fbpx
slow life, blog parentingowy, dzieci na koniach
atrakcje turystyczne w Polsce,  podróże,  przepisy kulinarne,  rodzinne gotowanie,  w kuchni

Rodzinne chwile w stylu slow life i zabawy z dawnych lat

             Kiedyś dzieciństwo każdego z nas biegło w stylu slow, choć nie mieliśmy o tym pojęcia. Dziś nasze życie pędzi do przodu, wszystko jest w zasięgu ręki, tylko czy my jesteśmy w tym świecie szczęśliwi? Czy potrafimy czasem zwolnić, cieszyć się chwilą, spokojem i spełnieniem rodzinnym?

            Bezustanna pogoń za sukcesem i brak wypoczynku wpływają niekorzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i na relacje z ludźmi i rodziną. Spacer, wspólnie przygotowany posiłek, rozmowa z bliskimi, zabawa z dziećmi, powolna kawa o poranku to ważne elementy życia w stylu slow life. Zachowanie równowagi pomiędzy pracą zawodową, relacjami z rodziną i przyjaciółmi, rozrywką oraz własnymi potrzebami nie jest łatwe, ale można zadbać o to małymi kroczkami.

           Spowolnienie, przystopowanie, odetchnięcie od codzienności… to stan umysłu, który sprzyja odnajdywaniu szczęścia i spokoju. Dostrzeganie naturalnego piękna które nas otacza. Ustalania priorytetów w oparciu o to, co jest dla nas w życiu najważniejsze i najcenniejsze. Droga do tego w dzisiejszym świecie nie jest łatwa, ale stopniowo uczę się jak iść w tym kierunku.

blog parentingowy, blog rodzinny, slow life, moje dzieci kreatywnie

          Warto zacząć od zwykłego skupiania się na czynnościach, które aktualnie wykonujemy. Niech poranna kawa, będzie czasem relaksu i zebrania myśli, a nie dodatkiem do pośpiesznie tworzonej w głowie listą rzeczy do zrobienia. Powinna wprowadzać w pozytywny nastrój i dać pozytywny impuls, a nie być jedynie czynnością pomiędzy jednym kęsem śniadania, a drugim, gdy w roztargnieniu przeglądasz portale społecznościowe.

          Idea slow ma coraz większe grono zwolenników. Oczywiście nie da się przewartościować swojego życia w jeden dzień. Warto jednak w duchu slow dążyć do zmiany, celebrować każdy dzień, a rutynowe czynności odkrywać na nowo.

ewa wojtan, moje dzieci kreatywnie, blog rodzinny, życie na wsi

życie na wsi

moje dzieci kreatywnie, ewa wojtan, życie na wsi, blog rodzinny, dzieci na wsi

            Z każdym naszym wspólnym wyjazdem za miasto przekonuję się, że to jest miejsce, w którym pragniemy żyć. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, które ostatnio odwiedzaliśmy jest Folwark Jackowo. Niesamowicie klimatyczne gospodarstwo agroturystyczne ze stadniną koni, doskonałą kuchnią, atmosferą i ludźmi, do których chce się wracać. Odkryliśmy je dzięki zaproszeniu do akcji Almette  „Odkrywaj Polskę… z przyjemnością!”

             Dawno nie czułam się tak dobrze jak w tym miejscu, a chłopcy zakochali się w koniach, które dane im było pierwszy raz bliżej poznać.

            Zawsze w takich wiejskich klimatach i podczas wspólnych wyjazdów kocham wracać do zabaw z dawnych lat. Odstawiamy na bok telefony, laptopy i skupiamy się na sobie. Wspólne rozmowy, wspomnienia i rodzinne zabawy zawsze nas zbliżają. Czasem wystarczy pokazać dzieciom jakąś zapomnianą zabawę z dawnych lat, aby wzbudzić w nich zachwyt, radość i podziw jak cudownie można bawić się bez sklepowych zabawek, czy elektronicznych gadżetów.


Samoloty z papieru


           Każdy z nas składał kiedyś samoloty z papieru. Jeśli nie pamiętacie jak je składać, to mnóstwo instrukcji można znaleźć w internecie. Moi chłopcy składają różne modele i robią zawody, który samolot poleci dalej, który wyżej lub który wykona najciekawsze ewolucje. Czasem nawet zmieniają samoloty w transportowce sypiać na nie odrobinę suchego piasku. Takie zabawy zdecydowanie są wpisane w styl slow life i niezwykle pobudzają dziecięcą kreatywność.

           Samoloty oczywiści nie muszą być białe, można je pokolorować pisakami, nadać nazwę i zajęć dzieci taka zabawą na dłuższy czas. To pomysł nie tylko dla jednego dziecka, czy rodzeństwa, ale nawet dla grupy dzieci.

samolot z papieru

życie na wsi


Zabawy patykami


            Zabawa patykami i znalezionymi kamieniami, to była kiedyś podstawowa aktywność na podwórku. Mało kto miał kolorowe piłki, skakanki i inne gadżety. Doskonale pamiętam zabawę w Państwa i Miasta, gdzie patykiem rysowało się na ziemi swoje terytoria i podczas wspólnej zabawy wywoływało się kolejne miasta, uciekało i w końcu zagarniało się stopniowo pola przeciwników. Jak zapytałam ostatnio na Facebooku, o zabawy z dzieciństwa, to okazało się, że zabawę w Państwa i Miasta w różnych wariantach znają prawie wszyscy i z sentymentem ją wspominają.

          Patyki wbrew pozorom mogą stać się niezwykle twórczymi i kreatywnymi przedmiotami. Możecie z nich zrobić procę, miecz, czy plansze do gry w kółko i krzyżyk. Świetnie nadają się też do malowania i wykonywania różnych dekoracji, a nawet do rywalizowania w ,,rzucie oszczepem”.

zabawy z dawnych lat, slow life, blog rodzinny

eko zabawy


Zabawy kamieniami


             Kamyki można wykorzystać w rozmaity sposób do różnych gier, twórczości, czy nawet zajęć sportowych. To jeden z najbardziej twórczych materiałów, który pobudza wyobraźnię i rozbudza fantazję dziecka. Układanie kamiennych obrazków, rysownie kamiennych opowieści na kamykach, czy rzucanie płaskimi kamykami tak zwanych kaczek na wodzie, zawsze dostarcza mnóstwo pozytywnych emocji.


Zabawy z wykorzystaniem elementów natury


           Wypoczywając na łonie natury i wiodąc spokojniejsze życie bardziej doceniamy każdy element przyrody, który nas otacza.  Życie slow uczy dzieci większej wrażliwości i ,,uważności”, dzięki temu bardziej doceniamy chwile i piękno przyrody. Większość małych dzieci bardzo lubi zbierać kwiatki, muszelki, czy kamyczki, więc warto wykorzystać tę ciekawość i zebrane przez naszą pociechę ,,skarby” w zabawie.

           Świetnym pomysłem jest dobrze znana aktywność z naszej młodości tak zwane “widoczki”, “sekrety”, “niebo”, lub “aniołki”. Jak się okazuje w różnych częściach Polski zabawa miała inną nazwę, ale zasada była taka sama. Wykopywało się w piasku dołek, układało na dnie swoje skarby, kwiatki, kamyczki, muszelki, listki tworząc piękną kompozycję, którą zakrywało się kawałkiem szkła. Jestem pewna, że wielu z Was pamięta tę zabawę.

  


Zabawa w drewniane kręgle


          To jedna z naszych ulubionych zabaw. Do zorganizowania zabawy potrzebujcie kilka palików drewna oraz kamień wielkości piłeczki tenisowej. Paliki ustawiamy obok siebie w odległości około trzech metrów od wyznaczonego jakimś kijem miejsca rzutu. Zabawa polega na rzucaniu kamykiem w paliki. Każdy z graczy ma podczas swojej kolejki dwa rzuty. Wygrywa ten, kto przewróci najwięcej drewnianych “kręgli”.

moje dzieci kreatywnie na wsi


Slow Food i wspólne przygotowywanie posiłków


          Zawsze angażowałam dzieci do wspólnego gotowania, dlatego uważam, że to jeden z ważniejszych i bardziej cennych elementów życia w stylu slow. Nie wiem czy zauważyliście ale to często w kuchni nawiązuje się między rodziną współpraca, jest okazja do rozmowy, a wspólnie przygotowany posiłek smakuje wyśmienicie. Gotowanie i celebrowanie posiłków w spokoju pozwala lepiej docenić i poczuć smak każdej potrawy.

         Podczas naszego ostatnie wypadu do Folwarku Jackowo mieliśmy okazję poznać niesamowitych i zafascynowanych swoją pracą ludzi. Folwark, stadnina koni i tereny wokół zachwycają swoją różnorodnością. Bliskość plaży i morza, a także malownicze łąki, pola, pastwiska, lasy, jeziora oraz strumienie tworzą magiczny klimat tej uroczej okolicy. Ciepła, przyjazną atmosfera i niezwykle symptomatyczna Nicole, która całym sercem angażuje się w rozwijanie tego wspaniałego miejsca.

        Oprócz nas w Folwarku był również David Gaboriaud z którym mieliśmy już przyjemność wspólnie gotować w zeszłym roku. Dzieci na samą wieść o naszym kolejnym spotkaniu i nowych kulinarnych przygodach były zachwycone. David, to z zamiłowania kucharz i pasjonata kuchni ze wszystkich stron świata. Tym razem przygotowaliśmy wspólnie wiosenne spring rollsy. 🙂

        Atmosfera była niezwykle energetyczna i wesoła, bo David fantastycznie dogaduje się z dziećmi. Poniżej możecie zobaczyć relację z naszych kuchennych poczynań i skorzystać z trzech fantastycznych przepisów na wiosenne spring rollsy z warzywami, zupę rybną i zabajone z czerwonymi pomarańczami i serkiem Almette jogurtowym.

życie na wsi

szklarnia z ziolami

slow life, zycie na wsi

Rodzinne chwile w stylu slow life, moje dzieci kreatywnie, almette, ewa wojtan, david gaboriaud

rodzinne gotowanie

dzieci gotuja, dzieci w kuchni, przepisy kulinarne dla dzieci

gotowanie razem z dziecmi

almette, gotowanie z dziecmi


Wiosenne spring rollsy z warzywami


Składniki:

10 szt papieru ryżowego (dostępny w sklepach w dziale kuchnia azjatycka)

serek Almette z ziołami

garść liści szpinaku

garść liści rukoli

1-2 marchewki pokrojone w cienkie zapałki

3 łyżki prażonych orzeszków pini

kwiaty jadalne (np bratek w różnych kolorach)

liście mięty, bazylii, natki pietruszki, szczypiorku (do wyboru)

 

dressing:

sok z 1/2 cytryny

3-4 łyżki oliwy z oliwek

sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Wylej trochę letniej wody na duży talerz. Namocz w niej arkusz papieru ryżowego przez kilka sekund z obu stron. Przełóż go na deskę. Dolną część arkusza posmaruj łyżką serka Almette z ziołami. Następnie ułóż warstwowo: kilka listków szpinaku, kilka listków rukoli, kilka zapałek z marchewki, kilka listków ulubionych ziół oraz jeden kwiat jadalny, np bratek. Zwiń papier ryżowy cały czas trzymając składniki tak, aby się nie rozpadły. Tak samo postępuj z kolejnymi arkuszami papieru ryżowego, aż do wyczerpania składników.

Wymieszaj sok z cytryny z oliwą. Dopraw solą i pieprzem. Serwuj spring rollsy z dressingiem.


Zabajone z czerwonymi pomarańczami i serkiem jogurtowym


Składniki:

4 żółtka

4 łyżki cukru trzcinowego

1/2 szklanki białego wytrawnego wina

 

dodatki:

1 pomarańcza czerwona lub zwykła (obrana i pokrojona w kawałki)

2 łyżki obranych i posiekanych pistacji

serek Almette jogurtowy

listki melisy do dekoracji

 

Przygotowanie:

Zabajone: ubij w misce żółtka z cukrem na puszystą i jasną masę. Wlej białe wytrawne wino, wymieszaj a następnie na kąpieli wodnej mieszaj cały czas trzepaczką, aż masa lekko zgęstnieje. Uwaga: woda w rondelku do kąpieli wodnej nie może wrzeć, musi się lekko gotować. Inaczej żółtka za szybko się zetną.

Podaj zabajone na talerzykach. Ułóż kilka kawałków pomarańczy i 2-3 łyżeczki serka Almette jogurtowy. Posyp posiekanymi pistacjami i udekoruj listkami melisy.


Zupa rybna


Składniki:

wywar:

2 wędzone pstrągi (głowy i kręgosłupy)

2 świeże pstrągi (głowy i kręgosłupy)

zupa:

filety ze świeżych pstrągów pokrojone w kostkę

1 filet z łososia bez skóry pokrojony w kostkę

1 filet z dorsza bez skóry pokrojony w kostkę

2 puszki pomidorów

4 ząbki czosnku

1 cytryna

mały pęczek natki pietruszki

kilka gałązek świeżego tymianku

2 liście laurowe

łyżka wędzonej papryki

sól, pieprz

 

dodatki:

4 kromki chleba

serek Almette z ogórkiem i ziołami

 

Przygotowanie:

Wywar: włóż składniki na wywar do garnka i zalej je wodą tak, aby tylko je pokryła. Doprowadź wszystko do wrzenia i gotuj przez 10-15 min. Odcedź przez sito. Zachowaj wywar.

Do drugiego garnka wlej pomidory oraz dwie szklanki wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj na średnim ogniu razem z czosnkiem w łupinie, aż sos zgęstnieje. Dopraw do smaku solą, pieprzem i wędzoną papryką.

Na suchej patelni połóż połówki cytryny i smaż aż się ładnie zarumienią. Odstaw.

Do garnka z sosem pomidorowym, wlej wywar rybny i wymieszaj. Zrób bukiet z natki pietruszki, tymianku i liści laurowych i zawiąż je sznurkiem do gotowania. Wrzuć ten bukiet do garnka. Dodaj połówki cytryny i gotuj 10 min. Po tym czasie dodaj kawałki ryby, delikatnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Gotuj jeszcze kilka minut.

W tym czasie grilluj kromki chleba. Posmaruj je serkiem Almette z ogórkami i ziołami. Serwuj zupę z grzankami.


Celebruj rodzinne chwile i posiłki


         Po takim wspólnym gotowaniu posiłki smakują zawsze wyśmienicie, a Folwark Jackowo w którym mieliśmy przyjemność spędzić weekend fantastycznie sprzyja takim rodzinnym chwilą. Otaczająca nas natura, klimatyczna szklarnia z pachnącymi ziołami, wspaniała pełna radości atmosfera oraz przejażdżki na koniach sprawiły, że to był dla nas wyjątkowy i niezapomniany czas.


Konkurs


       Na początek Waszej przygody z życiem z stylu Slow Life mam dla Was konkurs, gdzie możecie wygrać między innymi fantastyczny kosz piknikowy o wartości ponad 800zł.

KONKURS ZNAJDZIESZ NA MOIM FACEBOOKU > TUTAJ<

kosz piknikowy


Partnerem wpisu jest marka Almette

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »