fbpx
dzień drzewa, praca plastyczna drzewo, jesienne prace plastyczne, praca plastyczna jesień, pomysły na dzień drzewa, moje dzieci kreatywnie.
jesień,  prace plastyczne,  techniki plastyczne,  twórczość,  zabawy plastyczne

Dzień drzewa – techniki plastyczne z wykorzystaniem szablonu

                 Dzień drzewa przypada w kalendarzu świąt nietypowych na 10 października. W wielu przedszkolach i szkołach jest to okazja do podjęcia tematyki drzew i dbania o środowisko. Dlatego chciałbym Wam zaproponować kilka ciekawych technik plastycznych z wykorzystaniem szablonu drzewa do druku.


Pobierz szablon drzewa do druku


szablon drzewa do druku, dzień drzewa

                   Tematy dotyczące drzew zawsze były dla mnie niezwykle inspirujące i bliskie. Pewnie dlatego, że każde drzewo jest inne, niepowtarzalne, piękne i przepełnione życiem. Uwielbiam motyw drzew w obrazach, sztuce i rzeźbie. Zresztą drzewo było również tematem mojej pracy dyplomowej z ceramiki. Stworzyłam wtedy półtorametrowe drzewo z gliny z jesiennymi liśćmi z porcelany. To było piękne uwieńczenie mojej pięcioletniej szkoły plastycznej i praca, z której byłam wyjątkowo dumna.

                  Dziś pokażę Wam na filmie poniżej kilka sposób i ciekawych technik na prace plastyczna z wykorzystaniem szablonu drzewa. Możecie również skorzystać z moich podpowiedzi i zamiast używać szablonu narysować lub namalować drzewo samodzielnie.


Zapraszam na film, będzie nam bardzo miło jak  zasubskrybujesz nasz kanałNasza galeria drzew i opis wykonania prac krok po kroku


              Pierwsza propozycja jest dla nieco starszych dzieci. Drzewo wyklejane techniką quilingu, czyli za pomocą cieniutkich pasków kolorowego papieru zwiniętych w spiralki. Na filmie zobaczysz jak wykonuję tą pracę krok po kroku. Wystarczy cienkie paski papieru nawijać na wykałaczkę. Paski możecie wyciąć z kolorowego papieru lub kupić w sklepie, czy też w internecie gotowe paski do quilingu. Kartkę smarujemy klejem typu magic i przyklejamy kolorowe spiralki dowolnie je komponując w koronie drzewa.

kreatywne prace plastyczne, technki plastyczne jesien, prace plastyczne drzewo, quiling

prace plastyczne w szkole

               Teraz mam propozycję dla młodszych dzieci i przedszkolaków, czyli drzewo wyklejane bibułą gładką lub marszczoną. Kawałki bibuły zgniatamy w kolorowe kuleczki. Kartkę smarujemy zwykłym klejem, lub klejem magic i przyklejamy kuleczki, tworząc kolorową, jesienną koronę drzewa.

prace plastyczne w przedszkolu, dzien drzewa w przedszkolu

dzien drzewa w przedszkolu

jesienne prace plastyczne w przedszkolu


      Stemplowanie i malowanie drzew


              Chyba każde dziecko lubi stemplowanie, a zwłaszcza małe przedszkolaki. Z pomocą przyda się tylko rodzic lub nauczyciel, który pomoże wyciąć wzór liścia w ziemniaku. Potem już tylko wyciskamy farbę na talerzyku i stemplujemy kartkę obserwując jak kolory się pięknie mieszają. Drzewo malowane techniką stemplowania to doskonały pomysł dla młodszych dzieci, nawet 2 latków.

pieczatki z ziemniakadrzewo pomysly na prace plastyczne

stemplowanie ziemniakiem

 

tematy plastyczne na jesien

                  Odbijania faktury liści na kartce również pozwala uzyskać niesamowite efekty. Wystarczy świeżo zebrane liście pomalować farbami od strony, gdzie widać dokładnie strukturę liścia. Następnie odbijamy liść na kartce po kilka razy. Już po chwili nasza korona drzewa zmieni się w przepiękną jesienną pracę.

odbijanie lisci na kartce

dzien drzewa w szkolekreatywne prace plastyczne jesien

jesienne inspiracje

              Do tej propozycji przydadzą się Wam patyczki do uszu. Drzewo malowane poprzez odbijanie kolorowych kropek, to zdecydowanie propozycja dla dzieci w każdym wieku. Przy okazji możemy wprowadzić dziecko nieco w świat sztuki i opowiedzieć o technice tworzenia obrazów zwanej puentylizmem.

             Ten nurt malowani w sztuce wprowadził Georges Seurat. Polegał on na budowaniu kompozycji obrazu poprzez zapełnianie go gęsto rozmieszczonymi, różnokolorowymi punktami i kreskami. Farbę nanoszono czubkiem pędzla. My dla odmiany używamy do tego patyczków.

techniki plastyczne w przedszkolu

puentylizn technika plastyczna w sztuce

stemplowanie technika plastyczna

               Ciekawa jestem, czy malowaliście kiedyś szczotką? Jeśli nie, to pora to zmienić, bo drzewo pomalowane w ten sposób wygląda niczym dzieło sztuki. Drobniutkie ślady farby odbite na kartce stwarzają wrażenie, że na drzewie są całe kępy kolorowych jesiennych liści.

techniki malowania farbami

jesienne drzewo praca plastyczna


Jesienne drzewa w różnych technikach plastycznych


                Do czego mogą się przydać suche liście? Na przykład do wyklejenia nimi naszego szablonu drzewa. Smarujemy kartkę klejem może być zwykły w sztyfcie, introligatorki lub magic. Następnie kruszymy liście nad kartką i przyklejamy je do szablonu. Efekt niczym prawdziwe, miniaturowe, jesienne drzewko.

                   Na koniec mam dla Was propozycję na stworzenie niezwykłego drzewa za pomocą suchych pasteli. Na filmie możecie zobaczyć jak wykonuję pracę krok po kroku. Wystarczy, że wytniecie z kawałka kartki szablon liścia jak na zdjęciu poniżej.

                Następnie przykładamy szablon do kartki, obrysowujemy go dookoła suchą pastelom i rozcieramy palcem, rozprowadzając kolor pasteli do środka szablonu. Powtarzamy czynność kilka razy zmieniając położenie szablonu oraz kolory pasteli. Po chwili zobaczycie jak kolory jesiennych liści będą się pięknie przenikać.

Ostatnie drzewo zostało wykonane techniką frotażu, którą równie pokazuję na naszym filmie.

Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek. 🙂

Książka przeciągnie uwagę Twojego dziecka i zachęci do zabawy! Wszystko łatwo do znajdziecie według spisu treści. Zobacz i zamów nasz “Dziennikik Zabaw”, a na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień! ❤

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »