fbpx
duża motoryka,  integracja sensoryczna,  rozwijamy ZMYSŁY,  Zabawy ruchowe

Czucie własnego ciała czyli- PROPRIOCEPCJA

 Integracja sensoryczna, to współpraca zmysłów, na bazie której nasz odbiór otaczającego świata jest prawidłowy i pełny.

 

 

Dzięki  zmysłowi Propriocepcji mamy orientację, jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia. Przykładowo, gdy siedzimy przy biurku jest nam wygodnie, ale nie myślimy jak jest ułożone nasze ciało, robimy to automatycznie. Podobnie jest podczas wchodzenia po schodach, czy spojrzenie w prawo i lewo zanim zrobimy krok na przejściu dla pieszych. To jest właśnie wyćwiczona propriocepcja, czyli wielozmysłe skomplikowane czynności podczas których nie myślimy tylko działamy automatycznie. To orientacja w schemacie własnego ciała, kontrola ruchu i planowanie go, napięcie mięśni, stabilizacja i odpowiednie skoordynowanie tych wszystkich sygnałów, aby wykonać zaplanowaną czynność prawidłowo. Poniżej proponuję kilka zabaw i ćwiczeń dla kinestetyki naszego ciała oraz wzmocnienia mięśni głębokich.

 

1. Ćwiczenia z deskorolką- balansowanie ciałem, utrzymywanie równowagi, wzmacnianie mięśni głębokich, to wszytko daje nam proste ćwiczenie z deskorolką. Podobne ćwiczenia wykonuje się podczas sesji terapeutycznych na specjalnych platformach do bujania. Trzymam Michałka za rączki lub pod pachy i balansując jego ciałem delikatnie jeździmy w jedną i drugą stronę. Starszy synek doskonale radzi sobie sam balansując na deskorolce walczy siłami mięśni o utrzymanie równowagi.

2. Ćwiczenia z dużą piłką- Leżenie na piłce lub siedzenie na niej – to ciągła walka o utrzymanie równowagi, która w pierwszej kolejności wymaga spięcia mięśni, które nas „trzymają”, czyli
mięśni głębokich. Samo utrzymanie równowagi na kołyszącej się pod ciężarem dziecka piłce będzie nowym doświadczeniem. Taka zabawa na piłce piłce to wielka przyjemność i zabawa, a korzyści płynące ze wzmacniania mięśni głębokich nieocenione:-)

 

Michałek podobne ćwiczenie wykonywał na wielkich miękkich poduszkach

zmysł równowagii

 

propriocepcja

Potem przyłączył się do naszej zabawy Lew i Tygrys:-)

3. Ćwiczenia na niestabilnych nawierzchniach- można ćwiczyć na wszystkim co jest niestabilne a da się jakoś na tym stanąć. My zbudowaliśmy zróżnicowany tor przeszkód. Podczas pokonywania go trzeba było iść po twardej lub miękkiej nawierzchni, podnosić nogi do góry, aby przejść przeszkodę, kucać lub czołgać się pod liną oraz wchodzić po stopniach.

 

tor przeszkód

 

integracja sensoryczna

 

propriocepcja

 

 

 

4.  Ćwiczenia z zawiązanymi oczami– dziecko staje przed nami, zawiązujemy mu oczy i mówimy różne polecania. Teraz dotknij ucha, dotknij nosa, podnieś lewą nogę do góry, wyciągnij do przodu prawą rękę, złap się za kolana a teraz za kostki itp. Dziecko w ten sposób uczy się orientacji własnego ciała, a przewiązane oczy uniemożliwiają wzrokowe lokalizowanie omawianych części ciała oraz sugerowanie ich nie świadomie naszym spojrzeniem:-)

 

 

 

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »