fbpx
Kopalnia soli w Wieliczce
atrakcje turystyczne dla dzieci,  atrakcje turystyczne w Polsce,  nasze wycieczki,  podróże,  Polecamy

Kopalnia soli w Wieliczce – film

             Kopalnia soli w Wieliczce, to blisko 250 km krętych i pełnych tajemnic korytarzy,  piękne komory, niesamowite podziemne jeziora i ogromne kilkusetletnie konstrukcje ciesielskie. My podczas naszej wizyty wybraliśmy się na zwiedzanie Trasą turystyczną. Pokonaliśmy prawie 3 km korytarzy, 800 schodów i zeszliśmy na głębokość 135 metrów pod ziemię. Relację z naszej niezwykłej rodzinnej wycieczki możecie zobaczyć na filmie.

            Do Wieliczki wybraliśmy się na dłuższy 4 dniowy weekend przy okazji kolejnych zawodów gimnastycznych Adasia. Wyjechaliśmy z Gdańska w czwartek około 13.00 i późnym wieczorem bylismy już na miejscu. Jeśli chodzi o nocleg to możliwości jest bardzo dużo poprzez prywatne kwatery, hotele, pensjonaty, do noclegu nawet w podziemiach kopalni.

           My tym razem ze względu na zawody syna wybraliśmy nocleg w mieszkanku na wynajem położonym około 1,5 km od kopalni “Wieliczka” i “Solnego Miasta”, gdzie odbywały się finały zawodów gimnastycznych. Taka opcja noclegu blisko kopalni i centrum jest świetnym rozwiązaniem. Dzięki temu zupełnie nie musieliśmy ruszać samochodu, ani martwić się o parking. Po całej Wieliczce można swobodnie chodzić pieszo.

moje dzieci kreatywnie wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce


        Zwiedzanie kopalni “Trasą turystyczną”


        Wycieczka Trasą turystyczną zaczyna się w szybie Daniłowicza. To tutaj odbiera się bilety zakupione wcześniej on-line lub kupuje bezpośrednio przed wejściem. Moim zdaniem zdecydowanie warto zaopatrzyć się w bilet wcześniej, dzięki temu zaoszczędzicie sobie stania w kolejkach. Warto też wiedzieć, że dzieci do 4 roku życia zwiedzają bezpłatnie, a rodziny mogą zakupić bilety ze zniżką. Tutaj znajdziecie aktualny cennik.

          W Szybie Daniłowicza poznacie też swojego przewodnika, który będzie Wam towarzyszył cały czas podczas zwiedzania kopalni.  Przewodnik dba o bezpieczeństwo grupy i opowiada wiele ciekawych historii, ciekawostek i tajemnic Kopalni “Wieliczka”.

        My trafiliśmy na fantastycznego Pana Waldemara, którego przy okazji serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za poświęcony czas i cierpliwość. Dzięki Panu ta wycieczka była naprawdę niezapomniana. Zresztą zapraszam Was do obejrzenia filmu poniżej. Zobaczycie tam całą naszą wycieczkę od wejście do kopalni do wyjechania windą na powierzchnię oraz cenne informacje przydatne podczas zwiedzania kopalni w Wieliczce.


Zapraszam na film: ” Kopalnia soli w Wieliczce “           Wielickie podziemia kryją w sobie wiele tajemnic, które z pewnością zainteresują każdego małego podróżnika. Jedną z nich jest inna trasa – „Odkrywamy Solilandię”, na której można  spotkać się ze Skarbnikiem i poznać historię Solilandii. Choć my szliśmy Trasą turystyczną, to po drodze udało nam się spotkać małego Solonia i odkryć w zaułku ciemnego korytarza jego jaja.

        Dla Michałka była to pierwsza wizyta w kopalni soli, ale zrobiła tak duże wrażenie, że tuż po powrocie do domu zaczął czytać książkę o “Solilandii”- Pamiętnik wielickiego skrzata.

          Ja byłam w kopalni w Wieliczce już kilka razy, ale takie atrakcje dla dzieci spotkałam pierwszy raz. To świetny pomysł, aby bardziej trafić do młodszych dzieci i uatrakcyjnić im zwiedzanie. Już sama kopalnia, podziemia i stała ekspozycja za każdym razem wywierają ogromne wrażenie. Jednak bardzo sobie cenię miejsca, które wychodzą na przeciwko potrzebom edukacyjnym dzieci.


Kilka słów o ” Krainie Solilandii”


          W krainie Solilandii spotkacie bajkowe postacie, które zapraszają dzieci do zabawy, a znalezione po drodze przedmioty posłużą Wam do rozwiązywania ciekawych zagadek i quizów. Dobry Duch Kopalni – Skarbnik z pewnością na każdym dziecku wywrze ogromne wrażenie, a wesoły Soliludek rozbawi wszystkich dookoła.

           W zależności od Waszych planów i potrzeb możecie wybrać przy zakupie biletów różne trasy i szlaki do zwiedzania. Kupując bilety on-line lub na miejscu możecie wybrać tradycyjne zwiedzanie kopalni z przewodnikiem Trasą turystyczną lub trasę bardziej przygodową -górniczą dla dzieci od 10 roku życia.

            Natomiast jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie w formie niezwykłej wycieczki skierowanej szczególnie do najmłodszych pociech śladami “Solilandii”, to trzeba pamiętać o wcześniejszym dokonaniu rezerwacji. Odkrywanie “Solilandii” dzięki rezerwacji odbywa się bez kolejek i jest wycieczką typowo skierowaną do rodzin i dzieci.


“Odkrywanie Solilandii” możesz zarezerwować tutaj.


  


Kopalnia Wieliczka na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO


          Nie wiem czy wiecie, ale Kopalnia, to już od wielu lat zabytek klasy światowej, wpisany jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Jako upamiętnienie tego wydarzenia, możecie podczas zwiedzania kopalni znaleźć pamiątkową solną płaskorzeźbę.


Kaplica św. Kingi w kopalni soli “Wieliczka”


              Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli „Wieliczka” jest dziełem górników, rzeźbiarzy-samouków, którzy pracowali nad jej wystrojem blisko 100 lat. Kaplica znajduje się na głębokości ponad 100 m i za każdym razem wywiera ogromne wrażenie i wprawia w zachwyt. Rzeźby i płaskorzeźby w kaplicy św. Kingi układają się w opowieść o życiu Chrystusa od narodzin w betlejemskiej szopce po zmartwychwstanie. Blask kryształowych żyrandoli, rzeźbiona w soli posadzka i przepiękne płaskorzeźby, stwarzają tu wyjątkowy i niezapomniany klimat. Co niedzielę odbywają się tu msze święte, a okolicznościowo śluby oraz koncerty.

               Podobno akustyka w Kaplicy św. Kingi jest tak dobra, że obecność na uroczystości w tak wyjątkowym miejscu pozostaje w pamięci na zawsze. Pamiętam, że jak byłam tu pierwszy raz jako dziecko, to kaplica zaparła mi dech w piersiach i czułam się jak w jakimś pałacu. A później, gdy odwiedziłam kaplicę już jako absolwenta szkoły plastycznej zachwycałam się wszystkimi płaskorzeźbami wykutymi z kawałków soli.

Kopalnia soli w Wieliczce

ewa wojtan moje dzieci kreatywnie


Nowoczesna sali multimedialna i kino 5D


              W 2014 roku w podziemiach kopalni “Wieliczka” na głębokości 125 metrów powstało nowoczesne kino 5D wraz z ekspozycją i salą mutimedialną. Zobaczycie ją dokładniej na naszym filmie, a znajdziecie po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem  w strefie rekreacyjnej.

             Nowoczesne kino 5D to miejsce, w którym możecie obejrzeć 10-minutowy film pokazujący proces tworzenia się złoża soli oraz historię powstania Kopalni Soli w Wieliczce. Animacja robi niesamowite wrażenie, bo dodatkowo słyszymy wyraźne efekty dźwiękowe, a nawet czujemy podmuchy wiatru. To wspaniałe podsumowanie i zakończenie całej wycieczki.

           Znajdziecie tu też ponad 20 interaktywnych multimedialnych stanowisk prezentujących m.in. pracę górników i dziedzictwo kulturalno-historyczne. Z pewnością i tu można spędzić sporo czasu. My przed odwiedzeniem sali multimedialnej skorzystaliśmy z możliwości zjedzenia smacznych posiłków w “Karczmie Górniczej” w komorze Budryk. To idealne miejsce, gdzie można odpocząć po zwiedzaniu kopalni i nabrać sił na odkrywanie kolejnych tajemnic miasta Wieliczka.

kino 5d


Tężnia Solankowa z Wieliczce


           Tuż obok kopalni zaraz za Szybem Daniłowicza znajdziecie urokliwy park z placem zabaw, a kilka kroków za nim jest usytuowana Tężnia Solankowa. Spacer w Tężni solankowej to jedna z przyjemniejszych odmian terapii wziewnej i możliwość odpoczynku w niezwykle urokliwym miejscu. W tężni powstaje mglista mgiełka przypominająca naturalny solny aerozol, nieco podobny do tego znanego mi znad morza.

           Michałek po kilkugodzinnym zwiedzaniu kopalni soli “Wieliczka” nadal miał siłę biegać i zwiedzać tarasy widokowe w Tężni. Widoki z górnych tarasów możecie zobaczyć pod koniec naszego filmu z Wieliczki. 🙂

          Trzeba przyznać, że dla nas to był niezwykle emocjonujący weekend, który mieliśmy wypełniony po brzegi różnymi atrakcjami. Zwiedzaliśmy nie tylko kopalnię soli, tężnie, ale również spędziliśmy trochę czasu w “Solnym Mieście”. To piękny kompleks edukacyjno-rekreacyjny, gdzie straszy syn brał udział w ogólnopolskich zawodach w gimnastyce sportowej.

        Jak się okazało Wieliczka przez ostatnie lata bardzo się zmieniła i spokojnie można tu spędzić nawet kilka dni zwiedzając niezwykłą kopalnię soli, urokliwe miasteczko i różne okoliczne atrakcje. Z pewnością będziemy tu jeszcze wracać, a Wam serdecznie polecamy rodzinne zwiedzanie “Wieliczki” i malowniczych okolic.

tężnie solankowe wieliczka

2 komentarze

  • Sewziem

    Wieliczka jest warta zwiedzenia, chociaż 90% z tego co tam jest to wata która mogłaby znaleźć miejsce w każdym innym miejscu. Poza tym tłoki i ceny ceny ceny… Wszystko za sprawą dobrego PR.

    Warto zwiedzić również kopalnię soli w Kłodawie. Jest to działająca i surowa kopalnia której wielkość jest przytłaczająca. Wieliczka przypomina przy niej dziurę w ziemi wykopaną przez psa. Ponadto znajduje się tam bogactwo różnych kolorowych gatunków soli, szczególnie czerwonej. Pod tym względem jest to unikalne miejsce na skalę światową. Dość powiedzieć, że Wieliczka, która sama nie posiada innej soli ponad białą, sprowadza z Kłodawy czerwoną sól po to, żeby sprzedawać lampy solne i inne kolorowe figurki pod własną marką.

    Wstęp do kopalni jest tani, zwiedza się korytarze leżące na głębokości 800m pod ziemią – czyli kilkukrotnie więcej, niż najgłębsze miejsce w Wieliczce. A przede wszystkim nie ma jeszcze tam klimatu komerchy, którą niestety Wieliczka jest przesiąknięta.

  • Amarantus

    Wieliczka to chyba jedno z najpiękniejszych miejsc jakie zwiedzałem, na pewno zrobiło na mnie jedno z największych wrażeń. Byłem tam dwa razy ale za każdym razem robi tak samo gigantyczne wrażenie. Jeśli ktoś nie odwiedzał tego miejsca to bardzo polecam, jest naprawdę na skalę światową. Wadą jednak jest fakt dużego obłożenia przez chętnych na jego zwiedzanie a tym samym kolejki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Translate »