fbpx
przysłowia poslkie i powiedzenia do druku
edukacja w domu,  Moje Dzieci Kreatywnie,  zabawy dla 6-8 latków,  zabawy dla 9-12 latków

Przysłowia i powiedzenia do druku – zabawa

Przysłowia i powiedzenia bardzo często używane są w języku potocznym, ale można je też wykorzystać jako element zabawy i gry słownej. Przygotowałam dziś znane polskie przysłowia i powiedzenia oraz kilka propozycji zabaw dla dzieci.

Do zabawy potrzebujesz: Szablon z przysłowiami, nożyczki do wycinania, opcjonalnie drewniane szpatułki i przezroczystą taśmę, żeby przygotować trwałe pomoce edukacyjne. Do zwykłej zabawy wystarczy wydrukować karteczki i można je też, w uproszczonej wersji, nakleić na twardszy kartonik.

przysłowia polskie i powiedzenia do druku

Wydrukowane i wycięte przysłowia oraz powiedzenia przykleiłam za pomocą taśmy na drewniane szpatułki. Dzięki temu mamy trwałą i ciekawą pomoc edukacyjną do zabawy.

Początkowo zapoznajemy dziecko z przysłowiami i ich znaczeniem. Następnie wybieramy kilka z nich do zabawy i wspólnie łączymy w odpowiednie pary. Czasem wychodzą z tego zupełnie zabawne połączenia i ciekawa gra słowna. 🙂 Stopniowo zwiększamy liczbę haseł w zabawie.


Zabawa w memo z przysłowiami


Popularna gra w memo polega na kolejnym odkrywaniu zakrytych płytek i odnalezieniu dwóch takich samych elementów. Tu proponuję odnalezienie dwóch pasujących do siebie części powiedzenia lub przysłowia. Trzeba nie tylko wykazać się znajomością wybranych haseł, ale i doskonałą pamięcią podczas gry. Dla młodszych dzieci proponuję wybrać na początek tylko 4-6 haseł i dopiero stopniowe zwiększać ich ilość. 🙂

polskie przysłowia i powiedzenia

Losowanie i zgadywanie dalszej części przysłowia


Do słoika wrzucamy wszystkie nasze przysłowia. Następnie każdy uczestnik zabawy losuje kolejne różne szpatułki i stara się odgadnąć początek lub koniec wylosowanego przysłowia lub powiedzenia. Często jest przy tym dużo śmiechu i zabawy. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej sparowanych szpatułek za prawidłowe odpowiedzi.

zabawy z przysłowiami, gry słowne, edukacja domowa

Przysłowia i powiedzenia polskie do zabawy


przysłowia polskie i powiedzenia

Więcej zabaw znajdziesz w naszej książce


Jeśli marzy Wam się zabawa w domu bez zaglądania cały czas do komputera, to polecam Wam naszą książkę. W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie mnóstwo pomysłów, inspiracji, przepisów na masy plastyczne, porad i wskazówek dla dzieci w wieku 2-12 lat.

To ponad 340 stron inspiracji i ponad 450 kolorowych zdjęć, a wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści. Z “Dziennikiem Zabaw” na pewno znajdziecie pomysł na każdy dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »