fbpx
gry,  Gry planszowe

Jak wykorzystać gry planszowe do zabawy?

               Jak wykorzystać gry planszowe do zabawy? Czy można grać według własnych zasad i czy gry planszowe mogą pomóc w nauce? Jakie gry planszowe najlepiej umilają nam rodzinne popołudnia w domu? Wpadajcie poczytać, bo jestem pewna, że odkryjecie nowe możliwości tych gier. A jeśli jakimś cudem ich nie znacie, to tym bardziej warto poczytać.

            Od zawsze uwielbiamy spędzać czas przy grach planszowych, a na blogu już wiele razy polecałam Wam nasze ulubione planszówki. Dziś na przykładzie trzech z nich, pokażę Wam jak można kreatywnie i ciekawie spędzić czas grając i bawiąc się, niekoniecznie według instrukcji. Teraz jest idealny czas na to, więc #zostańdomu i graj z całą rodziną w planszówki 🙂

           Z naszych ulubionych gier, o których pisałam ostatnio tu: Rodzinne gry planszowe, wybrałam Dixit, Podaj Dalej! oraz Domek. Każda z nich ma ogromny potencjał i zdecydowanie udanie wypełnia nam wolny czas. Tu nie trzeba specjalnie się wysilać umysłowo, ale za to można się doskonale bawić i oderwać od rzeczywistości, bo każda  z tych gier ma tę unikalną właściwość, że niesamowicie oddziaływuje na naszą wyobraźnię. Zobaczcie jak wykorzystać gry na kilka innych sposobów niż tradycyjne granie 😉


Daj się ponieść skojarzeniom razem z grą Dixit


           Co to za dźwięk, co to za szum, a może jakaś bitwa… Z czym to połączyć, z czym skojarzyć, czy to nie nazbyt oczywiste? To myśli, które towarzyszą podczas gry w Dixit i choć mamy ja już kilka lat, to nadal lubimy do niej wracać i sprawia nam to mnóstwo frajdy. Lekka, przyjemna, nie wymagająca specjalnych strategii. Idealna dla rodzin, w tym z młodszymi dziećmi. Jednak z czasem dostrzegłam w tej grze dużo głębszy potencjał, który może i Was zainspiruje do nowych zabaw.

          Dixit mamy w domu już od dawna i wiele razy polecałam ją Wam na blogu, w rozmowach, czy komentarzach. To gra opierająca się na wyobraźni graczy i właściwym interpretowaniu wypowiedzi, a nawet dźwięków, czy gestów. Gra ta dostarcza mnóstwo zabawy, śmiesznych skojarzeń i interakcji między graczami, przy każdym odkryciu kart. Do podstawowej wersji gry Dixit można dokupić dodatki i nowe karty, które urozmaicą grę. Teraz możecie ją kupić również z rabatem, więc nie mogłam pominąć tej gry w naszym zestawieniu. Karty służące do gry wręcz zachwycają oprawą graficzną i niezwykle pobudzają wyobraźnię najmłodszych, ale też i starszych graczy.

             Każdy uczestnik gry w swojej turze staje się narratorem-bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Określa je pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem – nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zanucić, czy pokazać gestem! Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole.

            Narrator-bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Wszyscy gracze (poza narratorem) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której narrator wymyślał skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów. Bardzo pozytywna i rozwijająca wyobraźnię, a także pomysłowość gra, w którą często i chętnie gramy ?

            Zobacz poniżej nasze inne propozycje na wykorzystanie gry Dixit w zabawie.


Niezwykłe opowieści z krainy Dixitu


                Karty z gry Dixit są tak pięknie zilustrowane, że możemy je wykorzystać do zabawy podobnie, jak w grze Kości Opowieści. W naszym przypadku zamiast rzucania kostek z obrazkami, losujemy 5-6 dowolnych kart, kładziemy je na stole i przechodząc do kolejnych obrazków, opowiadamy historię, która nam się z nich ułoży.

                To niezwykła zabawa pobudza wyobraźnię, twórcze myślenie i umiejętność kreowania opowiadań. Często z dziećmi graliśmy w kości opowieści i podobały nam się proste historyjki tworzone na podstawie kilku obrazków. Dixit oddziałuje na wyobraźnię zdecydowanie bardziej, a to ciekawy wstęp do tworzenia własnych opowieści 🙂


Powtarzamy części mowy wraz z kartami Dixit


                Większość kart przedstawia ilustracje z jakąś postacią lub rzeczą, z którą coś konkretnego się dzieje. Mój Michał jest obecnie na etapie utrwalania części mowy: czasownika, rzeczownika i przymiotnika. Wspólnie omawiamy wylosowywaną kartę i to lub co jest na obrazku? Co robi ta postać lub rzecz? Jak wygląda, co się z nią dzieje? W ten sposób rozmawiamy, opisujemy i utrwalamy części mowy podczas wspólnej zabawy.


Prawda, czy Fałsz?


              Jeden z graczy losuje dowolną kartę i opowiada w 3-4 zdaniach co przedstawia ilustracja, przy czym może mówić prawdę, lub zmyślać. Zadaniem innych graczy jest odgadnięcie, czy narrator mówił prawdę, czy fałsz. Gdy już każdy zagłosuje punkt zdobywa ten, kto odpowiednio rozszyfrował narratora. Gramy do momentu, aż ktoś zdobędzie 6 punków i zmieniamy narratora. Tutaj niezwykle liczy się umiejętność rozpoznawania emocji innych graczy i odczytywania z mimiki, czy opowieść narratora jest wiarygodna, czy jednak poniosła go wyobraźnia 😉


Stwórz krainę snów razem z kartami Dixit


              Jeśli Wasze dzieci lubią rysować, to karty świetnie się sprawdzą w zabawie w dorysowywanie ilustracji. My przykładowo wybraliśmy trzy karty i próbowaliśmy dorysować dalszy świat… Bardzo oryginalna zabawa twórcza, przy okazji pobudzająca kreatywność i twórczość dziecka.

 


Śmiej się do rozpuku razem z Podaj dalej!


             Gra Podaj dalej!  to jedna z tych propozycji, którą pokochaliśmy całym serduchem. To gra, którą powinna mieć każda rodzina, bo zapewni Wam świetną rozrywkę i niezapomniane chwile pełne śmiechu.

           Narysuj to co widzisz i odgadnij to co widziałeś, a następnie podziwiaj nieprzewidywalny efekt ciągu skojarzeń wszystkich uczestników zabawy.

  • Ponad 1700 słów i haseł!
  • 8 zestawów zmazywalnych pisaków, szkicowników i ściereczek sprawi, że zabawa będzie trwała i trwała!

              Podaj dalej! to taka forma rysowanego głuchego telefonu. Zabawa, którą zapewne pamiętacie z dzieciństwa. Jeśli pierwszy i ostatni obrazek w szkicowniku się zgadzają to znaczy, że gracze prawidłowo odgadywali hasła. Jeśli nie? No cóż – wtedy na pewno do łez rozbawi was ciąg myślowy i prześmieszne rysunki stworzone przez graczy pod presją czasu. U nas podczas przeglądania notesów na koniec rozgrywki dosłownie kulamy się ze śmiechu! Im więcej osób bierze udział w zabawie tym lepiej, a zestaw jest przewidziany dla maksymalnie 8 graczy.

          W grze występuje też klepsydra, która narzuca tempo gry, a dzięki 142 dwustronnym kartom z 12 hasłami na każdej z nich, otrzymujemy ponad 1700 haseł! Przy tej grze nie ma czasu na nudę, więc pisaki w dłoń i Podaj dalej! Przy młodszych dzieciach pozwalamy wybrać dowolne hasło z karty i możemy grać nawet z 8 latkiem, mamy to przetestowane ?

          Poniżej nasze przykładowe rysunki z zabawy. Propozycja narysowania karty wędkarskiej, betoniarki, czy koncertu rockowego. Tu naprawdę można dać się ponieść fantazji. Co odgadniesz zapisujesz i podajesz dalej, a na koniec każdy się wręcz wyrywa do sprawdzenia co kto odgadł i narysował.


Zabawa w kalambury pokazywane lub rysowane


           Karty i hasła z gry można również wykorzystać do zabawy w popularną i znaną wszystkim grę Kalambury. Jedna z osób pokazuje wylosowane hasło, a pozostałe próbują je odgadnąć. Kto pierwszy odgadnie ten zdobywa punkt. Podobnie możemy pobawić się rysując hasło na dużej kratce, a pozostali uczestnicy je odgadują. Przy takim grupowym odgadywaniu możemy wykluczyć element przyznawania indywidualnych punktów, wtedy wygrywamy wszyscy jako grupa, no i wszyscy zadowoleni 🙂


Zacznij marzyć i projektować razem z grą Domek


             Gra Domek, to kolejna propozycja rodzinnej gry planszowej, polecana wiele razy przez naszych czytelników. Dzięki Waszym rekomendacjom mamy ją w domu od kilku tygodni, ale zauroczyła nas już od pierwszej rundy.  Bardzo przyjemna i przyjazna gra pozbawiona negatywnych interakcji.

             Proste zasady, piękne i różnorodne ilustracje, trochę strategii i masz ochotę budować i dekorować co rusz kolejny piękny domek ? Zdecydowanie warta zainteresowania, bo wciąga i angażuje całą rodzinę. I choć sądziłam, że może takie projektowanie i urządzanie domku bardziej jest dla dziewczynek, to bardzo się myliłam, bo gra jest idealna dla każdego dziecka. Gra otrzymała również tytuł Gry roku w 2017r.

            W ciągu dwunastu rund zbierzesz tyle kart, by zapełnić swoją planszę pomieszczeniami, wybrać kolor dachu i znaleźć miejsce na stylowe lub praktyczne dodatki, tworząc tym samym niepowtarzalny „Domek” z charakterem. Na koniec gracze porównują swoje dzieła i zliczają punkty za funkcjonalność, dobry projekt, jakość dachu i wykończenie całości. Niewątpliwym atutem gry są też piękne ilustrowane karty, które również się ze sobą łączą. Projektowanie i wybieranie pokojów, salonu, kuchni, łazienki i innych dodatkowych pomieszczeń sprawia naprawdę mnóstwo frajdy i satysfakcji. A żeby wygrać, trzeba trochę też pogłówkować i zaplanować niektóre działania z wyprzedzeniem.


Gdzie ja jestem?


                  Jednym z naszych pomysłów na ciekawą zabawę z wykorzystaniem kart pomieszczeń z gry Domek, jest zabawa w: Gdzie ja Jestem? Wybieramy dowolne pomieszczenie i głośno wymieniamy przedmioty, które się w nim znajdują i widzimy je na karcie. Zadaniem innych graczy jest jak najszybsze odgadnięcie co to za pomieszczenie. Jednak jeśli zgadniemy źle, w kolejnej rundzie tracimy możliwość zgadywania. Więc nie można się tu spieszyć, zgadywać pochopnie, ale dobrze analizować i kojarzyć, a na głos odpowiadać dopiero gdy już mamy pewność. To świetna propozycja na refleks i logiczne myślenie. Zdecydowanie warto spróbować, jeśli macie tę grę w swojej kolekcji planszówek 🙂


Zostań projektantem swojego domu


                 Do tej zabawy przyda się duża kartka formatu A3 na której odrysujemy kształt domku z naszej gry. To będzie podstawa do projektowania i wykończenia naszego domku. Trzeba się zastanowić jakie wybrać okna, dach, garaż, rośliny i na przykład: na jakie kolory pomalować elewację, czy drzwi. Czy całość wykończyć kamieniem, deską, a może lepiej cegłą. To duże pole do popisu i wspólnych rozmów o pomysłach i planach każdego małego architekta. Powiedzieć tutaj, że nauka jest zabawą i na odwrót nie jest żadnym nadużyciem 🙂

               Razem z ,,Domkiem” doskonale bawiliśmy się, poszerzając przy okazję wiedzę o świecie i budowaniu domów. Trzeba się nieźle nagłówkować, aby zaprojektować każde pomieszczenie. Funkcjonalność domu jest bardzo ważna o czym można się przekonać już podczas gry, a tym bardziej, gdy samodzielnie projektujemy własne domki.


Pokój Twoich marzeń


             Każde dziecko marzy o swoim własnym pokoju. Gra Domek w sposób szczególny inspiruje i zachęca do projektowania zarówno układu pokoju jak i wyposażenia. Proste, ale bardzo ładne karty z gry mogą pomóc w projektowaniu umeblowania, dodatków, kolorystyki i doborze mebli. To z jednej strony świetna i przyjemna zabawa, a z drugiej niezwykle kreatywne i twórcze zadanie!


Partnerem wpisu jest marka Rebel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »