fbpx

Pamięć dotykowa

16 komentarzy

DIY gry integracja sensoryczna rozwijamy ZMYSŁY warsztaty zabawy logiczne
            Wszelka aktywność i zabawa z wykorzystaniem nasion i ziaren wzbudza w każdym dziecku ciekawość. Zazwyczaj dzieci przy pierwszym podejściu do zabawy nie znają większości prezentowanych produktów. Stopniowo omawiamy każdy z woreczków dotykamy, opowiadamy do czego się używa mąki, maku czy ryżu.

Prezentowaną zabawę sensoryczną przeprowadziłam z trzylatkami, ale można również próbować z  młodszymi maluchami modyfikując ją do prostszych elementów.

 

Pamięć dotykowa

 

Różne nasiona, ziarna, makrony, mąkę, sól wsypałam do woreczków strunowych, szczelnie zamknęłam i zakleiłam taśmą. Każdy woreczek ma swoją parę, więc można wymyślać dowolną ilość zabaw i modyfikować je według potrzeb.

 

zabawy sensoryczne

 

Kiedy już zapoznamy maluchy z nazwą wszystkich ziaren, dzieci z zawiązanymi oczami próbują odnaleźć dwa takie same woreczki używając tylko zmysłu dotyku.

 

integracja sensoryczna

 

zabawy dla przedszkolaków

 

zmysł dotyku zabawy

 

Młodsze dzieci starają się ułożyć w rzędzie obok siebie takie same woreczki starając się nazywać ich zawartość.

 

zabawy dla 2 latków

 

Zabawa nie tylko poszerza wiedzę ogólną o świecie, ale również uczy myślenia, dedukowania, trenuje pamięć i rozwija zmysł dotyku.

 

zabawy dla 3 latków

 

zabawy dla 4 laków

 

              Kolejna propozycja zabawy polega na umieszczeniu wszystkich woreczków w magicznym pudełku. Dziecko wkłada rączkę do pudełka i dotykając woreczka odgaduje jego zawartość. Po odgadnięciu wyciągamy dany woreczek i sprawdzamy czy się zgadza. Już samo pudełko sprawia, że zabawa jest dla dzieci atrakcyjna, a mniej lub bardziej udane próby odgadywania wprawiają wszystkich w doskonały nastrój 🙂

 

zgaduj zgadula

 

zagadki dla dzieci
            Pudełko oczywiście wykonałam sama z opakowania po filiżankach, ale można użyć zwykłego kartonika. Na środku przykrywki wycięłam otwór, dookoła przykleiłam za pomocą kleju na gorąco biały materiał. Pudełko wykorzystuję również do zabawy w ukrywanie różnych przedmiotów i odgadywanie ich po dotyku.

 

 

 

 

 

 

 

 

16 comments

  1. ewawojtan Post author

   Tak z balonami to też świetny pomysł, jeszcze tak nie robiłam, ale zostawię sobie w pamięci 🙂 Fajnie wychodzi również z nasionami w rękawiczkach lateksowych, kiedyś już dwie takie zabawy publikowałam na blogu.

  1. ewawojtan Post author

   Joanna super! uwielbiam taką edukację domową, niestety w grupie dzieci jest to trudne do zrobienia 🙂 a dzięki woreczkom mogę zabawę przeprowadzać co jakiś czas i z rożnymi grupami dzieci.

 1. ewawojtan Post author

  Kamila część zabaw z posta z propozycjami dla dzieci 6-24 m oraz w archiwum bloga jeśli będziesz czytać od początku to Michałek miał niecałe 2 latka, na pewno coś znajdziesz 🙂

 2. Rafał

  Bardzo fajne i bardzo kreatywne!
  Ja pamiętam, że gdzieś kiedyś znalazłem podobną zabawę ale opartą o słuch i o dźwięki. W pudełeczka, na przykład po zabawkach z automatu czy kinder niespodziance, wsypuje się jakieś rzeczy. Potem należy znaleźć parę jedynie na podstawie dźwięku jaki pudełeczko wydaje no i ewentualnie na podstawie wagi pudełeczka.

 3. Nasze Kluski

  Fajne. To pudełeczko mi się bardzo podoba. Tak się zastanawiam czy dałoby się też zrobić tak, żeby dzieci miały bezpośredni kontakt z nasionami, nie przez plastik. W domu to nie ma problemu, ale w większej grupie?

 4. Ola

  Bardzo kreatywnie;) Pokazując dziecku normalnie ryż czy mąkę pewnie by się nie zaciekawiło co to i do czego służy, a w tym wypadku od razu zapamięta i to z wielkim zaciekawieniem

 5. Kuba

  Nie ma to jak kreatywna zabawa – która i bawi i uczy 🙂 No i nie trzeba dużych nakładów finansowych (jak na niektóre zabawki) – bo wszystkie potrzebne rzeczy są praktycznie w każdym domu! Ja z córkami też się tak bawiłem – niezła frajda! Lubiliśmy też rozpoznawać smaki warzyw i owoców z zamkniętymi oczyma 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »