fbpx
jesienne zabawy
jesień,  karty pracy,  MAŁE DZIECI,  Polecamy,  twórczość,  zabawy dla 2-3 latków,  zabawy plastyczne

Jesienne zabawy dla dzieci 10 pomysłów

         Dziś przygotowałam dla Was 10 propozycji zabaw plastycznych dla dzieci w każdym wieku. Jesień bywa czasem pochmurna, wietrzna i deszczowa, dlatego warto w takie dni poddać się artystycznemu nastrojowi i stworzyć wspólnie z dzieckiem piękne jesienne dekoracje.


Malowanie na tkaninie


            Na pewno każdy z Was nie raz malował różnymi farbami na kartce, czy kartonie. My dziś zachęcamy do zupełnie nowej aktywności. Spróbujcie stworzyć wspólnie z dzieckiem klimatyczną poszewkę na poduszkę. Jest to prostsze niż myślisz, a efekt cieszy bardzo długo.

         Potrzebujesz zwykłą bawełnianą poszewkę, oraz farby lub pisaki do malowania tkanin. My nasz rysunek stworzyliśmy z pomocą pisaków które, jak dokładnie tłumaczy instrukcja, utrwala się na tkaninie przeprasowując je na koniec żelazkiem. Zamiast poszewki na poduszkę możecie też zaprojektować koszulkę, buty, czy ozdobić bawełnianą torbę na zakupy. Korzystaliśmy z pisaków do tkanin EASY Creative, a jeśli wolicie malować farbkami to znajdziecie je tu: link.

        Kolory pięknie się przenikają i są trwałe, o ile będziemy prać nasze dekoracje ręcznie.

 

pisaki do tkanin

malowanie na tkaninie

ciekawe prace plastyczne


Malowanie na szkle


                 Kolejny nasz pomysł na umilenie jesiennych wieczorów, to stworzenie witrażowego lampionu. To zadnie również nie jest trudne, a pozwala uzyskać wspaniałe efekty. Wystarczy wykorzystać jakiś słoik lub szklankę, nanosimy odpowiednie kolory, konturujemy na czarno i czekamy do wyschnięcia. Farby w trakcie malowania mają zupełnie inny odcień niż po wyschnięciu, bo dopiero wtedy zyskują transparentność i głębie. Przyznam, że dawno nie robiłam takich witrażyków z dziećmi i mieliśmy przy tym dużo frajdy. Nasze farby opisane są tutaj.

 

kreatywnie w domu

malowanie na szkle

farby do malowania witrazy

jak zrobic lampion


Zabawa farbami dla najmłodszych bez brudzenia


                    Tym razem aktywność dla najmłodszych. Do zabawy potrzebujecie: farby plakatowe na przykład takie: >klik< , woreczek strunowy lub koszulkę na dokumenty, taśmę, czarny marker.

                  Na woreczku lub koszulce na dokumenty rysujemy za pomocą markera jakiś wzór typu drzewo, kwiaty czy liść. Następnie wlewamy do środka farby, zaklejamy taśmą i przyklejamy na okno. Dziecko dotykając paluszkami ,,obrazka” sprawia, że kolory się przemieszczają, mieszają się ze sobą, a światło z okna przenika przez fragmenty naszego dzieła. To niezwykle ciekawa zabawa, dostarczająca dziecku wielu bodźców sensorycznych.

zabawy kreatywne

zabaway z woreczkami


Malowanie palcami i brokatem


              Druga propozycja jest już dla odważniejszych dzieci, które lubią się pobrudzić i kreatywnie poszaleć. Wystarczy kupić farby do malowania palcami i wspaniała zabawa gotowa. W naszym zestawie była dodatkowo długa rolka papieru, pędzle i brokat, co dodatkowo umiliło nam tworzenie. Taki zestaw farb to również świetny pomysł na prezent urodzinowy dla dziecka, więcej o farbach EASY Kids >klik<.

 

farby dla malych dzieci

mama w domu

moje dzieci kreatywnie

             Można namalować drogę dla aut, ogród, jesienne drzewo, lub wykorzystać farbki do zabaw matematycznych. Poniżej uczyliśmy się liczenia i stawialiśmy odpowiednią ilość kropek maczając palec w farbie i odciskając ślad obok każdej karty. Taka nauka prze zabawę jest bezcennie rozwijająca dla każdego dziecka.


Pobierz szablon cyferek


kreatywne dzieci

 


Kolorowa wydrapywanka


            To jedna z ulubionych zabaw z mojego dzieciństwa. Potrzebujesz do tego kredki świecowe na przykład takie: >klik< lub pastele olejne: >klik< oraz czarna farbkę plakatową. My do naszej pracy użyliśmy pasteli olejnych.

            Na całej kartce rysujemy kolorowe paski od góry do dołu. Następnie wszystko dokładnie zamalowujemy farbą. Gdy kartka będzie już cała czarna możemy rozpocząć naszą zabawę jeszcze na mokrej farbie. Końcówką pędzla rysujemy dowolne kształty, rysunki lub litery, a na naszym obrazku pojawiają się tęczowe wzory. Nie znam dziecka, które nie lubi tej zabawy. Jeśli ewentualnie nam coś nie wyjdzie, możemy ponownie zamalować powierzchnię kratki i zacząć od początku. Wersja na sucho jest równie ciekawa, ale tam już raz wydrapany obrazek zostaje bez możliwości poprawek.

techniki plastyczne dla dzieci

prace plastyczne jesien

ciekawe prace plastyczne

prace plastyczne w przedszkolu


Jesienny liść witrażowy na okno


             To uproszczona wersja witrażyku dla młodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią dobrze wyciąć takich detali jak małe ażury. Szablon liścia możesz pobrać poniżej i wydrukować. Wycinamy go dookoła, a dziecko za pomocą suchych pasteli koloruje białe okienka. Dzięki suchym pastelom kartka barwi się na tyle delikatnie, że po przyklejeniu liścia na okno świtało bardzo ładnie prze niego przenika. Jeśli czarne kontury zamażą się trochę przy rozcieraniu pasteli, to wystarczy poprawić je czarną kredką lub pisakiem.

             My do tej zabawy użyliśmy pasteli marki EASY zestaw sepia i przyznam, że zakochałam się w tym zestawie kolorów. Są też oczywiście zestawy pasteli wielokolorowe, ale do takich jesiennych prac zestaw sepia jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Zresztą sami zobaczcie tu: >klik<.


Pobierz szablon liścia


 

ciekawe prace plastyczne

prace plastyczne jesien

szablon liscia

               Dodatkowo do zabawy możecie wykorzystać brokat. Wystarczy posmarować kontury liścia klejem, posypać brokat, a nadmiar zsypać na kartkę i do opakowania. Można w ten sposób podkreślić dodatkowo kolorystkę liścia i słowa: „złota polska jesień” nabierają prawdziwego znaczenia. My wykorzystaliśmy takie zestawy brokatów EASY Creative: >klik<.

 

moje dzieci kreatywnie


Tworzenie pastelami i węglem


           A oto nasze kolejne propozycje malowania pastelami i węglem. Takie zabawy oczywiście brudzą, ale niezwykle pobudzają dzieci do twórczości i pozwalają szybko osiągnąć piękne efekty. Od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci kolorowania, a używanie przez nich czarnej kredki nas niepokoi… ale to często właśnie czarna kredka, węgiel i pastele pozwalają wyrazić więcej.

         Dziecko uczy się postrzegania kolorowego świata w różnych odcieniach jednego koloru. Uczy się różnicowania nacisku i poznaje rozmaite nowe i ciekawe efekty plastyczne. Kreski stawiane w odmienny sposób, ze zróżnicowaną intensywnością oraz możliwość rozmazania delikatnie rysunku, dają ogromne możliwości artystycznego wyrazu.

         Możecie tworzyć dowolne rysunki pastelami lub węglem, na przykład takim nieco twardszym, aby się nie kruszył my używamy takiego: >klik< lub wykorzystać do zabawy jesienne liście i pobawić się techniką frotażu. Pod kartkę kładziemy liść, a następnie pocierając kartkę położonym na płasko węglem lub kredą odciskamy fakturę liścia. Mieszając różne kolory można uzyskać ciekawe efekty.

prace plastyczne pastelami

 

prace plastyczne weglem

drzewo praca plastyczna

techniki plastyczne

 


Dmuchane deszczowe obrazki


          Ta zabawa spodoba się wszystkim maluchom, a deszczowa jesienne pogoda nie będzie wtedy tak doskwierać. Wystarczy na dole kartki, za pomocą czarnej kredki świecowej lub pasteli olejnej, narysować postać z parasolem. Następnie ,,niebieską wodą” zabarwioną od farbki plakatowej, wydmuchujemy za pomocą słomki od góry kartki do dołu strugi deszczu. Możemy też wodę ,,nakapywać” z pędzla. W taki sposób uzyskamy rozmaite efekty, a na postaci namalowanej kredką świecową lub pastelą nic nie zostanie. Całość będzie się prezentować się jak człowiek idący w deszczu.

prace plastyczne w przedszkolu

zabawy logopedyczne

ciekawe prace plastyczne

 


Plastelinowy świat


            Wiecie, że uwielbiamy lepienie z plasteliny. Dziś proponujemy Wam zarówno zabawę z płaskiej powierzchni kartki jak i lepienie figurek przestrzennych. Takie zabawy świetnie rozwijają zarówno wyobraźnię dziecka jak i zdolności manualne. Tym razem do lepienia używaliśmy plasteliny marki EASY Kids: >klik< i naprawdę dobrze się sprawdziła. Poniżej możecie pobrać również ciekawe szablony dla młodych dzieci do nauki wyklejania.

prace z plasteliny

figurki z plasteliny


Pobierz szablony do wyklejania plasteliną


 

zabawy z plastelina


Masa plastyczna na jesienne wieczory


         Polecałam Wam na blogu różne masy plastyczne DIY, które możecie zrobić samodzielnie w domu. Jednak nie zawsze jest na to czas i chęci, wtedy z pomocą przychodzą nam gotowce. Zabawa w kreatora fryzur, tworzenie rozmaitych pysznych deserów lodowych , babeczek i gofrów, czy wymyślanie śmiesznych ludków. To tylko kilka propozycji jakie znajdziecie w zestawach masy plastycznej od marki EASY Creative zresztą zobaczcie sami tu: >klik<.

          Zestawy kreatywnej masy plastycznej EASY Creative są nietoksyczne i możecie wykorzystywać je wielokrotnie o ile będą przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemniczkach. Mój Michał szczególnie upodobał sobie fryzjera i robienie różnych ludków z wykorzystaniem dodanych do zestawu gadżetów takich jak oczka, nóżki, czapeczki, rączki, nosy itp.

           Takie zabawy zajmują dziecko na dobrą godzinę, świetnie rozwijają motorycznie i pobudzają wyobraźnię. Nie muszę chyba mówić, że sama chętnie bawiłam się z chłopcami, bo kto z nas nie lubi czasem oderwać się od rzeczywistości i zatopić w świecie wyobraźni…

moje dzieci kreatywnie

kreatywnie w domu

masy plastyczne dla dzieci

ciastokreacja

moje dzieci kreatywnie

 

Partnerem wpisu jest marka EASY

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »