fbpx
gry,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  rozwijamy ZMYSŁY,  zabawy logiczne

Domino Samo

 Prezentowane dziś domino to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim nauka orientacji w przestrzeni dla małych dzieci. Domino “SAMO” pozwala dzieciom zrozumieć różnice między lewą i prawą stroną.

 

Orientacja przestrzenna to umiejętność nabywana przez kilkuletnie przedszkolaki, a potem stopniowo rozwijana i utrwalana podczas różnych zabaw. Zamysł domina jest taki, aby pomóc dziecku określić swoje miejsce wobec innych ludzi i przedmiotów. Jej bohaterem jest sympatyczna postać SAMO, która symbolizuje małe dziecko. Na każdym kafelku Postać trzyma jakiś przedmiot, patrzy w wybranym kierunku lub podnosi coś wysoko lewą lub prawą dłonią.
Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, które dopiero uczą się definiować swoje miejsce w przestrzeni.  Zabawę z dominem przeprowadziłam w grupie przedszkolaków 3 i 4 latków. Postać Samo przypadła wszystkim do gustu. Dzieci z ciekawością oglądały obrazki wyszukiwały podobieństwa oraz różnice. Gra uczy spostrzegawczości, analizowania, budowania wypowiedzi i oczywiście orientacji w przestrzeni.

  Kafelki domina zostały podzielone na dwie grupy wyróżnione linią w kolorze czerwonym i niebieskim. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie gry w dwóch wersjach: “Prawa – lewa, lewa – prawa” i “Prawa – prawa, lewa – lewa”. Dwie grupy kafelków umożliwiają też jednoczesną zabawę w dwóch grupach przedszkolaków oraz rywalizację pomiędzy grupami.

Zestaw domina składa się z 44 tekturowych kafelków zapakowanych w estetyczne i trwałe pudełko z kartonu. Według mnie pudełko jest jednak odrobinę za niskie i z trudem układa się wszystkie kafelki domina do środka. Po zamknięciu pudełko jest solidne i poręczne. Domino “SAMO” może być wykorzystywane do zabawy indywidualnej, grupowej oraz w gabinetach terapeutycznych, pedagogicznych i logopedycznych.

 

Podczas układania kafelek wymyśliliśmy kolejną zabawę. Wszystkie kafelki domina odwróciliśmy obrazkiem do dołu. Następnie losowo wybieraliśmy obrazek i wszystkie dzieci starały się ustawić w taki sposób jak postać SAMO na wylosowanym kafelku. Jak się domyślacie nie zawsze było to łatwe zadnie, więc było przy tym sporo śmiechu 🙂

 

Z Michałkiem i Adasiem często sięgamy po gry lub książki wieczorami. To fajna forma wyciszenia, porozmawiania i wspólnie spędzonego czasu.

 

Grę rozpoczęliśmy od obejrzenia obrazków, porównywania ich, opowiadania co postać Samo robi na wybranych kafelkach. Dopiero po takim wprowadzeniu zaczęliśmy układać pasujące do siebie kafelki domina.

 

 

Adaś również do nas chętnie dołączył. Starszy synek choć rozpoznaje już dobrze prawo i lewo, to taka zabawa jest dla niego dobrym treningiem przy skrzyżowanej lateralizacji.

 

Spotkałam już różne książeczki pomagające w orientacji we własnym ciele jak i przestrzeni. Znam bardzo wiele zabaw ruchowych dla maluszków i starszaków utrwalających schemat ciała, ale takie domino z pewnością atrakcyjnie uzupełni wszystkie zabawy i zajęcia z dziećmi.

Domino SAMO to propozycja wydawnictwa Epideixis
do kupienia na stronie pus.pl

4 komentarze

  • ewawojtan

   Trzy latek jak najbardziej sobie poradzi 🙂 to idealny moment na wprowadzanie podstawowych pojęć orientacji w przestrzeni i we własnym ciele. Wszelkie zabawy ruchowe odnoszące się do rozpoznawania gdzie jest głowa, łokcie, kolana, brzuch lub lewa i prawa strona są ulubione przez dzieci.

 • Anonimowy

  Witam Drogie Panie, mam na imię Marysia i jestem szczęśliwą mamą 5 miesięcznego Jasia i 6 letniego Franka.
  Wracając do tematu…Uważam, że teraz na rynku jest tyle kreatywnych zabawek ze warto w nie inwestować dla dobra naszych maluchów. Osobiście ostatnio bardzo często odwiedzam sklep Smyk(internetowy, ponieważ brak czasu!) i z własnego doświadczenia mogę polecić stronę z rabatami ,dzięki którym można kupić wiele pomysłowych zabawek za nieduże pieniądze…Tutaj macie stronę :http://kodyrabatowe.interia.pl/kupony-rabatowe/smyk
  Pozdrawiam Maria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »