fbpx
ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie, blog
Moje Dzieci Kreatywnie,  techniki plastyczne,  twórczość,  zabawy plastyczne

Jak zachęcić dzieci do tworzenia i rysowania?

Jak zachęcić dzieci do tworzenia i rysowania poprzez różnego rodzaju techniki plastyczne, odpowiednie narzędzia oraz wsparcie ze strony rodziców i nauczycieli? Jest na to kilka dobrych rad, które mam nadzieję i u Was dobrze się sprawdzą i pomogą w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni dziecka.

Do napisania tego artykułu zaprosiła mnie bardzo lubiana przeze mnie marka Bic®Kids. Po wielu latach pracy z dziećmi wiem, że nie wszystkie maluchy i starszaki lubią kolorować i mają do tego cierpliwość. Co więcej, wiele dzieci lubi tworzyć samodzielnie, bez narzuconych ograniczeń i szablonów i temu tematowi chciałbym poświecić dzisiejszy wpis.

nauka rysownia, kredki dla dzieci, jak wybrać kredki dla dzieci

Wyjdźcie poza utarte schematy

Pierwsze co przychodzi mi na myśl, to pozwólmy dziecku tworzyć bez ograniczeń, schematów i ciągłego upominania co można zrobić lepiej. Zwracajmy raczej uwagę na to, co wyszło świetnie na przykład kompozycja, dobór kolorów, pomysł na rysunek, czy ciekawie pociągnięta kreska, zawsze znajdzie się coś, co można wyróżnić w danej pracy.

Pozwólmy tworzyć na różnych formatach, czasem na kilku kartach sklejonych razem lub na kolorowych brystolach, bo każda taka próba pozwala odkrywać nowe pokłady kreatywności. Dajmy też dziecku dobrej jakości i zróżnicowane narzędzia: miękkie kredki, kolorowe pastele, czy świetnie kryjące flamastry wystarczą, aby rozpocząć wspaniałą, rozwijającą przygodę.

pomysły na prace plastyczne, panoramiczny rysunek, jak zachęcić dziecko do rysowania

Jeśli dziecko stworzy jeden ciekawy rysunek formatu na przykład A4 zastanówcie się, jak ciekawie byłoby zobaczyć co dzieje się dalej na tym obrazku po lewej, po prawej, a może nawet u góry, czy na dole. Spróbujcie dokleić kartki i zachęćcie dziecko, aby rozwinęło swoją ilustrację. To niezwykle pobudza wyobraźnię malucha, a nawet starszych dzieci i dorosłych. Mój Michałek stworzył w taki sposób całą infrastrukturę narciarską w górach. Hotele, stoki, karczmy, trasy zjazdowe, parking… możliwości interpretacji jest bardzo dużo.

moje dzieci kreatywnie, nauka rysownia dla dzieci, jak zachęcić dziecko do rysowania

Co daje dziecku z pozoru zwykłe rysowanie?

Swobodne rysownie zamiast precyzyjnego kolorowania niesie dla dziecka wiele korzyści, o których na co dzień się nie myśli. To jedna z prostszych zabaw i najtańszych aktywności twórczych, ale niezwykle ważna dla rozwoju naszego malucha.

• rozwija wyobraźnię i planowanie przestrzenne

• wzmacnia wiarę w siebie i swoje umiejętności

• ćwiczy koordynację oko-ręka i uczy prawidłowego uchwytu

• trenuje pamięć i spostrzegawczość,

uczy skupienia, precyzji i obserwowania świata

pozwala dziecku przelać swoje emocje na papier, a rodzicom lepiej zrozumieć swoje dziecko

kredki świecowe dla dzieci, pomysły na rysunki, prawidłowy chwyt kredki

Techniki plastyczne i dobór narzędzi do tworzenia

Kredki powinny być dobrane do wieku i umiejętności dziecka. Powinny dosyć miękko, bez wkładania wysiłku rysować, a ich kolory powinny zostawić na rysunku odpowiednie nasycenie. Kredki zbyt twarde i o słabo nasyconych kolorach będą sprawiać dziecku trudności w rysowaniu, bardziej męczą ręce, a tym samy mogą zniechęcić dzieci do dalszego tworzenia. Niestety słabej jakości kredki często się też łamią i kruszą, co tym bardziej potrafi zniecierpliwić, a nawet zdenerwować małego artystę.

Dlatego warto wybierać przybory od lat sprawdzone i wciąż ulepszane, jak te dostępne w ofercie BIC® Kids. Poniżej na filmie pokazuję Wam jak dużą różnicę robi jakość artykułów plastycznych, a także jak można łączyć różne techniki artystyczne, aby zachęcić dzieci do tworzenia kolejnych prac.

Mieszanie różnych technik plastycznych i wykorzystywanie zróżnicowanych narzędzi pozwala osiągnąć naprawdę ciekawe efekty. Spróbujcie kilku z naszych propozycji, a jestem przekonana, że Wasze dzieci stworzą piękne i niebanalne prace. Łączenie flamastrów, pasteli, kredek i farb daje niesamowite efekty końcowe.


zapraszam na film


Na stronie Bic®Kids znajdziecie interesujące zabawy i zadania dla dzieci

Jeśli szukacie ciekawych inspiracji, zadań i zabaw zapraszam Was na niedawno utworzoną stronę www.bickids.com. W specjalnie opracowanym kąciku dla dzieci można znaleźć ponad 300 zadań, w tym ćwiczenia-składanki, wskazówki dotyczące pisania oraz gry rozwijające pamięć.

Dzięki wspomnianym zadaniom Wasze dziecko może w ciekawy sposób rozwijać swoje zdolności kreatywne. Rodzice i nauczyciele także znajdą coś dla siebie w sekcjach zawierających nowości w dziedzinie rozwoju dziecka, a ponadto pomysły na zajęcia pobudzające kreatywność dzieci. 🙂

ciekawe pomysły na prace plastyczne, jak zachęcić dziecko do kolorowania i rysowania, moje dzieci kreatywnie

Przestrzenne prace plastyczne i mieszanie technik

Jak mogliście zobaczyć na naszym filmie wykorzystując różne sposoby tworzenia: wycinając pewne elementy,łącząc techniki, doklejając coś do pracy możemy uzyskać efekt trójwymiarowości i stworzyć interesujące, bardzo oryginalne dzieła.

prace plastyczne dla dzieci, techniki plastyczne dla dzieci, jak zachęcić dziecko do rysowania kredkami
moje dzieci kreatywnie prace plastyczne

Kredki świecowe w połączeniu z farbą akwarelową

Spróbujcie zaproponować dziecku stworzenie nocnego obrazka lub podwodnego świata. W tym, celu niech Wasz maluch stworzy rysunek za pomocą kredek świecowych. Następnie pomalujcie kartkę czarną, niebieską lub granatową farbką akwarelową, a pokryje ona pięknie białe tło zostawiając na wierzchu ślady kredki.

techniki plastyczne dla dzieci

Zabawa w projektanta

Wytnijcie z kartki kształt koszulki, buta, torebki, czy nawet jakiejś czapeczki. Zachęćcie dziecko do zaprojektowania grafiki lub obrazka na wyciętej kartce. Wkrótce zobaczycie jak niesamowite prace powstaną. To też świetna propozycja na zabawę dla przedszkolaków lub dzieci na koloniach. 🙂

prace plastyczne w przedszkolu, pomysły na prace plastyczne dla dzieci, moje dzieci kreatywnie

Technika wydrapywania

W technice wydrapywania przydadzą się Wam kredki świecowe lub pastele olejne oraz czarna farbka plakatowa lub akrylowa. Zabawa polega na zamalowaniu całej kartki w kolorowe paski, a następnie pokryciu kartki grubą warstwą czarnej farby. Po wysuszeniu możecie nałożyć kolejną warstwę farby, jeśli chcecie uzyskać zupełnie czarne tło, albo zabrać się od razu do wydrapywania.

Wydrapywany obrazek możecie tworzyć różnymi narzędziami np.: wykałaczką, nożyczkami lub inną ostrą końcówką np. spinaczem.

techniki plastyczne dla dzieci, co można zrobić kredkami, jak zachęcić dziecko do rysowania, moje dzieci kreatywnie prace plastyczne

Magiczne flamastry i kredki

Niesamowicie ciekawe efekty uzyskacie też za pomocą zmazywalnych kredek i flamastrów. Przykładowo kredki BIC Evolution illusion mają na końcówkach gumki, które umożliwiają zmazywanie i wykonywanie różnych dekoracyjnych maźnięć i kresek.

Podobnie efekty pozwalają uzyskać flamastry BIC Magic, które umożliwiają za pomocą dwóch dodatkowych białych pisaków robić napisy, kropki, wzorki poprzez zmazywanie innego koloru flamastra. 🙂

zmazywalne kredki, zmazywalne pisaki, magiczne pisaki, flamastry bic kids, bic kids evolution, moje dzieci kreatywnie
zmazywalne pisaki, flamastry zmywalne, zmazywalne kredki, kredki z gumką

Narysuj swój kolorowy autoportret

Na koniec możecie zaproponować dziecku narysowanie swojego autoportretu. Można to robić rysując siebie przed lustrem lub wydrukować zdjęcie dziecka i na podstawie obserwacji maluch może starać się odtworzyć najbardziej charakterystyczne elementy swojej twarzy.

Domowa galeria praca małego artysty

Warto też pomyśleć o domowej galerii z pracami dziecka. To niesamowicie motywuje maluchy (małych artystów) do dalszego tworzenia i daje ogromną satysfakcję oraz dumę. 🙂 Sama pamiętam, że jako dziecko miałam swoją galerię prac na długim przedpokoju naszego rodzinnego mieszkania i sprawiało mi to ogromną frajdę!

Jak zachęcić dzieci do tworzenia i rysowania, moje dzieci kreatywnie prace plastyczne, pomysły

Artykuł powstał we współpracy z marką Bic®Kids

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »