fbpx
kodowanie,  nauka kodowania,  pomoce edukacyjne

Zamknięte szkoły, czy dzieci powinny w tym czasie uczyć się w domu?

           Zamknięte szkoły i zawieszanie zajęć dydaktycznych na dwa tygodnie, to informacja, którą żyje dziś cała Polska. Każdy musi zorganizować dziecku opiekę, ale co z nauką. Czy powinniśmy w tym czasie zachęcać dzieci do nauki, czy potraktować ten czas jako wolne od szkoły i nauki. Ministerstwo daje wytyczne z którymi warto się zapoznać.

         Wszystkie zajęcia w szkołach i przedszkolach będą zawieszone na 2 tygodnie, a w miarę rozwoju sytuacji może to ulec zmianie. Już 12 i 13 marca w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze. Od poniedziałku 16 marca wychowankowie i uczniowie nie będą przychodzić do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy, natomiast pracownicy administracji i obsługi normalnie świadczą pracę.

           Dyrektorzy szkół mogą poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

             Możemy więc w niektórych szkołach spodziewać się dodatkowych informacji i wytycznych na stronach szkół, w e-dziennikach lub w mailach. Szczególnie dotyczy to uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Jak podaje Ministerstwo przerwa w funkcjonowaniu szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki. Więcej informacji na stronie www.gov.pl


Jak możemy się uczyć z dzieckiem w domu?


             Jeśli szkoła lub nauczyciel nie da wytycznych  możesz zachęcać dziecko do samodzielnej nauki. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Przeczytaj z dzieckiem ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić wiadomości lub materiały, które wymaga utrwalenia. My na przykład będziemy pracować nad ortografią i tabliczką mnożenia i zapewne sporo nowych wpisów będzie w tym temacie na blogu. Niestety nie wiem jak długo ostatecznie szkoły będą zamknięte, bo sytuacja z dnia na dzień zmienia się dynamicznie. Dlatego jeśli możecie, to warto ten czas wykorzystać dobrze!

          Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępnione są e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

          My dodatkowo do nauki korzystamy z programu Matlandia o którym pisałam Wam we wrześniu, gdzie znajdziecie bardzo dużo fajnych matematycznych zadań zgodnych z podstawą programową.

         Jeśli Wasze dziecko przygotowuje się do egzaminu ósmoklasisty polecam Wam Powtórkomat. Testy z matematyki dla klas 6-8 przygotowane w programie PowtórkoMat pozwalają uczniom na powtórkę całego zakresu materiału z poprzednich lat. Podczas nauki uczniowie mogą zweryfikować swoje umiejętności, uzupełnić braki i przygotować się do rozwiązywania zadań matematycznych w formie testów przygotowanych na wzór egzaminu CKE.


Matematyczne zabawy


           Dla młodszych dzieci znajdziecie sporo ciekawych zabaw edukacyjnych na blogu. Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na naturalne przyswojenie podstaw z tej dziedziny nauki. Wystarczy od najmłodszych lat uczyć dziecka myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej, aby pokazać mu, że matematyka potrafi być przyjemną i ciekawą zabawą. Nie bez powodu matematyka jest nazywana królową nauk.

          Zobaczcie jak my próbujemy od wczesnych lat oswoić cyfry, dodawanie, mnożenie, ułamki i wiele innych zagadnień w formie prostych zabaw i codziennych czynności.


Nauka angielskiego w zabawie


          Każda nauka w formie zabawy jest przyswajana przez dziecko bardzo pozytywnie i długo zostaje w pamięci. Oprócz zabaw z nauką czytania czy liczenia warto też zadbać o naukę angielskiego. Im szybciej i bardziej atrakcyjnie wprowadzimy pierwsze zabawy językowe, tym łatwiej i bardziej naturalnie nasz maluch przyswoi sobie nowe słówka i osłucha się z językiem obcym. Zobacz nasze propozycje.

nauka angielskiego w zabawie


Zabawy z kodowaniem


            Nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Zobaczcie nasze zabawy z kodowaniem na filmie.

nauka kodowania, nauka programowania dla dzieci, Nauka kodowania poprzez zabawę, plansza do kodowania, kolorowe kubeczki do kodowania.


Nauka czytania i utrwalanie wiadomości


              Czas w domu to świetna okazja do poczytania razem książek, potrenowania płynności czytania, czy powtórzenia zasad ortografii. Nauka czytania to jedno z większych wyzwań z jakim musi zmierzyć się dziecko na początku swojej drogi edukacyjnej. Opanowywanie płynnego czytania jest długotrwałym procesem, a umiejętność czytania ze zrozumieniem w dużym stopniu przekłada się na sukcesy szkolne dziecka. Zobacz nasz wpis i przy okazji pobierz bezpłatne materiały do druku: Jak nauczyć dziecko czytać?

 


Wspólne gry planszowe


               Oprócz nauki oczywiście ten czas spędzony w domu jest świetną okazją do wspólnego oglądania filmów, czy grania w gry planszowe. Nasze ulubione znajdziecie tu: Rodzinne gry planszowe.

                Takie zadbanie o to, żeby dzieci spędziły ten czas normalnie jest ważne, aby nie odczuły stresu związanego z medialnymi doniesieniami na temat koronowirusa. My dorośli możemy sobie z takim natłokiem informacji świetnie poradzić, ale dzieci niekoniecznie. Dlatego warto zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i normalności wypełniając im w ciekawy sposób wolny czas. A my zapewne podzielimy się nowymi pomysłami i inspiracjami 🙂 Dużo pomocy edukacyjnych do druku znajdziecie też tu: Pliki do pobrania.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »