fbpx
zabawy dla dzieci w domu
duża motoryka,  integracja sensoryczna,  MAŁE DZIECI,  Montessori,  Poznajemy świat,  rozwijamy ZMYSŁY,  Zabawy dla DZIECI 6-24m,  Zabawy ruchowe

Zabawy dla małych dzieci 6-24m

              Wspieranie kreatywnego rozwoju dziecka oraz liczne zabawy dla małych dzieci można zaczynać już od pierwszych chwil życia dziecka. W tych pierwszych miesiącach dziecko potrzebuje najbardziej bliskości, czułości i zrozumienia.

                Dotyk matki, jej zapach, głos to najpotrzebniejsze elementy rozwoju. Zaraz po rozpoznaniu swojej mamy dziecko rozpoznaje tatę i innych członków rodziny. Gdy nasz maluszek zaczyna bardziej obserwować otoczenie, nasłuchiwać dźwięków, to dla nas sygnał, że warto zacząć dziecku pokazywać szerszy świat. Podczas zabaw z dzieckiem dobrze jest mieć na uwadze, że zbyt duża liczba zewnętrznych bodźców nie wpływa korzystnie na nasze maluszki, dlatego warto na początku zadbać o spokojne i stonowane otoczenie. Nadmiar zabawek, kolorów, szum włączonego telewizora tylko rozdrażnia dziecko i jego system nerwowy powodując niepokój i zmęczenie. Poniżej znajdziecie sporo inspiracji na zabawy z dziećmi w wieku od 6m do 2 lat. Jeśli jednak macie starsze dziecko to zobaczcie do tego wpis: Zabawy dla 2-3 latka ponad 50 pomysłów
jakie klocki dla malego dziecka
           Nasze pierwsze zabawy rozpoczęły się podczas kąpieli, delikatny głos mamy, chlapanie wodą, polewanie, wyciskani wody z gąbki, łaskotanie, czy wodne masażyki zawsze pozytywnie urozmaicały nam kąpiel.

zabawy dla malych dzieci

Woda robi chlap, chlap….

a teraz popatrz:  kap… kap.. kapią kropelki

Kaczuszka  kwacze kwa, kwa , kwa!

A tu idzie mały raczek ,nieboraczek, jak uszczypnie zrobi znaczek 😉

rozwoj malego dziecka

Gdy kładziemy maluszka na brzuszku, warto pokazywać różne przedmioty i zabawki, opowiadać, śpiewać i umożliwiać dziecku pokonywanie kolejnych barier. Zachęcać do przewrócenia na bok, do pełzania i raczkowania. Niech maluch wyciąga rączki, przechyla się na boki aby zdobyć kolejną zabawkę 😉

 etapy rozwoju malego dziecka

 

 Układanie przeszkód z poduszek, wałków lub koca, to dla dziecka ciekawe wyzwanie i dodatkowa atrakcja do pokonania.

kiedy dziecko zaczyna raczkowac

 raczkowanie dziecka

 

U nas Adaś jako 7 miesięczniak pięknie zaczął raczkować, natomiast Michałek bardzo długo pełzał i dopiero w dniu pierwszych urodzin zaczął raczkować. Dlatego nie warto naciskać na dziecko, każde rozwija się swoim tempem. Jeśli nasza zaufana pediatra nie dostrzega żadnych problemów u dziecka, dajmy maluchowi czas na rozwój w swoim tempie. Dorastanie dziecka to nie wyścigi, nie wywierajmy presji, niech to będzie zabawa, nasz wspólny piękny czas. Teraz gdy Michałek ma trzy latka jest sprawny tak samo, a nieraz lepiej niż jego rówieśnicy.  Dziecko samo doskonale wie co jest dla niego najlepsze i kiedy. My starajmy się przyjąć rolę opiekunów czuwających, troskliwych pokazujących świat, ale zostawmy też wolną przestrzeń na własne doświadczenia, eksperymenty i eksplorowanie najbliższego otoczenia.
 rehabilitacja malego dziecka
Warto też ubierać dziecko do zabawy swobodnie, w ubranka których nam nie szkoda. Wiele najlepszych zabaw sprawia, że dziecko jest brudne, mokre lub pochlapane, ale to jest dla malucha największa radość. Wieczne pilnowanie aby dziecko się nie ubrudziła, czy krzyczenie odbiera całą radość i zniechęca dziecko do kolejnych zabaw i eksperymentów.

 

nauka jedzenia
Dlaczego zabawa z dzieckiem jest ważna?
Każdy maluch jest ciekawy świata i często bawi się sam, ale w towarzystwie mamy lub taty dbamy o budowanie wzajemnych relacji, uczymy komunikowania, wyrażania uczuć i własnych emocji. Dziecko obserwuje nas, nasze gesty mimikę twarzy, dźwięki  i stara się je powtarzać. Podczas wspólnych zabaw dziecko nabywa wiele nowych umiejętności na przykład uczy się kolorów, liczenia, kształtów itp. Nie licz, że tak zwane edukacyjne zabawki interaktywne nauczą tego za ciebie. U nas kompletnie się nie sprawdziły, owszem wzbudzały zainteresowanie, pięknie wyglądały w pokoju, ale zazwyczaj po pierwszym zapoznaniu lądowały w kącie. Zdecydowanymi faworytami są zabawki, które można wykorzystać na wiele sposobów, które zmuszają dziecko do własnej aktywności i zabawy, a nie tylko do wciskania kilku guzików.
mówimy ooooo…!
a krówak robi muuuuu!!!
podśpiewujemy sobie la, la la! w rytm dowolnej piosenki.
To doskonałe zabawy przygotowujące dziecko do nauki mówienia i komunikowania.
zabawy logopedyczne
Wszelkie przytulanie, samolociki, buziaczki, zabawa w konika patataj! patataj!, masażyki paluszkowe to elementy bliskości, zabawy i budowania więzi. Stopniowo do zabaw włączamy książeczki i omawiamy wspólnie ich zawartość, obrazki.
jak sie bawic z malym dzieckiem
Proste wieże i budowle z klocków, kubeczków lub innych przedmiotów uczą dziecko precyzji ruchu, cierpliwości, wiary w swoje umiejętności i pobudzają wyobraźnię.

co mozna robic z malym dziekiem

klocki fisher price

 

jakie klocki dla malego dziecka

Jeśli mamy możliwość fajnie również czasem wykąpać się razem z naszym maluszkiem, lub pozwolić na to rodzeństwu. Czasem kończy się to mokrą, a nawet bardzo mokrą!  łazienką, ale zabawy i radości jest co niemiara 😉

zabawy w wodzie

 

Ząbkujące dzieci wyszukują sobie rożnych gryzaków i zabawek, które cioć trochę uśmierzą ból rozpulchnionych dziąseł. Warto o tym pamiętać i odpowiednio się przygotować. Czasem dziecko może mieć gorszy dzień i być bardziej rozdrażnione, wtedy często lepszym pomysłem niż zabawa jest spacer, relaks i odpoczynek na świeżym powietrzu.

jak ubierac dziecko na dwor

Od pierwszych tygodni dbałam, aby regularnie wychodzić z dziećmi na spacery, co przełożyło się na ich zahartowanie i znacznie mniejszą ilość chorób. Zachęcam Was również do takiej aktywności. Każdy spacer to radość, zabawa, odpoczynek i przede wszystkim nawilżenie dróg oddechowych naszych maluchów.

 

jakie zabawki dla malego dziecka

 

Maluchy interesują się wszelkiego rodzaju metkami, sznurkami, guziczkami i fakturami. Można zakupić zabawki tego typu lub spróbować wykonać je samemu. Na przykład odkrywczą pikę, lub sensoryczną książeczkę. W taki sposób pozwalamy dziecku odkrywać świat wieloma zmysłami. Coś szeleści, dzwoni, trąbi, coś jest gładkie, szorstkie lub mięciutkie.

jaki prezent dla malego dziecka

 

kreatywne zabawy z malymi dziecmi

 

pilka sensoryczna
Autka, pociągi i inne pojazdy doskonale nadają się dla chłopca i dziewczynki. Starczą na kilka lat i można je wykorzystywać do wielu różnych edukacyjnych zabaw, które znajdziecie na blogu. Dziecko obserwuje jak ruchem ręki wprawia pojazd w ruch, to elementy odrywania świata i wpływania na niego.
rozwoj malego dziecka

 

od kiedy dziecko raczkuje

Wszelkiego rodzaju domki z koca, namioty, kartony niezwykle oddziaływają na wyobraźnię każdego dziecka. Zabawy w a ku ku!, w sklep, w dom, czy teatrzyk, to tylko kilka przykładów aktywności do których dochodzi dzięki wykorzystaniu zwykłego kartonu 😉

w co sie bawic z malym dzieckiem
Nawet zwykły sznur korali, potrafi zająć dziecko, ale musimy pamiętać, aby nigdy nie zostawiać takiej zabawki bez nadzoru.
zabawy sensoryczne
Basen to świetna propozycja dla dzieci które lubią wodę. O zaletach nauki pływania  pisać nie będę, bo jest ich mnóstwo. Adaś chodził i uwielbiał chlapanie. Michałek już niekoniecznie, dlatego odpuściliśmy. Ważne aby proponowane aktywności były dla dziecka atrakcyjne i odkrywcze, a nie narzucane  zgodnie z panującymi ostatnio trendami.
kiedy z dzieckiem na basen
Kreatywne druciki zaciekawią każdego malucha. Są miękkie kolorowe i łatwe w wyginaniu. Można je wkładać do butelki, durszlaka i innych przedmiotów. Wspaniałe ćwiczenie małej motoryki czyli sprawności dłoni i palców.

 

zabawy z drucikami kreatywnymi

 

12 i 16 miesięczniaki są już wystarczająco duże i sprawne aby porysować po chodniku kolorową kredą. To kolejna ciekawa dla nich zabawa, aktywność i praca nad małą motoryką.

 

kreatywne zabawy
Polecam dla dzieci już od 12 miesiąca wszelkiego rodzaju układanki, dopasowanki, nawlekanki. Większość z proponowanych na rynku szczególnie tych drewnianych uczy logicznego myślenia, dedukowania, wyciągania wniosków, precyzji ruchów, poszerza wiedzę o otaczającym świecie, uczy kolorów, cyferek, wielkości i kształtów.

 

jaki prezent dla malego dziecka

 

      Przebieranie się i przymierzanie za dużych buty, czapek, szalików i rękawiczek, to kolejna odkrywcza dla malucha zabawa. Dodatkowo możemy ją urozmaicić przed lustrem strojąc różne miny.
jak nauczyc dziecko ubierania

 

         Wreszcie te niekoniecznie lubiane przez rodziców ale ukochane zabawy przez dzieci czyli malowanie, rysowanie, lepienie, mazianie w różnych masach plastycznych.  Nie każde dziecko pokocha od pierwszego razu, bo każde jest inne. Malowanie palcami odciskanie dłoni, liści czy ziemniaczanych pieczątek to mnóstwo radości dla dziecka.

 

zabawy plastyczne dla dzieci
        Rysowanie również można rozpoczynać bardzo wcześnie dzięki grubym kredkom, im dziecko jednak starsze starajmy się pokazywać prawidłowy uchwyt kredki, aby nie utrwalił się zacisk pięści lub nieprawidłowo wygięty nadgarstek.
jakie kredki dla malego dziecka

 

 Już nie jedna mama opowiadała mi, jak to jej dziecko układa butelki z wodą lub buduje z kartonów z mlekiem. Podobnie było i u nas 😉

 

zabawy z mlekiem

 

Taki tor z butelek z wodą to świetne ćwiczenie równoważne.
integracja sensoryczna
 Miski, garnki, chochle, łyżki to dopiero jest zabawa!
Jeśli chcesz ją dodatkowo urozmaicić wsyp do jednej miseczki na przykład fasolę i pokaż dziecku jak może za pomocą łyżki przekładać z miski do miski lub do garnka ziarna fasoli. Nie dość, że to fajna zabawa, dźwięki to jeszcze dziecko uczy się obsługiwać łyżką i trenuje małą motorykę.

 

kreatywne zabawy dla malych dzieci

 

 

Tory kulkowe z butelek, rolek po papierze lub kartonu, mniejsze lub większe zawsze dostarczą dziecku wiele radości. Wrzucanie piłeczki i obserwowanie jak się stacza i spada to kolejne odkrywcze doznanie i dużo radości.

 

kulodrom diy
Wszelkie zabawy w sortowanie, układanie według koloru lub kształtu nie tylko uczą ale i bawią dziecko. Zawsze pamiętaj nagrodzić dziecko oklaskami i pochwałą Super! bardzo dobrze! To niezwykle motywuje i pokazuje dziecku, że pochwalasz i akceptujesz to co wykonało.

 

nauka kolorow

Zakładanie słomek na wbite w pudełko lub styropian wykałaczki. Jeśli nie masz słomek możesz wykorzystać makaron typu rurki. Świetne ćwiczenie usprawniające dłonie maluszka.

zabawy dla maluszków

 

Pudełka lub butelki sensoryczne z pewnością zaciekawią każdego maluszka. Do pustych opakowań wsypujmy różne przedmiotu, maluszek potrząsa nimi, obserwuje i nasłuchuje. Dodatkowo do butelek sensorycznych można dodać wodę, a nawet ją zabarwić. Maluszek będzie obserwował wirujące przedmioty. Aby wsypany do wody brokat wolniej opadał dodaj łyżeczkę gliceryny 😉

 

zabawy pobudzajace zmysly

 

Michałek sortuje wsypany do jednej miseczki groch i makaron.

 

segregowanie zabawy dla dzieci

Tańczymy i bawimy się przy muzyce, wskakując na odpowiednie cyferki i głośno mówimy np. dwa!

nauka cyferek
Między krzesłami rozłożyłam gumę, synek pokonuje tor przeszkód aby wydobyć rzuconą tam piłkę. Wspaniałe ćwiczenie sprawnościowe. Uczy sprytu, koordynacji i myślenia.
zabawy ruchowe dla dzieci
Dwie sklejone ze sobą butelki i w środku ryż. Michałek obserwuje przesypujący się ryż w naszej domowej klepsydrze ryżowej 😉
jak zrobic klepsydrę

Zabawa w dopasowywanie przedmiotów w odpowiednie miejsce. Można powtarzać wiele razy w różnych wersjach, większy opis po kliknięciu w zdjęcie. Zabawa uczy logicznego myślenia, spostrzegawczości, precyzji ruchów i dedukowania.rozpoznawanie ksztaltowPiłka wodna wypełniona różnymi przedmiotami niezwykle oddziałuje na zmysły i zaciekawi każdego malucha. Kliknij na zdjęcie, aby przejść do szerszego opisu tej zabawy.

pilka wodna
Układanie zabawek w zbiory kolorystyczne.
nauka kolorow
Pudełeczko sensoryczne. To zabawa dotykowa dla najmłodszych. Dzieci wybieraj z pudełka przedmioty zupełnie inne pod względem dotyku. Futerko, piórko, szyszka, szorstka gąbka, szeleszczący woreczek, dzwoneczek itp.
zabawy dla maluszkow

 

Trochę starszego malucha możemy poprosić o pozbieranie do koszyczka np.: tylko samochodów, albo tylko piłeczek, klocków, ludzików itp. Uczymy segregowania i wykonywania poleceń.

pomysly na ciekawe zabawy z dzieckiem

Sensoryczne rękawiczki. Wsypujemy różne ziarna do lateksowych rękawiczek, a dziecko odkrywa różne struktury i zwartości każdej z nich poprzez dotyk ręką, stopą i obserwując.
sensoryczne rekawiczki

 

Zabawa w śmietankowego poszukiwacza. Do woreczka strunowego wlewamy bitą śmietanę, lub wsypujemy ryż i kilka innych przedmiotów. Dziecko potrząsa przesuwa i poszukuje co jest ukryte w środku. Można też wlać farbki i rozmazując przez woreczek obserwować jak się mieszają barwy. Świetnie sprawdzi się również kisiel 😉

 

zabawa w detektywa

 

Klocki sensoryczne z różną zawartością zrobione z dwóch spodów butelek sklejonych razem.

 

klocki sensoryczne diy

 

Wszelkie zabawy z wodą, w łowienie rybek, wyławianie ręką różnych przedmiotów, czy zabawy z hydrożelem, to świetna propozycja dla 2 latków.

 

łowienie rybek

 

Dmuchanie, pisanie zasypywanie i odkopywanie ukrytych patyczków, pomponików lub obrazków w bułce tartej lub kaszy mannej.

 

cwiczenia logopedyczne

 

zabawy z taca
Tory kuleczkowe dla małych szklanych kulek, to propozycja gdy dziecko jest już 2 latkiem 🙂
zabawy z kulkami marbles
Wbite kołeczki lub gwoździki w deseczkę będą wspaniałym ćwiczeniem i zabawą dla małych rączek, jeśli użyjemy kolorowych gumek recepturek. Przy okazji można uczyć podstawowych kolorów i kształtów geometrycznych. Więcej po kliknięciu na zdjęcie.
kreatywne blogi

 

Kolejna propozycja dla 2 latka, to wkręcanie śrubek w kawałek styropianu, owinięty folią. 😉

 

kreatywne dzieci

Wsypujemy różne ziarna, szklane kulki, piórka, pompony, zakrętki do rękawiczek lateksowych i dmuchamy je. Dzieci z radością obserwują co jest w środku potrząsają świetnie się bawiąc i okrywając swoje kolejne możliwości.

jak wspierac rozwoj dziecka

Wszelkie tory sensoryczne, koła, ścieżki uwrażliwiają dziecięce zmysły. Poszerzamy wiedzę o świecie, dotyku, czuciu i strukturze różnych przedmiotów.

 

integracja sensoryczna

Domowe tory przeszkód to dla dzieci zawsze wyzwanie, nauka równowagi, czucia własnego ciała i wspaniała zabawa.

zabawy dla dzieci w domu

 

Zabawa w poszukiwanie pary. Zawijamy różne przedmioty w papier ale tak, aby każdy z nich miał swoją parę. Dzieci uwielbiają rozpakowywanie paczek, więc z chęcią będą rozdzierać papier. Starajmy się wspólnie omawiając kształt, ciężar, wielkość odszukać dwa takie same przedmioty.

 

pomysly na zabawy z dzieckiem

 

Każdy maluch któremu poświecimy trochę czasu będzie szczęśliwy, bardziej pewny siebie, ciekawy świata i co raz częściej sam będzie próbował eksperymentować i odkrywać, pokonywać swoje możliwości.

 

jak wspierac rozwoj malego dziecka

 

najlepsze blogi parentingowe

 

Zabawa w przykręcanie śrubek lub zakrętek sprawdziła się już u wielu maluchów. To nie tylko zabawa, próba dopasowania odpowiedniej zakrętki, dedukowanie, ale również świetny trening małej motoryki. Kliknij na zdjęcia, jeśli chcesz poznać szczegóły.

 

najlesze blogi z dziecmi

 

kreatywne zabawy dla dzieci
8 szklanek mąki 2 szklanki oleju 2 laski kredy dla zabarwienia i zabawa domowym piaskiem gotowa. Będzie trochę bałagan, ale zabawa zawsze jest na długo i fantastyczna. Możemy nie tyko robić babki, zamki, ale zakopywać różne skarby, muszelki i szukać ich ponownie 😉
jak zrobic piasek kinetyczny
Sensoryczna zabawa z wodą, hydrożelem i różnymi przedmiotami. Michałek uwielbiał 😉
Przesypywanie łyżką, zakopywanie i szukanie różnych przedmiotów.

 

zabawy hydrozel

Wrzucanie kuleczek do plastikowych rurek, obserwowanie gdzie wypadną, jak stukają o talerzyki bawił się nie tylko Michałek ale i Adaś 😉

w co sie bawic z dzieckiem w domu

 

Wieża z butelek dla małych koralików. To bardziej pracochłonna propozycja, ale bardzo ciekawa.
Szczegóły w linku, kliknij na zdjęcie.

 

wieza z kulek

 

Dzielenie przedmiotów według ich struktury, materiału z którego są wykonane. Dla najmłodszych można dzielić na przykład tylko na dwie grupy drewno i metal. Dziecko bardzo się cieszy gdy prawidłowo odnajduje przedmioty, uczy się segregowania, wzmacniamy w dziecku wiarę we własne umiejętności.

 

zabawy dla malych dzieci

 

Segregowanie skarpetek w pary. Uczymy spostrzegawczości, rozróżniania przedmiotów, rozmawiamy, nagradzamy oklaskami.

 

parowanie skarpetek
Klocki sensoryczne zrobione samodzielnie zainteresują każdego maluszka. Próba dopasowania odpowiedniej faktury, omawianie, nagradzanie to niektóre elementy tej zabawy. Dziecko rozwija zmysł dotyku, obserwacji, uczy się logicznego myślenia. Kliknij zdjęcie, aby przeczytać więcej o tej propozycji.

 

jakie klocki dla dziecka diy

 

Wsypujemy do miski sztućce z wyjątkiem ostrych noży. Pokazujmy maluchowi jak można posortować je w odpowiednie przegródki, a maluch z przyjemnością się do nas dołączy. Zabawa uczy obserwacji, segregowania, spostrzegawczości i rozwija małą motorykę.

 

rozwoj malego dziecka
 Zabawa dla dwulatków to tworzenie i pokonywanie własnych labiryntów.
Szczegóły po kliknięciu na zdjęcie 😉
kreatywne blogi
         Zaprezentowałam część zabaw które są na blogu dla młodszych dzieci. Możemy je uzupełniać domowymi teatrzykami, grami edukacyjnymi, zabawami ruchowymi z piłką, spacerami na dworze i wieloma pomysłami, które zapewne same macie. Im więcej się bawicie, tym więcej pomysłów do głowy przychodzi. Wszelkie pomysły na kolejne zabawy mile widziane w komentarzach 😉

49 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »