fbpx
ptaki z gliny, ptak z masy solnej, jak ulepic ptaka, ciekawe pomysły na prace plastyczne
Moje Dzieci Kreatywnie,  twórczość,  zrób to sam

Ptaki z gliny samoutwardzalnej

Ptaki z gliny samoutwardzalnej to twórcza praca i zabawa dla dzieci w domu, przedszkolu, lub szkole. Nie potrzebne są żadne szablony, tylko odrobina wyobraźni, czasu i możemy stworzyć piękne i efektowne dekoracje.

Do wykonania pracy potrzebujesz: glinę samoutwardzalną (jedno opakowanie 450g wystarcza na zrobienie kilku ptaków). Wykałaczkę do wycinania i odrysowywania, wałek, bawełnianą szmatkę, patyczki na nóżki dla ptaków lub wykałaczki, jakąś drewnianą szpatułkę do wygładzania, wodę, farby plakatowe, tempery lub farby akrylowe.

Rozwałkuj na bawełnianej szmatce kawałek gliny na grubość około pół centymetra. Szmata przydaje się do tego, żeby nie pobrudzić stołu, ale co najważniejsze glina podczas wałkowania nie przykleja się do stołu, natomiast ze szmatki możemy ją łatwo zdjąć i potem pracować już na blacie. Tak jak nam wygodniej.

wycinanie elementów z gliny samoutwardzalnej

Na rozwałkowanej glinie odrysowujemy mocno dociskając wykałaczką kształt koła, jaja lub inny, który będzie brzuszkiem naszego ptaka. Jak możecie zauważyć na przykładowych ptakach, które wykonaliśmy każdy ptak jest inny, nieszablonowy i to jest w nich najpiękniejsze.

Wytnijcie w ten sam sposób skrzydła, dzióbek, nóżki, ewentualnie grzywę lub ogon. Oczka ulepcie z dwóch kulek.

jak lepić z gliny samoutwardzalnej, co można zrobić z gliny samoutwardzalnej

Aby przykleić dwa wycięte elementy do siebie trzeba na obu fragmentach, które chcemy połączyć narysować zwilżoną w wodzie wykałaczką kratkę. Dopiero takie poszarpane i zwilżone elementy po dociśnięciu razem będą się dobrze trzymać i nic nam nie odpadnie. Jeśli pominiecie ten etap i tylko przykleicie dwa kawałki to mogą wam podczas schnięcia odpaść.

lepienie z gliny samoutwardzalnej
łączenie elementów z gliny samoutwardzalnej, sklejanie elementów z gliny samoutwardzalnej, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan

Teraz w brzuszek ptaszka wbijcie dwa równe kawałki patyczków lub wykałaczek, które będą nóżkami. Na końcówki p[patyczków wbijcie wycięte wcześniej stópki. Jeśli całość po postawieniu nie będzie stabilna dodajcie do stópek dwie kuleczki, które wzmocnią konstrukcję.

lepienie z gliny samoutwardzalnej, lepienie z masy solnej, pomysły na prace plastyczne
glina samoutwardzalna, co można ulepić z gliny, ptaki praca plastyczna

Malowanie ptaków


Nasz ptaszek jest gotowy teraz najlepiej odczekać ok 12h godzin i dopiero po tym czasie, gdy ptaszek będzie już twardy i wyschnięty zabierzcie się za malowanie.

Do malowania możecie użyć dowolnych farb, ale ważne, aby nie używać do nich dużo wody. Ptaszki można też pokolorować flamastrami.

malowanie gliny, masa solna, pomysłu na prace plastyczne z masy solnej
ptaki z masy solnej, ptaki z gliny, jak ulepić ptaka, pomysły na prace plastyczne ptaki, moje dzieci kreatywnie
glina samoutwardzalna, masa solna, malowanie, moje dzieci kreatywnie, jak zrobić ptaki z gliny
moje dzieci kreatywnie, prace plastyczne, ptaki z gliny
prace plastyczne dla dzieci, masa solna, glina samoutwardzalna, jak ulepić ptaka, moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan, dziennik zabaw
ptaki z gliny, ptak z masy solnej, jak ulepic ptaka, ciekawe pomysły na prace plastyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »