fbpx
nauka kodowania, nauka programowania dla dzieci, Nauka kodowania poprzez zabawę, plansza do kodowania, kolorowe kubeczki do kodowania.
edukacja w domu,  kodowanie,  nauka kodowania,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy dla 9-12 latków

Nauka kodowania poprzez zabawę – wstęp do nauki programowania

            Nauka kodowania poprzez zabawę bez drogich pomocy edukacyjnych, robotów i komputerów to doskonały sposób poznania języka programowania. Takie wspólne zabawy już na etapie przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczą logicznego myślenia, przewidywania, wnioskowania, planowania i dostrzegania zależności. Zobaczcie nasze zabawy z kodowaniem na filmie.

            Wiedza z zakresu programowania to szansa na rozwinięcie kompetencji, które przydadzą się w każdym zawodzie. Takie umiejętności jak współpraca w grupie, umiejętność rozwiązywania problemów, przewidywania, czy logicznego myślenia to tylko niektóre z wielu kompetencji, które możemy trenować razem z dziećmi podczas zabaw w kodowanie. Jednak z powodu powszechnego poglądu, że programowanie jest bardzo trudne, a przez to dla wielu nieosiągalne, wciąż dziedzina ta nie jest zbyt popularna. Języka programowania da się nauczyć, podczas wspólnych zabaw, które mogą być atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu.

           Poniżej możecie zobaczyć film z naszymi propozycjami zabaw, a w dalszej części pobrać do wydruku przydatne szablony i karty pracy.


Zapraszam na film: „Nauka kodowania poprzez zabawę”


                 Jeśli Wasze dzieci interesują się programowaniem, to warto poznać dwie ważne inicjatywy programistyczne, które co roku gromadzą na całym świecie coraz więcej zainteresowanych i zaangażowanych rodziców, dzieci oraz nauczycieli. Programowanie to nie tylko nauka, ale również sposób na wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci. Udział w akcjach społecznych związanych z programowanie jest bezpłatny. To wspaniały impuls, żeby zacząć przygodę z tą dziedziną nawet poprzez proste zabawy, o których przeczytacie w dalszej części artykułu.

                 CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Następna okazja do zaangażowania się w inicjatywę już jesienią 2020! W tym roku Polska zajęła drugie miejsce pod względem liczby inicjatyw! CodeWeek tworzą wszyscy Ci, którzy chcą uczyć się oraz nauczać innych programowania! >dowiedz się więcej<

nauka kodowania dla dzieci, plansza do nauki kodowania, kodowanie z klockami, dziecko uczy się kodowania na planszy.

nauka kodowania dla dzieci, chłopiec układa klocki na planszy do nauki kodowania, kodowanie przez zabawę.


Godzina kodowania – zainspiruj dziecko do zabawy!


               W najbliższym czasie, bo już 9 grudnia rozpocznie się Godzina Kodowania, która trwa… 10 080 minut, czyli tydzień. Ta, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej, Godzina Kodowania to jedna z największych inicjatyw edukacyjnych na świecie. Jej cel to zachęcenie do poznania programowania i rozpoczęcia jego nauki.

               Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań. Chcesz wiedzieć więcej lub wziąć udział w wydarzeniach – przeczytaj.


Jak zrobić planszę do nauki kodowania?


           W Internecie można znaleźć coraz więcej pomocy edukacyjnych do nauki kodowania. Jednak wcale nie musicie wydawać majątku, aby pobawić się wspólnie z dzieckiem w domu. Nasze plansze przygotowałam z dużego kawałka brystolu. Pola wykleiłam za pomocą taśmy izolacyjnej, a cyferki i strzałki wydrukowałam na komputerze. Koszt wykonania takiej planszy, to dosłownie kilka złotych. Dodatkowo dokupiłam do naszych zabaw kolorowe kubeczki, ale śmiało możecie do zabawy użyć kolorowych karteczek lub klocków. >Pobierz elementy planszy do druku<

            Plansza może nam służyć do wielu zabaw, część z nich możecie zobaczyć na naszym filmie. Kodować możecie za pomocą dowolnych zabawek, ludzików, klocków czy autek wytyczając trasy i uwzględniając po drodze różne warunki. Wiele ciekawych pomysłów i scenariuszy na zajęcia z dziećmi znajdziecie również na stronie koduj.gov.pl

szablony do wykonania planszy do nauki kodowania


Układanie obrazka z klocków


           Michałek na podstawie współrzędnych z wydrukowanego obrazka renifera układał odpowiednie kolory klocków na podanych polach na planszy. W ten sposób zamiast kolorować obrazek ułożyliśmy go z klocków. Zamiast klocków możecie też użyć kolorowych karteczek. To bardzo fajna opcja nauki kodowania obrazków dla dzieci, które nie lubią kolorować.

nauka kodowania przez zabawe, kodowanie na planszy za pomocą klocków, dziecko układa klocki na planszy do kodowania, kolorowe kubeczki do kodowania.

zakodowane obrazki, kodowanie na planszy za pomocą klocków, plansza do kodowania, zakodowany renifer.


Pobierz szablon zakodowanego renifera


zakodowane obrazki do druku, zakodowany renifer, szablon renifera, karty pracy do kodowania dla dzieci.


Układanie sekwencji kolorystycznych z kubeczków, klocków (ciągi logiczne)


              Układanie i poznawanie sekwencji to jedno z pierwszych zadań w nauce podstaw programowania. Ciągi logiczne z kolorowych kubeczków świetnie obrazują abstrakcyjny dla dzieci język programistyczny. Rozkładamy przed dzieckiem w jednym rzędzie zestaw kolorowych kubeczków w określonej i powtarzalnej kolejności. Potem pytamy dziecko jakie kolory się powtarzają i jak rząd kubeczków powinien wyglądać dalej. Bardzo fajna zabawa dla młodszych dzieci, na filmie możecie zobaczyć jak bawimy się razem z Michałkiem. Podczas zabawy możecie też zamieniać się rolami.

dzieci siedzą przy stole i ucza się kodowania, kolorowe kubeczki do kodowania, zakodowane obrazki

plansza do nauki kodowania, kolorowe kubeczki ułożone na planszy do kodowania, nauka kodowania dla dzieci.


Tworzenie zakodowanych obrazków

Zakodowywanie obrazków i odkodowywanie po współrzędnych


             Zakodowane kolorowe obrazki to świetny sposób na obrazowe przedstawienie dzieciom podstaw programowania. Młodsze dzieci kolorują według podanych współrzędnych, a starsze dzieci mogą spróbować zakodować obrazek samodzielnie odczytując współrzędne poszczególnych kolorów i zapisując je poniżej. Przygotowałam dla Was kilka gotowych kart pracy do pobrania i wydruku, więc każdy z Was może spróbować pobawić się w kodowanie razem z nami.

           Do zabawy w kodowanie i samodzielne tworzenie obrazków w wybranej przez Was tematyce możecie użyć też bardzo fajnego i bezpłatnego generatora dyktand. Pozwoli Wam to w szybki i prosty sposób przygotować pomoce edukacyjne dla dzieci. Wystarczy wejść na stronę z generatorem dyktand  i po prawej wybrać kolor jakiego chcemy użyć. Klikając na planszy 15 x 15 kratek tworzymy samodzielnie dowolny wzór do wydrukowania.

nauka kodowania dla dzieci na planszy za pomocą kolorowych kubeczków, dzieci uczą się kodowania poprzez zabawy.

nauka kodowania i programowania poprzez zabawę, plansza do kodowania z kolorowymi kubeczkami, zadkodowny obrazek, zakodowany prezent, kodowanie za pomocą kolorowych kubeczków.

dzieci siedzą przy stole i odkodowują obrazki, nauka kodowania w zabawie.

zakodowany obrazek mikołaja, dziecko odkodowuje obrazek mikołaja.


Pobierz zakodowany obrazek z Mikołajem

Kliknij na wybrany obrazek i pobierz go do wydruku


 

zakodowane obrazki do druku, zakodowany mikołaj, szablon mikołaja, karty pracy do kodowania dla dzieci.

 

 

zakodowane obrazki do druku, zakodowany miś, zakodowane obrazki do druku, karty pracy do kodowania dla dzieci.

 

zakodowane obrazki do druku, zakodowany prezent, szablon prezentu, karty pracy do kodowania dla dzieci.

zakodowane obrazki do druku, zakodowana choinka, szablon choinki, karty pracy do kodowania dla dzieci.


Kodowanie drogi dla kropki i tworzenie rysunku


            Do tej zabawy wystarczy Wam karta w kratkę i ołówek. W dowolnym miejscu kartki rysujemy kropeczkę, a następnie tworzymy prosty rysunek poruszając się tylko po liniach. Następnie kodujemy obrazek strzałkami. Wystarczy zapisać ile pól się przesunąć i w jakim kierunku.

           Następnie przekazujemy zakodowaną instrukcję koledze wraz z zaznaczeniem kropki startowej. Drugie dziecko na podstawie zakodowanej instrukcji próbuje odtworzyć rysunek. Świetna zabawa, którą pamiętam nawet z dzieciństwa, choć wtedy jeszcze nie miałam pojęcia, że taka aktywność wprowadza dziecko w świat programowania.

zakodowane obrazki, nauka kodowanie w zabawie, nauka programowania dla dzieci, chłopcy siedzą przy stole i kodują obrazki.


Tworzenie współrzędnych i wyznaczanie drogi


            Kolejna propozycja to tworzenie kodu drogi za pomocą współrzędnych z uwzględnieniem kilku warunków. Miś musi pokonać drogę do garnka miodu omijając drzewa. Fajna propozycja dla dzieci, które już nieco poznały podstawy programowania. >Pobierz kartę z misiem do druku<

szablon z obrazkiem misia oraz drzew do nauki kodowania, karta pracy do wydruku, dziecko koduje obrazek.


Kodowanie z pomocą strzałek


          Dla młodszych dzieci przygotowałam łatwiejsze zadanie. W tej zabawie dziecko proponuje kilka dróg dla pieska rysując poniżej strzałki wskazujące drogę. Na podstawie takiej karty możemy potem dziecku pokazać na czym polegają współrzędne. Wystarczy dopisać obok literki i cyferki i w ten sposób wprowadzić do kolejnego etapu kodowania ze współrzędnymi. >Pobierz kartę do druku<

szablon do nauki kodowania z pieskiem, domkiem i kością przedstawiony na planszy, dziecko uczy się kodowania na karcie.


Zabawa w robota i nauka wydawania komend


           Układanie muru z kilku kubeczków (klocków) na podstawie komend wypowiadanych przez drugie dziecko lub nauczyciela (rodzica). Wspólnie z Adasiem bawiliśmy się w roboty. Jeden z robotów wykonywał komendy, a drugi je wydawał. Naszym zadaniem było odtworzenie takiej samej wierzy. Zabawa uczy współpracy, myślenia, przewiadywania, analizowania i odpowiedniego formułowania komend. Każde nieprecyzyjne określenie kierunku, czy liczby ruchów powodowało wywrócenie się wierzy. Zobacz na naszym filmie jak nam poszło 🙂

nauka kodowania z kolorowymi kubeczkami, ustawianie muru z kolorowych kubeczków, przy stole siedzi mama i dziecko i bawia się razem w kodowanie za pomocą kolorowych kubeczków.

nauka kodowania dla dzieci, na stole leżą zakodowane obrazki, kolorowe kubeczki, plansza do nauki kodownia, dzieci uśmiechają się i pokazują zakodowane obrazki.


Programy i aplikacje wspierające naukę kodowania


            Moi chłopcy korzystają również z ciekawych programów, które poprzez zabawę uczą kodowania. Informacje o bezpłatnych i bezpiecznych programach dla dzieci znajdziecie na stronie koduj.gov.pl Znajdziecie tam też informacje o planowanych konkursach, projektach, scenariusze lekcji, a także propozycje aktywności programistycznych – materiały dedykowane rodzicom, nauczycielom i dzieciom w różnym wieku.

          Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony do nauki programowania dla najmłodszych. Pozwala na tworzenie interaktywnych historii, animacji, muzyki oraz gier. Programowanie odbywa się za pomocą ,,puzzli”, które można łączyć i układać w wybranej przez siebie kolejności. W ten sposób tworzony jest kod przypisany określonemu obiektowi, który za jego pomocą wykonuje określone czynności.

         Studio.code.org w tym miejscu możecie poszerzyć wiedzę w zakresie programowania i zacząć swoją przygodę z programowaniem. Mój Adaś bardzo sobie chwali wiedzę zdobytą w studio code. Jest to atrakcyjna forma nauki przez zabawę, która umożliwia rozwój i dalsze zainteresowanie dziecka technologią. Zobaczcie film na początku wpisu, tam Adam i Michała opowiadają więcej o programach do nauki kodowania.

              Kolejną, ciekawą propozycją dla uczniów chcących rozpocząć swoją przygodę z programowaniem jest projekt Blockly Games. Jest to zbiór kilku gier, dzięki którym uczeń krok po kroku będzie poznawał tajniki programowania. Zobaczcie, który program najbardziej spodoba się Waszym dzieciom. Z młodszymi pociechami możecie bawić się bez używania komputera korzystając z naszym propozycji lub scenariuszy i pomocy ze strony koduj.gov.pl

nauka kodowania dla dzieci, dwoje dzieci siedzi przy laptopie i uczy się programowania.


Zobacz też zabawy w kodowanie bez komputera


zabawy w kodowanie, nauka kodowania dla dzieci, kodowanie na dywanie w przedszkolu, kodowanie kubeczkami zabawy


Kodowanie w przedszkolu i szkole – proste zabawy dla dzieci


moje dzieci kreatywnie, zabawy dla dzieci, nauka kodowania, ewa wojtan. blog kreatywny

 


             Artykuł powstał w ramach kampanii “e-Polak potrafi!”, finansowanej z projektu „Kampanie edukacyjno- informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »