materia, droga mleczna i wiele innych ciekawych naukowych tematów.

            W miskę wypełnioną wodą wkropiliśmy krople oleju. Następnie zauważyliśmy jak mniejsze krople łączą się w skupiska i tworzą większe krople. Po chwili wprowadziliśmy wodę w ruch i również obserwowaliśmy co się dzieje z plamami oleju, które w naszym eksperymencie były komicznymi masami materii. Taki gromady materii tworzą właśnie galaktyki.


Kosmos ciekawostki o galaktykach


            Dla urozmaicenia zabawy dodaliśmy do wody jeszcze barwniki i ponownie obserwowaliśmy kosmiczne obrazy i tworzenie się kolorowych, pięknych galaktyk.

 

          Książka z pewnością spodoba się dzieciom, które są już bardziej dociekliwe. Pragną zgłębiać wiedzę na tematy związane z kosmosem i interesują się astronomią w sposób już nieco bardziej wyjaśniający pewne zjawiska. Dla nas to fajne przejście od książek bardziej obrazkowych i tylko wyjaśniających pewne zjawiska do takich, które wprowadzają powoli w prawa fizyki i świat nauki.


Zrób swoją własną planetę


      Na koniec mam dla Was jeszcze propozycję na ciekawą kosmiczną pracę plastyczną. Spróbujcie wykonać swoje własne planety za pomocą rosnących farb. Na początek możecie zacząć od Ziemi, a potem stwórzcie kolejne planety i galaktyki. Jestem przekonana, że dzięki swojej wyobraźni i kreatywności stworzycie wyjątkowe prace.

          Do stworzenia planety za pomocą rosnących farb będziecie potrzebować: szablon ziemi poniżej link do wydruku, dwie kartki techniczne A4, rosnące farby w kolorze zielonym i niebieskim przepis również poniżej na filmie potrzebna będzie: (sól, mąka, woda), patyczki do mieszania lub pędzelki, mikrofala lub piekarnik. Na wykończenie pracy biała i czarna farba. Do stworzenia kolejnych planet możecie użyć wszystkich innych kolorów farb, a nawet brokatu.


Pobierz Szablon Ziemi do wydruku


         Masę bazową na rosnące farby możemy zabarwić barwnikami spożywczymi, startą kredą lub farbami. Instrukcję wykonania rosnących farb możecie zobaczyć na naszym filmie.

        Farbę nakładaliśmy patyczkiem i rozsmarowywaliśmy na kartce pędzlem lub palcem. Jeśli chcemy zachować rysy ziemi to przyda się takie bardziej precyzyjne narzędzie do nakładania masy.


Praca po wypieczeniu zyskała piękną strukturę i efekt planety 3DBiałą farbą namalowaliśmy atmosferę, a na koniec dodaliśmy czarne tło. Efekt na żywo zachwycił dzieci!


Planeta Ziemia praca plastyczna, planet ziemia z kosmosu


Partnerem artykułu jest Grupa Wydawnicza Foksal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »