fbpx
bezpieczeństwo dzieci w sieci, OSE IT Szkoła, platforma edukacyjna z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi i kursami e-learningowymi
kodowanie,  Moje Dzieci Kreatywnie,  nauka kodowania,  pomoce edukacyjne

Bezpieczeństwo dzieci w sieci – “Historie z sieci wzięte”

Bezpieczeństwo dzieci w sieci, to temat coraz bardziej popularny, ale nadal według mnie bagatelizowany i trzeba o nim cały czas przypominać. Uświadamianie i edukacja dzieci to podstawa, a my jako rodzice i nauczyciele powinniśmy być świadomi jakie zagrożenia czyhają na nasze dzieci w sieci, aby je skutecznie przed nimi ochronić i ostrzec.

Jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed rodzicami dorastających dzieci, to odpowiedzialne dobieranie stosownych do wieku dzieci treści w internecie, gier, czy aplikacji społecznościowych. Bo to tam nasze dzieci i podopieczni bardzo często stawiają pierwsze kroki w wirtualnym świecie.

Ważne jest, by nauczyć ich zasad bezpieczeństwa, a także odpowiedniego reagowania, gdy czują, że coś jest nie tak. Warto uczulić dzieci, że jeśli coś wzbudza ich niepokój, podejrzenia, żeby potrafiły do nas przyjść i porozmawiać.

Bezpieczeństwo w sieci to nasza wspólna sprawa rodziców i nauczycieli. Podobne założenie mieli organizatorzy konkursu “Historie z sieci wzięte”, którzy poprzez twórczą zabawę chcieli zwrócić uwagę na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci. O konkursie wspomniałam na moim kanale YouTube pod koniec marca. 🙂

OSE IT Szkoła, platforma edukacyjna z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi i kursami e-learningowymi, bezpieczeństwo dzieci w sieci

Wyzwanie konkursowe było bardzo twórcze i kreatywne, bo każda grupa wiekowa, miała za zadanie stworzyć komiksy lub pracę graficzną o tym, jak bohaterowie szkolnych lektur odnaleźliby się w cyfrowym świecie.

Na podstawie zwycięskich prac z różnych grup wiekowych powstały bardzo interesujące animacje, promujące bezpieczne zachowania w sieci. Wyniki konkursu możecie sprawdzić tu: Laureaci konkursu. 🙂

Jak łatwo kogoś skrzywdzić w sieci i co to jest hejt?

Młodsze dzieci stworzyły pracę konkursową odnoszącą się do bohatera z bajki “Brzydkie Kaczątko” i zwróciły uwagę na to jak łatwo kogoś zranić, skrzywdzić czy narazić na pośmiewisko w sieci. W animacji powstałej na bazie zwycięskiej pracy konkursowej zwrócono uwagę na hejt internetowy oraz ważność tego, co publikujemy w internecie i czyj wizerunek utrwalamy.

Myślę, że taka animacja, może być inspirującym punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi na ten temat. Zresztą sami może obejrzeć poniżej, jak ciekawe podejście do tematu konkursowego miały dzieci. 🙂

Jak łatwo stracić wszystkie oszczędność? O bezpieczeństwie cyfrowym!

Starsze dzieci w swoich pracach konkursowych zwróciły uwagę na kolejny bardzo ważny temat dotyczący bezpieczeństwa cyfrowego, chronienia haseł, czy bezpiecznego logowania się na różne strony internetowe. W pracy konkursowej odnieśli się do bohaterek z “Balladyny”, a efekty możecie zobaczyć w poniższej animacji.

Myślę, ze poruszone tematy są niezwykle ważne w kontekście młodzieży, która coraz częściej korzysta już od 13 roku życia z kont bankowych, aplikacji zakupowych i portali społecznościowych. Kiedyś życie nastolatków wyglądało zupełnie inaczej, a dziś dorastają w cyfrowym świecie. Używają rozmaitych aplikacji i witryn internetowych, maja różne hasła, kody, często też sami publikują własne treści, więc warto dbać od początku o ich bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwie dzieci w sieci akcja ,,OSE. Bezpieczny internet w szkole.”.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program dający szkołom z całej Polski dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. OSE to także edukacja na temat zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych oraz bezpieczeństwa w sieci.

W 2022 r. wystartowała kampania edukacyjno-informacyjna „OSE. Bezpieczny Internet w szkole”, która ma na celu: promowanie zasad bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych – zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych (nauczycieli/rodziców). Jedną z idei programu jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów poprzez dostęp do nowoczesnych technologii i narzędzi.

Program OSE daje szansę na nową jakość edukacji, opartej na nowych technologiach i podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci mogą zapewnić dzieciom zarówno rodzice jak i nauczyciele, ale żeby mieć świadomość wszelkich zagrożeń, warto być na bieżąco i edukować się w tych ważnych kwestiach. Tutaj z pomocą przychodzi nam na przykład platforma edukacyjna OSE IT Szkoła.

Bezpieczeństwo dzieci w sieci, OSE IT Szkoła, platforma edukacyjna z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi i kursami e-learningowymi

Platforma OSE IT Szkoła – bezpłatne kursy edukacyjne

OSE IT Szkoła to platforma edukacyjna z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi i kursami e-learningowymi. Znajduje się na niej ponad 200 bezpłatnych kursów dla nauczycieli, uczniów
i rodziców, w tym m.in. na temat cyberbezpieczeństwa, programowania czy multimediów, z których użytkownicy mogą korzystać w dowolnym czasie i miejscu.

Kursy e-learningowe na platformie OSE IT Szkoła adresowane są do uczniów szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, którzy chcą nauczyć się czegoś nowego lub utrwalić zdobytą już wiedzę. Z materiałów mogą też skorzystać nauczyciele podczas prowadzonych przez siebie zajęć, rodzice i każdy zainteresowany. Poza omawianymi kursami, na stronie https://it-szkola.edu.pl/ znajdują się także wykłady i publikacje, poruszające takie zagadnienia jak bezpieczeństwo w sieci czy programowanie.

Sama przejrzałam kilka takich kursów i zagadnień i jest tam naprawdę ogrom wartościowej wiedzy z której może korzystać każdy z nas zupełnie za darmo. Koniecznie sprawdźcie, bo może skorzystacie razem z dziećmi, albo przyda Wam się trochę wiedzy na zajęcia w szkole. 🙂

Dzięki platformie OSE IT Szkoła uczniowie zyskują:

Ciekawy sposób zdobywania wiedzy, możliwość wyrównania szans edukacyjnych i umiejętności przydatne w przyszłości. W przystępny i przyjazny dla nich sposób zdobywają wiedzę o tym, jak zachować bezpieczeństwo w internecie. Ponadto nabywają umiejętności związane z nowymi technologiami z szerokiego zakresu tematycznego.

Bezpieczeństwie dzieci w sieci, kursy dla rodziców dzieci i nauczycieli

 

Dzięki platformie OSE IT Szkoła rodzice zyskują:

Bardzo wartościowe i cenne narzędzia potrzebne do tego, aby zwiększać świadomość dziecka o bezpieczeństwie w internecie oraz pomóc mu rozwinąć przydatne i bardzo przyszłościowe umiejętności z zakresu między innymi ICT, czy sztucznej inteligencji, których nauka wcale nie musi być trudna i nieprzystępna.

Kolejna bezcenna i ważna kwestia, to możliwość samodzielnego rozwijania za pomocą platformy swojej wiedzy i umiejętności z zakresu nowych technologii. Możemy to robić w dowolnym czasie i miejscu, więc to bardzo wygodne, a przy tym możemy rozwijać te kompetencje wspólnie z dzieckiem. 🙂

Więcej o portalu OSE IT Szkoła możecie na znaleźć na:

  kanale OSE na YouTube

 profilu OSE na Facebooku

na stronie OSE

Artykuł powstał w ramach współpracy. Projekt “Realizacja działań informacyjno-edukacyjnych OSE Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” jest realizowany przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »