fbpx
gry,  integracja sensoryczna,  MAŁE DZIECI,  moje przemyślenia,  zabawy logopedyczne,  zabawy sensoryczne

Rozpoznawanie emocji zabawy

        Emocje to temat bardzo ważny, ale trudny do przebrnięcia z małymi dziećmi. Każdy z nas wie, że o emocjach trzeba rozmawiać, dobrze jest nauczyć się ich rozpoznawania i radzenia sobie z nimi. Dlatego dla dzieci najlepszym sposobem na omówienie tematu jest forma zabawy. Dziś proponuję dwie zabawy: maski uczuć oraz dorysowywanie emocji, oczywiście pliki z szablonami możecie pobrać za darmo z naszego bloga.

nauka wycinania

          Maski po wydrukowaniu na sztywnym papierze wystarczy wyciąć i za pomocą dwustronnej taśmy klejącej przykleić do patyczków. Doskonale zobaczycie jak to zrobić oraz jak się bawiliśmy na naszym filmie poniżej. Przy okazji będzie nam bardzo miło, jeśli zasubskrybujecie nasz Kanał You Tube.

Emocje zabawy (11)

       Podczas zabawy z maskami, można również pobawić się w gimnastykę buzi i języka, to doskonałe ćwiczenie logopedyczne. Wspólne strojenie min wprawia też w doskonały nastrój.

ćwiczenia logopedyczne

najlepsze blogi parentingowe

Przygotowałam w sumie 6 masek: radość, smutek, krzyk, nastrój “głupkowaty”,  irytacja oraz złość.

Emocje zabawy

          Przy okazji pokazywania różnych masek możemy z dzieckiem porozmawiać, kiedy czujemy się szczęśliwi, co sprawia nam radość… Co powoduje, że czujemy smutek, dlaczego go odczuwamy… Jakie sytuacje budzą w nas złość?  Jak się zachowujemy, gdy jesteśmy źli? Jak wygląda wtedy nasza twarz, nasze ręce, co się dzieje z naszym głosem? Co możemy zrobić, gdy odczuwamy złość?

             Takie rozmowy najlepiej prowadzić spontanicznie, pomagać dziecku nazywać uczucia, a także podpowiadać sposoby na rozładowanie emocji jeśli dziecko sobie z nimi nie radzi. Wbrew pozorom, maluch zaczerpnie wiele mądrości z takiej zabawy, a zwłaszcza, jeśli co jakiś czas będziemy do niej wracać. Tylko rozmowa o tym jak możemy sobie radzić z emocjami, może dziecku pomóc w samodzielnym radzeniu sobie ze smutkiem, złością czy rozczarowaniem…

maski uczuc do druku


  Możemy dziecku również zadawać pytania i prosić o pokazanie lub nazwanie, które z uczuć towarzyszy mu gdy:


-dostanie niespodziankę

-ktoś się z niego śmieje

-przewróci się lub uderzy i coś go boli

-gdy rodzice nie pozwalają oglądać dłużej bajki

-jest głody

-rodzice go chwalą

-gdy przegra w zabawie, konkursie czy grze planszowej

-gdy wygra w konkursie

-gdy się czegoś boi

 

zabawy w przedszkolu

           Kontynuując zabawę, warto opowiedzieć co sprawia, że czujemy się szczęśliwi, oraz zapytać co dziecku sprawia radość. Postarajmy się znaleźć kilka wspólnych wspomnień, w jakich sytuacjach razem czuliśmy się szczęśliwi i o to samo poprośmy dziecko. Zapewne przytoczy inne wspomnienia niż ty. Ja na przykład wspominałam jak byliśmy nad jeziorem, czy na placu zabaw, a Michałek jak czytałam mu o samochodach czy jak razem gotowaliśmy. Taka zabawa nie tylko umożliwia oswoić różne uczucia, ale również genialnie buduje więzi dziecka z rodzicem, pozwalając na lepsze ,,nauczenie się” siebie nawzajem.

Emocje zabawy

zabawy logopedyczne


Zapraszam na film:Kliknij i pobierz maski uczuć


              Kolejna zabawa, to rozpoznawanie emocji i dorysowywanie ich na rysunku. Świetna propozycja do nauki rysowania dla przedszkolaków, oraz bardzo rozwijająca zabawa dla dzieci wczesnoszkolnych. Próby zdefiniowania emocji, wyrazu twarzy, oczu i ust nie są wcale prostym zadaniem. Nasza propozycja to wspaniały sposób na kreatywne spędzenie długiego jesiennego wieczoru, który doskonale pobudza dziecięcą wyobraźnie.

Emocje zabawy


Kliknij i pobierz darmowe pliki twarzy do wydruku


 

szablony twarzy

moje dzieci kreatywnie

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »