fbpx
gry,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  Moje Dzieci Kreatywnie,  rozwijamy ZMYSŁY

Zabawy na zmysł dotyku

               Bardzo fajna zabawa na rozwijanie u dziecka zmysłu dotyku. Podczas zabawy poznajemy szczegółowo różne przedmioty, omawiamy je, porównujemy strukturę i uczymy się, a przede wszystkim jest mnóstwo śmiechu.

Zabawy na zmysł dotyku

Do zabawy potrzebne są:
-woreczki
– przedmioty różniące się konsystencją, ciężarem i strukturą my wykorzystaliśmy np. kaszę, makaron, fasolę, mąkę, sól, cukier, groch itp.
-karteczki z opisem zawartości każdego woreczka
– opaska do zawiązania oczu

Zabawy na zmysł dotyku

Przed przystąpieniem do zabawy zapoznajemy się dokładnie z zawartością wszystkich woreczków. Porównujemy je, zastawiamy się co je różni w dotyku, a przy okazji zabawy z zawiązanymi oczami omówiliśmy temat niewidomych osób.

Temat pojawił się gdy synek powiedział, że kaszę czy siemię lniane to łatwo rozpoznać po kolorze, ale uświadomiłam mu, że z zawiązanymi oczami nie widać kolorów i trzeba zapamiętać po dotyku. W ten sposób synek zrozumiał jak trudno musi być osobą niewidomym poznawać świat.

 

Wszystkie woreczki umieszczamy w jednym miejscu lub w misce tak, aby dziecko mogło łatwo je losować z zawiązanymi oczami.

 

kreatywne zabawy z dzieckiem

Kolejny krok to Adaś odgaduje zawartość kolejnych woreczków a mama układa karteczki według tego co mówi Adaś:-)

pomysly na zabawe w domu

Po opisaniu woreczków, ściągamy opaskę i sprawdzamy błędy, oczywiście w tym momencie było najwięcej radości-) sprawdzaliśmy też dlaczego można się pomylić  i próbowaliśmy poprawić błędy. Zabawa trwała kilka razy najpierw zgadywał  Adaś, potem mama i nawet tata się dołączył słysząc nasze śmiechy:-)

zabawy sensoryczne
Nic mnie tak nie cieszy jak zadowolone dziecko:-)
Dla młodszych dzieci , można użyć łatwiejsze do rozróżnienia przedmioty i mniej woreczków.

 

zabawy dla malych dzieci

 

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »