fbpx
gry,  integracja sensoryczna,  Mała motoryka,  MAŁE DZIECI,  poznajemy kolory,  zabawy logiczne

Zabawa w segregowanie szeregu

                  Zabawa z segregowanie to bardzo ciekawa i rozwojowa aktywność dla młodszych jak i dla starszych dzieci. Kształtuje umiejętność analizy i syntezy wzrokowej, uczy samodzielnego podejmowana decyzji i pozwala na fajne spędzenie wspólnego czasu.

                 Do pudełka wkładamy po kilka pasujących do siebie tematycznie przedmiotów np. kredki, piłeczki, ludziki, auta, kucyki, gumki do włosów, klocki itp. Następnie układamy je obok siebie w szeregu, dokładając jeden lub dwa przedmioty nie pasujące tematyką do pozostałych. Zadaniem dziecka jest wybrać te przedmioty, które tu nie pasują. Początkowo pokazujemy dziecku i opowiadamy, o co w tej zabawie chodzi, a po chwili dziecko zaczyna samo analizować i wybierać odpowiednie przedmioty.
 
              Drugi wariant zabawy: układamy w szeregu kilka pasujących do siebie przedmiotów, a następnie prosimy dziecko, aby poszukało w pudełku- “Co tu jeszcze pasuje?” Michałek wybiera np.: kolejną piłeczkę czy autko.

Czego uczy taka zabawa?


               Pracują rączki- manipulując w pudełku, dziecko uczy się równego układania przedmiotów w szeregu, myślenia i analizowania. Przedmioty można wybierać tematycznie lub kolorystycznie.
Maluch uczy się podejmowania decyzji i nabiera pewności siebie w samodzielnym działaniu.
 
              Dla starszych pociech możemy układać również cyferki i literki: Zadanie dziecka polega na odróżnieniu ich od siebie. Następnie podobnie jak w zabawie wcześniej dziecko wybiera literkę lub cyferkę nie pasującą do pozostałych, lub dobiera co tu jeszcze pasuje.

 

Co tu nie pasuje?
Który przedmiot jest inny od pozostałych?

 

zbiory
analiza i synteza wzrokowa cwiczenia

 

co tu nie pasuje

 

 

szeregi

 

Tu nie pasuje balon…
wykluczanie ze zbioru

Co jeszcze tu pasuje? 

Poszukaj w pudełku podobne przedmioty…


 

zabawy dla dzieci

 

Zabawa w segregowanie

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »