fbpx

Eksperyment Skittles tęcza na talerzu

2 komentarze

DIY eksperymenty integracja sensoryczna poznajemy kolory rozwijamy ZMYSŁY

           Jak powstaje tęcza, jak mieszają się barwy, czy jedzenie jest sztucznie barwione? Dzieci każdego dnia zadają tysiące pytań. Dziś prezentujemy prosty i szybki eksperyment, który może być fajnym wprowadzeniem do dłuższej rozmowy o kolorach wokół nas.

             Do zabawy potrzebujecie: jednego opakowania cukierków Skittles, ewentualnie innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół rantu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie przesuwać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno. Najlepiej jak talerz stoi w miejscu. Cukierki zaczynają puszczać barwnik w bardzo efektowny sposób już po kilku sekundach barwiąc wodę niczym powstająca tęcza. Eksperyment robi duże wrzenie na dzieciach i może być ciekawym wstępem do rozmowy na temat barwienia, mieszania kolorów, czy nawet na lekcje angielskiego. U nas eksperyment posłużył do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie.

          Muszę przyznać, że ilość barwnika w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze. Cóż… do dzieci najlepiej trafiają obrazy, wrażenia i doświadczenia dlatego jest to dobry sposób na omówienie kilku tematów zarówno z przedszkolakami jak i dziećmi szkolnymi. Najlepiej efekty naszego eksperymentu zobaczycie na filmie poniżej. Przy okazji będzie mi bardzo miło jeśli dołączycie do obserwatorów mojego kanału YouTube Ewa Wojtan i subskrybujecie mój kanał. Znajdziecie tam już ponad 100 różnych filmowych inspiracji i propozycji na wspólny czas i zabawę z dzieckiem.

Eksperymenty dla dzieci

           Jeśli lubicie wykonywać z dziećmi różne doświadczenia to koniecznie zajrzyjcie do wpisu Eksperymenty dla dzieci jest tam kilka ciekawych propozycji. Z pewnością coś Was zainspiruje do dalszej zabawy. Moi chłopcy jak już zaczną eksperymentować to lubią wykonać kilka ciekawych doświadczeń jednego dnia, więc w razie potrzeby służymy pomocą  😉

 


Zapraszam na film


2 comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Translate »