fbpx
duża motoryka,  integracja sensoryczna,  Zabawy ruchowe

10 pozytywnych aspektów zabawy na placu zabaw

         Rodzinny weekend, majówka i wspólny czas, niby tyle godzin spędzamy wspólnie z dziećmi, ale czy jesteśmy w tym czasie razem czy tylko obok siebie? Tak niewiele trzeba, aby wspólnie spędzone chwile były dla wszystkich radosne i niezapomniane.

          Moi chłopcy zdecydowanie uwielbiają zabawy ruchowe i gry na dworze. Piłka, rower, rolki, badminton, a przede wszystkim plac zabaw to nasi faworyci. Przy dobrej organizacji czasu możemy spędzić wspólnie z dzieckiem mnóstwo niezapomnianych chwil, mając świadomość, jak ważne są dla rozwoju dziecka i dla wzmocnienia więzi rodzinnych.

          Puszczanie latawca wspólnie z tatą, rodzinny wyścig na rolkach czy zabawy na placu zabaw, to są te chwile, które zbliżają i pozwalają znów poczuć się dzieckiem. Tylko podczas wspólnej zabawy z dziećmi potrafię oderwać się myślami od pracy, planowania i codziennych obowiązków. Widząc uśmiech na twarzy moich dzieci, oczy pełne pasji i chęci odkrywania świata zapominam o wszystkim…

plac zabaw nivea

          Marka NIVEA przeprowadziła badania z których wynika, że polscy rodzice przebywają z dziećmi średnio 4 godziny dziennie. Niestety z tych 4 godzin zaledwie kilkadziesiąt minut spędzamy z dzieckiem jakościowo czyli na wspólnej nauce, zabawie, wspólnym przygotowywaniu posiłków, bądź czytaniu. Zapracowane mamy do których i ja należę, mają średnio 67 minut w ciągu dnia, a ojcowie tylko 40 minut czasu na wspólne chwile z dzieckiem. Dlatego wspólnie z mężem maksymalnie staramy się wykorzystywać każdy wolny weekend i czas, aby budować ulotne chwile, aby chwytać każdy dzień dzieciństwa moich chłopców. Z każdym dniem obserwuję jak dorastają, jak są co raz bardziej samodzielni, niezależni…

          Najlepszym i najbardziej dostępnym miejscem do tworzenia wspólnych wspomnień i wspierania rozwoju dziecka juz od najmłodszych lat jest oczywiście osiedlowy  plac zabaw.

            Poniżej przygotowałam Wam zestawienie najbardziej pozytywnych aspektów zabawy w takim miejscu. Myślę, że nawet nie przypuszczaliście, że zwykła zabawa może wpływać tak rozwojowo i pozytywnie na nasze maluchy.

Poznaj 10 pozytywnych aspektów zabawy na placu zabaw

plac zabaw nivea


1. Rozwój mięśni, współpraca obu półkul mózgowych, rozwój dużej i małej motoryki potrzebnej później do nauki pisania i czytania. Popularna gra w klasy, skoki na skakance, wspólne gry w gumę czy skakanie przez sznura to aktywności prawie zapomniane, ale wnoszą tyle dobrego i cieszą jak dawniej.


gra w klasy


2. Planowanie ruchu i ocena ryzyka. Wszelkiego rodzaju urządzenia do wspinaczki, drabinki, ścianki czy liny uczą malucha oceny swoich możliwości, planowania oraz świetnie podbudowują wiarę w swoje umiejętności.


 

rodzinne miejsce zabaw


3. Aktywny i jakościowy czas spędzony wspólnie z dzieckiem. Budowanie wzajemnych relacji, nauka komunikowania.


zalety zabawy na placu zabaw

place zabaw nivea


4. Rozwój równowagi i koordynacji ruchowej. Odpowiednie balansowanie ciałem, poznanie swoich możliwości.


podwórka nivea

przyjazne place zabaw dla dzieci


5. Poznawanie swojej siły, trening równowagi, ocena ryzyka, nauka upadania.


nivea

 


6. Zabawy w piasku to wspaniały rozwój sensoryczny: dotyk, zapach, pobudzanie wyobraźni i tworzenie kreatywnych zabaw. Wspólny czas z innymi dziećmi uczy otwartości, nawiązywania nowych kontaktów, samodzielności jak również dzielenia się z innymi.


7. Nauka cierpliwości, współpracy, rozwiązywania konfliktów. Zanim nasze maluchy pójdą do przedszkola, to właśnie na placu zabaw rozwijają swoje pierwsze umiejętności społeczne. Uczą się komunikowania, wchodzą w pierwsze konflikty z rówieśnikami, a gdy chcą coś wspólnie stworzyć np. zbudować tunel, bazę lub pobawić się w berka, czy w chowanego, bądź poskakać w klasy, to uczą się wzajemnej współpracy.


  8. Zabawy na huśtawce uspokajają, uczą równowagi, balansowania ciałem, koncentracji na zadaniu i rozwijają układ nerwowy.


co daje dziecku plac zabaw


9.Ślizgawka uczy malucha cierpliwości, upadania, planowania ruchu i przewidywania jego konsekwencji.


rozwój dużej motoryki


10.Wspinaczka po drabinkach, linach czy na ściance to doskonała nauka współpracy ze sobą poszczególnych części ciała. Samodzielna ocena ryzyka, swoich umiejętności jak również siły, to doskonały sposób na odkrycie swoich talentów, możliwości jak również nauka samodzielnego działania. Oczywiście jeśli zaufamy dziecku i pozwolimy na zabawy tylko asekurując je obok, ale jednocześnie nie ,,podcinając skrzydeł” swoimi komentarzami: -uważaj, bo spadniesz!, -nie wchodź tam, bo to za wysoko!, -nie rób tego, bo jesteś za mały!, -nie biegnij, bo się przewrócisz!


zabawy dla dzieci na podwórku

        Podstawą udanej i rozwijającej dziecko zabawy jest opiekun, który czuwa, ale jednocześnie daje dziecku swobodę w poznawaniu własnych umiejętności. Dlatego warto podczas zabawy okazywać dziecku wsparcie i zaufanie:  –Świetnie ci idzie, jestem obok – Ale jesteś wysoko widzę, że dzielenie sobie radzisz, -Musisz mieć dużo siły, dobrze się trzymasz tych drabinek, -Idziesz ostrożnie, z pewnością pokonasz sam tę przeszkodę. Takie komunikaty dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, że czuwasz, a jednocześnie dodają wiary, że podjęta przez nie aktywność powiedzie się.

 

           Mając na uwadze jak dobroczynny wpływ na dziecko i rodzinę ma plac zabaw z przyjemnością przyłączyłam się do akcji Podwórko NIVEA 2016. Wielu z Was zapewne zna miejsca gdzie brakuje placu zabaw, lub jest zniszczony i niebezpieczny dla dzieci. Dlatego teraz sami możecie, poprzez głosowanie na podwórko w wybranej lokalizacji, zdecydować gdzie powstanie jeden z 40 nowych placów zabaw ufundowanych przez markę NIVEA.

             A może w Waszej okolicy już powstało Podwórko NIVEA? My odwiedziliśmy jeden z rodzinnych placów zabaw stworzony dla dzieci w niewielkim, aczkolwiek urokliwym Pelplinie. Michałek był zachwycony dniem spędzonym w ten sposób. Plac jest zaprojektowany w retronowoczesnym stylu. Kolorowy, bezpieczny i przyciągający uwagę dzieci, a jednocześnie daje możliwość zabaw, które pamiętam ze swojego dzieciństwa, trochę jakby się cofnąć w czasie… Wokół biegało mnóstwo roześmianych dzieciaków, każde z nich rozbiegane, rozmarzone, pochłonięte magią beztroskiej zabawy.

          Starsi sami wymyślali zabawy w berka, klasy, ciuciubabkę, a młodsze maluchy odkrywały nowe możliwości zabawy wspólnie z mamą, tata, a nawet babcią. Naprawdę poczułam się przez chwilę niczym w bajkowym, beztroskim świecie swojego dzieciństwa. Bo choć za drabinki służył mi trzepak, za huśtawkę lina zwisająca z drzewa, a kawałkiem starej cegłówki rysowaliśmy po asfalcie pola do gry w klasy… to na takim retro placu zabaw wracają wszystkie wspomnienia.

           Jeśli dla was rodzinne miejsce zabaw jest równie ważne, to możecie głosować nawet każdego dnia, by Podwórko NIVEA powstało w miejscu, w którym jest naprawdę potrzebne. Tak niewiele wystarczy, by odmienić niezagospodarowaną przestrzeń na wspaniałe miejsce rodzinnych spotkań i niezapomnianych chwil spędzonych na zabawie.

 


Gdzie można głosować?


Wejdź na www.NIVEA.pl/podworko, oddaj swój głos
i zdecyduj czy „Podwórko NIVEA” powstanie właśnie w Twojej okolicy!

plac zabaw nivea gdzie jest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »