fbpx

Rodzinna kapsuła czasu…

11 komentarzy

DIY twórczość Zabawy ruchowe

Pomysł na wspaniałą zabawę dla grupy dzieci w przedszkolu, podczas urodzin lub na koloniach. Kapsuła uczy dzieci spojrzenia na świat i siebie z dystansem, uczy refleksji, przewidywania i pozwala ponieść się wyobraźni. To również, a może przede wszystkim cudowna propozycja dla całej rodziny, aby zrobić wspólną rodzinną kapsułę czasu i ukryć ją na 10- 15 lat 😉

Kapsuła czasu to nic innego jak zatrzymanie danej chwili, dnia, momentu w świecie i przestrzeni. Zebrane najcenniejszych chwil, rzeczy i przemyśleń, obaw i radości do których chcemy wrócić kiedyś w dalszej przyszłości, o których chcemy pamiętać.

 

 

Wykonanie Kapsuły to Wasz indywidualny pomysł, można użyć do tego zwykły karton, starą walizkę, blaszane pudełko. Ukrywamy tam wszystko co pragniemy, spisujemy list swoje wspomnienia, marzenia i pragnienia, dzieci robią rysunek możliwości jest wiele. Następnie ukrywamy nasze wspomnienia gdzieś w tajemniczym miejscu piwnicy, strychu lub zakopujemy w ogrodzie. Dla dzieci to wyjątkowe chwile, dla nas możliwość głębszej refleksji. To nie tylko fantastyczna zabawa na dziś, ale kiedyś w dowolnym momencie życia powrót do tego miejsca i tego dnia. Mogą to być 18 urodziny waszego dziecka, dzień gdy stwierdzisz, że to dziś chcecie wrócić do kapsuły, chwila gdy córka lub syn zakładała własną rodzinę lub może któraś z Waszych rocznic ślubu czy Świąt Bożego Narodzenia.

 

Czasem taka kapsuła może być najpiękniejszym wspomnieniem jakie zostawimy. Do dziś pamiętam gdy pewnego dnia już sporo lat po śmierci mojego dziadka, wspólnie z moim mężem sprzątaliśmy piwnicę po dziadku. Choć nie było tam żadnej kapsuły, listu, ale w porządkowanych przedmiotach był cudowny duch wspomnień. To były tak silne wspomnienia, że pamiętam je doskonale do dziś. Każdy przedmiot z czymś się wiązał, przywoływał żywe obrazy, uczucia i miłość, którą kiedyś od moich dziadków otrzymałam. Cała piwnica była jak kapsuła czasu… Pompka do dmuchania materaca, zawsze gdy zostawałam u nich na noc energicznie tupiąc nogą pompowałam z zapałem materac, aby przed spaniem choć chwilę na nim poskakać. Klucz do roweru, gdy dziadek kiedyś podwyższał mi siodełko, bo już urosłam, byłam taka dumna… Słoiki po różnych przetworach owocowych, które wspólnie robiliśmy z owoców z działki i ta wielka beczka do kiszenia kapusty 😉 Nawet mam zdjęcie, gdy stoję w niej uśmiechnięta z gołymi stopami, uroczymi kucykami po bokach  głowy i ugniatam kapustę… Tak niewiele, a jednak tak wiele… Wspomnienia to część naszej tożsamości, życia i osobowości. Pomyślcie całą rodziną nad swoją kapsułą, to będzie dla Was wspaniała weekendowa przygoda.

 

11 comments

    1. ewawojtan Post author

      Dokładnie, a przede wszystkim cudowny czas spędzony całą rodziną na twórczej pracy, rozmowie, wspomnieniach, czasem można się dowiedzieć ciekawych rzeczy 🙂 Co jest dla dziecka ważne, miłe, co chce zapamiętać, można się poznać bliżej niż nam się wydaje. Takie chwile niezwykle wzmacniają rodzinne więzi.

  1. mamacynamonka

    Rewelacyjny pomysł! Ja córce prowadzę pamiętnik od ponad 2 lat. Jak zaglądamy do niego i czytamy pierwsze wpisy, oglądamy rysunki, bilety itp. to już to jest kapsuła czasu a co dopiero po kilkudziesięciu latach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »