fbpx
wrzątek na mrozie, gorąca woda na mrozie, zimowe zabawy dla dzieci, lodowa chmura, eksperyment z wodą, wrzątek i mróz
edukacja w domu,  eksperymenty,  Poznajemy świat,  zabawy dla 9-12 latków,  ZIMA

Wrzątek na mrozie – ciekawy eksperyment dla dzieci

             Wrzątek na mrozie to bardzo ciekawy i spektakularny eksperyment dla dzieci. Można go przeprowadzić w czasie dużego mrozu powyżej -10. Podczas naszego eksperymentu temperatura powierza wynosiła -17, a na filmie zobaczycie co nam się udało stworzyć, a co niestety nie wyszło.

              Wrzątek na mrozie błyskawicznie zamarza tworząc niezwykłe efekty. Różnica temperatur sięgająca stu stopni Celsjusza sprawia, że wylana woda pozostawia za sobą smugi wyglądające jak padający śnieg. Przy niskiej temperaturze powietrza na zewnątrz, zmniejsza się również wilgotność powietrza. Dzięki temu powietrze jest bardzo suche i utrzymuje się w nim niewiele pary wodnej.

            Wylanie wrzątku na mrozie doprowadza do parowania rozbitych kropelek wody, a w efekcie końcowym możemy podziwiać zjawiskową chmurę pary, czy mówiąc inaczej dymu, czy padającego śniegu 🙂 Jak zobaczycie na naszym filmie gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. To zjawisko nazywamy efektem Mpemby.

            Zabawę polecam dla bezpieczeństwa wykonywać pod nadzorem rodziców lub dorosłych. Należy uważać, żeby dziecko się nie poparzyło, a najlepiej najpierw samemu spróbować i pokazać.

           Wystarczy tylko zagotować wodę, następnie błyskawicznie przelać wrzątek do termosu, kubka lub garnuszka i szybkim ruchem ręki wylać jego zwartość w powietrze. Najlepiej do góry, przed siebie uważając, żeby nie wylać wrzątku na siebie. Zobacz na filmie poniżej jak najlepiej i najbezpieczniej wykonać ten eksperyment.

          My dodatkowo spróbowaliśmy nasz wrzątek zabarwić, żeby sprawdzić, czy uda się uzyskać kolorową chmurę i śnieg. No cóż ten eksperyment się nie udał, ale był ciekawym doświadczeniem.


Zapraszam na film i do subskrybowania naszego kanału YouTubeZobacz też jak robiliśmy sztuczny śniegJak zbudować IGLOO ze śniegu?Mrożone bańki mydlane


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »