fbpx
MAŁE DZIECI,  rozwijamy ZMYSŁY

Zmysł wzroku

 Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Dzięki niemu mamy możliwość podziwiać i oglądać świat. To w momencie gdy zobaczymy coś pięknego lub zabawnego uśmiechamy się i przeżywamy szczęśliwe chwile. Często mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy i chyba coś w tym powiedzeniu jest.

Jedni mają lepszy wzrok, a drudzy gorszy i noszą okulary ale są też ludzie, którzy są pozbawieni wzroku.Te wszystkie tematy starałam się poruszyć z moimi dziećmi w trakcie omawiania tematu zmysłu wzroku.

 

 Naukowcy podczas wielu badań zaobserwowali, że najbardziej atrakcyjne dla malutkiego dziecka są przedmioty w kontrastowych barwach, takich jak czerń, biel i czerwień oraz przedmioty, które mają prostą formę i kształt.
Noworodek początkowo widzi niewyraźnie i tylko z mniejszej odległości około 20-30 centymetrów od jego twarzy. Tak więc te cudowne chwile kiedy mama lub tata pochylają się nad nim w czasie karmienia, przewijania i kąpieli są
dla naszego maluszka najprzyjemniejszymi momentami w tym okresie. Niemowlęta lubią
proste wzory o wyraźnie zaznaczonych konturach. Warto o tym pamiętać w dobieraniu wystroju pokoju, zabawek i innych “potrzebnych” gadżetów.
Pastelowe przyjemne dla nas kolory dla dziecka nie będą tak atrakcyjne. Jednak w szaleństwie zakupów i oferowanych produktów nie zapomnijmy,  że przy nadmiarze bodźców dziecko może czuć się zdenerwowane i zmęczone.

 

Poniżej przedstawiam kilka propozycji obrazków jakie można wydrukować dla maluszka i pokazywać je w czasie, gdy dziecko jest aktywne. Obrazki możemy również zalaminować i przykleić na ścinę. W czasie naszych spacerów po mieszkaniu, trzymając dziecko na rączkach z pewnością zainteresujemy je takimi wyraźnymi obrazkami. Dobrym pomysłem jest również powieszenie balonika, lub karuzeli nad łóżeczkiem. Ważne jest zachowanie umiaru w dawkowaniu nowych bodźców nikt z nas, a tym bardziej malutki człowiek nie lubi, gdy wokół jest zbyt wiele przedmiotów i dźwięków.

Każdy noworodek lubi bliskość, dotyk, przytulenie, a doskonałym uzupełnieniem będzie dostarczenie dziecku ciekawych bodźców wzrokowych przy pomocy kontrastowych obrazków lub książeczek. Serdecznie zapraszam do takich zabaw, to może być pierwszy krok do Waszych wspólnych chwil i budowania więzi.

 

 

Na tym zdjęciu bardzo fajnie uchwycony moment zaciekawienia i zachwytu dłonią w momencie, gdy znalazła się w zasięgu wzroku.

 

Rozwój wzroku w dalszym etapie poznawczym dziecka 2-5 lat:

dziecko ogląda zdjęcia, książki i rozpoznaje na nich osoby oraz znane elementy otaczającego świata, poznaje figury geometryczne takie jak koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt

rozpoznaje kolory, a starsze dziecko odcienie barw oraz nazywa je, dopasowuje takie same litery, cyfry, obrazki. Sortuje przedmioty, grupuje, dzieli na kategorie wg wielkości, barwy,
długości, kształtu itp. mówi na temat tego co dzieje się na obrazkach (układa historyjki obrazkowe)

 

 

 

 

 

 

 

Doskonałymi zabawami dla stymulowania wzroku są również różnego rodzaju świetliki, podświetlane stoliki, kolorowe lampki i światełka, dostarczą nie tylko wielu bodźców, ale i radości.

  

A co szkodzi naszym oczom? 

Długa praca przed komputerem, oglądanie telewizji, czytanie na leżąco, czytanie lub nauka w słabo oświetlonym miejscu, brak ochrony przed promieniami UV, zanieczyszczone powietrze
pełne alergenów i dymu tytoniowego, klimatyzacja oraz nieodpowiednia dieta. Te czynniki pogarszają nasz wzrok, więc warto zadbać o ich ograniczenie i o dobrze zbilansowaną dietę.

5 komentarzy

 • Kajka Roo

  Ale się fajnie podzieliliście Adaś ma Twoje oczy, a Michałek taty 🙂
  Podobają mi się te świderki i juz nie raz sobie obiecywałam je zrobić i cały czas zapominam o tej zabawie
  Dzięki Ewa za wspólną zabawę, niesychanie inspirujące wszystkie Wasze propozycje.
  Pozdrawiam serdecznie

  • ewawojtan

   Kajka również serdecznie dziękuję, że mogłam brać udział w tak inspirującym projekcie, pozdrawiam serdecznie:-) Co do dzieci to dokładnie tak jest Adam ma oczy jak mama, a Michał odziedziczył geny po Tacie:-) Ale oczy to tylko wstęp oni pod każdym względem są inni:-)

 • Marta

  Zadziwiające, że dopiero dzieci pokazują nam jak rozwija się wzrok. Początkowo jest bardzo słaby, dzieci rozróżniają praktycznie tylko kolory, dopiero potem "nabiera wyrazu". Gratuluje cudownych dzieci i pozdrawiam!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »