fbpx
DIY,  eksperymenty,  integracja sensoryczna,  poznajemy kolory,  rozwijamy ZMYSŁY

Eksperyment Skittles tęcza na talerzu

           Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Dzieci każdego dnia zadają tysiące pytań. Dziś prezentujemy prosty i szybki eksperyment, który może być fajnym wprowadzeniem do dłuższej rozmowy o kolorach wokół nas.

             Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrzenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów, czy nawet na lekcje angielskiego. U nas eksperyment posłużył do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.

          Muszę przyznać, że ilość barwnika w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze. Cóż… do dzieci najlepiej trafiają obrazy, wrażenia i doświadczenia dlatego jest to dobry sposób na omówienie kilku tematów zarówno z przedszkolakami jak i dziećmi szkolnymi. Najlepiej efekty naszego eksperymentu zobaczycie na filmie poniżej. Przy okazji będzie mi bardzo miło jeśli dołączycie do obserwatorów mojego kanału YouTube Ewa Wojtan i subskrybujecie mój kanał. Znajdziecie tam już ponad 100 różnych filmowych inspiracji i propozycji na wspólny czas i zabawę z dzieckiem.

Eksperymenty dla dzieci

           Jeśli lubicie wykonywać z dziećmi różne doświadczenia to koniecznie zajrzyjcie do wpisu Eksperymenty dla dzieci jest tam kilka ciekawych propozycji. Z pewnością coś Was zainspiruje do dalszej zabawy. Moi chłopcy jak już zaczną eksperymentować to lubią wykonać kilka ciekawych doświadczeń jednego dnia, więc w razie potrzeby służymy pomocą  😉

 


Zapraszam na film


2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »