fbpx
DIY,  gry,  integracja sensoryczna,  rozwijamy ZMYSŁY,  warsztaty,  zabawy logiczne

Pamięć dotykowa

            Wszelka aktywność i zabawa z wykorzystaniem nasion i ziaren wzbudza w każdym dziecku ciekawość. Zazwyczaj dzieci przy pierwszym podejściu do zabawy nie znają większości prezentowanych produktów. Stopniowo omawiamy każdy z woreczków dotykamy, opowiadamy do czego się używa mąki, maku czy ryżu.

Prezentowaną zabawę sensoryczną przeprowadziłam z trzylatkami, ale można również próbować z  młodszymi maluchami modyfikując ją do prostszych elementów.

 

Pamięć dotykowa

 

Różne nasiona, ziarna, makrony, mąkę, sól wsypałam do woreczków strunowych, szczelnie zamknęłam i zakleiłam taśmą. Każdy woreczek ma swoją parę, więc można wymyślać dowolną ilość zabaw i modyfikować je według potrzeb.

 

zabawy sensoryczne

 

Kiedy już zapoznamy maluchy z nazwą wszystkich ziaren, dzieci z zawiązanymi oczami próbują odnaleźć dwa takie same woreczki używając tylko zmysłu dotyku.

 

integracja sensoryczna

 

zabawy dla przedszkolaków

 

zmysł dotyku zabawy

 

Młodsze dzieci starają się ułożyć w rzędzie obok siebie takie same woreczki starając się nazywać ich zawartość.

 

zabawy dla 2 latków

 

Zabawa nie tylko poszerza wiedzę ogólną o świecie, ale również uczy myślenia, dedukowania, trenuje pamięć i rozwija zmysł dotyku.

 

zabawy dla 3 latków

 

zabawy dla 4 laków

 

              Kolejna propozycja zabawy polega na umieszczeniu wszystkich woreczków w magicznym pudełku. Dziecko wkłada rączkę do pudełka i dotykając woreczka odgaduje jego zawartość. Po odgadnięciu wyciągamy dany woreczek i sprawdzamy czy się zgadza. Już samo pudełko sprawia, że zabawa jest dla dzieci atrakcyjna, a mniej lub bardziej udane próby odgadywania wprawiają wszystkich w doskonały nastrój 🙂

 

zgaduj zgadula

 

zagadki dla dzieci
            Pudełko oczywiście wykonałam sama z opakowania po filiżankach, ale można użyć zwykłego kartonika. Na środku przykrywki wycięłam otwór, dookoła przykleiłam za pomocą kleju na gorąco biały materiał. Pudełko wykorzystuję również do zabawy w ukrywanie różnych przedmiotów i odgadywanie ich po dotyku.

 

 

 

 

 

 

 

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »