fbpx
chatka na swieta
BOŻE NARODZENIE,  dekoracje,  DIY,  masa porcelanowa,  twórczość,  ZIMA,  zrób to sam

Chatka z masy porcelanowej krok po kroku i szablon do druku

          Zimowe i świąteczne dekoracje zawsze tworzą w domu niezwykłą atmosferę. Dziś przygotowałam dla Was opis jak wykonać niezwykle klimatyczną zimową chatkę z masy porcelanowej. Dla ułatwienia możecie pobrać i wydrukować gotowy szablon.

          Wykonanie chatki nie jest trudne, ale wymaga precyzji i dokładności. Jest to praca raczej dla starszych dzieci, twórczej młodzieży lub kreatywnych mam 🙂 Na pewno efekt końcowy Was zachwyci, więc warto pokusić się o wykonanie swojej chatki zwłaszcza, że nie zbiera to wcale dużo czasu.


Do wykonania chatki potrzebujecie:


chatka z piernika szablon

        W dużej misce przygotowałam masę porcelanową zgodnie z instrukcją podlinkowaną powyżej. Na jedną chatkę potrzebujecie proporcje, które podałam w przepisie na masę porcelanową. Powinno Wam nawet zostać trochę masy na drobne dekoracje.

         Napier wycinamy wydrukowany szablon chatki. Małe okienka wycięłam nożyczkami do paznokci. Po wycięciu szablonu przyłóżcie do siebie odpowiednie elementy ścianek i dachu, aby sprawdzić, czy wszystko jest równo wycięte. Ja musiałam zrobić małą korektę nachylenia dachu. Ścinaki powinny do siebie pasować idealnie.

przepis na mase porcelanowa

        Wyrobioną masę zamykamy szczelnie w woreczku, bo masa szybko wysycha. Bierzemy małe porcje, rozwałkowujemy na grubość około 0,5 cm i wycinamy każdy fragment domku zgodnie z szablonem. Możesz zobaczyć na zdjęciach poniżej każdy etap mojej pracy. Do wycinania świetne nadaje się mały nożyk lekko zwilżany co jakiś czas w wodzie. Małe okienka wycinałam po obrysie za pomocą wykałaczki. Trzeba to robić powoli i z wyczuciem.

       Każdy wycięty fragment domku wraz z okienkami lub drzwiami odkładamy na płaskiej i suchej powierzchni do wyschnięcia. Ja wycinałam najpierw przód i tył domku, potem mniejsze boki i na końcu dach. Pamiętaj, aby od razu wycinać okienka, bo masa szybko schnie. Fragmenty domku po około 12h będą suche i sztywne.

       Na dachu za pomocą drewnianej końcówki noża zrobiłam strukturę dachówek, wystarczy miejsce przy miejscu odciskać delikatnie kształt.

szablon chatki

chatka z piernika

masa porcelanowa


Suszenie masy porcelanowej


        Podczas suszenia warto na płaskie elementy położyć jakąś książkę, aby nic się nie powyginało. Ścianka domku w której są drzwi suszona była w taki sposób, że pod drzwiami położyłam fragmenty papieru, aby drzwiczki były uniesione do góry widać to na zdjęciach. Na boki natomiast położyłam książki, które zapobiegły wyginaniu się podczas schnięcia. Czasem przy dużych powierzchniach, gdy masa nie schnie równomiernie zdarza się, że boki podnoszą się do góry, dlatego bezpieczniej jest suszyć pod delikatnym obciążeniem. Możecie też co jakiś czas sprawdzać jak schną wszystkie elementy, wtedy na pewno wszystko się uda.

domek z masy porcelanowej

masa porcelanowa diy


Łączenie wysuszonych elementów domku i dekorowanie


           Elementy domku łączyłam ze sobą za pomocą kleju na gorąco. Klej nanosiłam na krawędź jednej części i doklejałam ją do boku domku. Po zmontowaniu podstawy przykleiłam dach.

          Na dachu naniosłam w różnych miejscach paski kleju i obsypałam go sztucznym śniegiem tworząc w ten sposób efekt ośnieżenia i maskując łączenie dachu. Na końcu nakrapiałam stopniowo klej na krawędzie dachu, dzięki czemu powstały klimatyczne, lodowe sople. Koszt takiego sztucznego śniegu to około 4-5 zł i przydaje się również do innych dekoracji świątecznych.

          Domek możecie w środku podświetlić tealightem na baterie lub świątecznymi lampkami na baterie. Koszt takiego oświetlenia to kilka złotych, a dzięki temu, że masa porcelanowa pięknie przepuszcza światło uzyskacie fantastyczny efekt. Możecie zobaczyć poniżej jak nam to wyszło 🙂

jak zrobic domek z piernika

domek z masy porcelanowej

dekoracje na boże narodzenie chatka


Efekt końcowy nasza zimowa chatka z masy porcelanowej


domek z masy porcelanowej chatka

chatka z piernika

dekoracje na swieta bozonarodzeniowe diy

jak zrobic chatke z piernika

Szukasz więcej ciekawych zabaw?

Jeśli chcecie bawić się z dzieckiem w domu bez zaglądania cały czas do komputera i szukania inspiracji, to polecam Wam nasze książki.

W “Dzienniku Zabaw” znajdziecie kilkadziesiąt pomysłów na zabawy w domu, inspiracji plastycznych, przepisów na masy plastyczne oraz porad i wskazówek.

Mnóstwo kolorowych zdjęć i proste opisy, które przeciągną uwagę Twojego dziecka i zachęcą do zabawy! Wszystko łatwe do znalezienia według spisu treści lub po zdjęciach.

Zobacz i zamów nasz “Dziennikiem Zabaw”, a na pewno znajdziecie inspiracje na każdy dzień! ❤

przejdź do sklepu i pobierz darmowy fragment książki

dziennik zabaw ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie książka

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »