Zestawy edukacyjne wspierające rozwój dziecka – zabawy z Zu&Berry
Zestawy edukacyjne z serii Zu&Berry, to bardzo ciekawe i niedrogie karty, układanki i gry plansze wspomagające naukę przez zabawę. Dziś pokażę Wam kilka ciekawych propozycji na edukacyjne zabawy dla dzieci w wieku już od 2-3 lat.
Zdobywanie wiedzy i poznawanie otaczającego świata podczas zabawy z mamą lub na zajęciach dydaktycznych jest dla dzieci wielką i wspaniałą przygodą. Wiele pomocy edukacyjnych można przygotować samodzielnie i wydrukować w domu. Sporo takich też staram się Wam udostępniać na blogu. Jeśli jednak szukacie niedrogich gotowców i pomocy, które można wykorzystać nie tylko do zabawy z własnym dzieckiem, ale na przykład podczas terapii pedagogicznej lub zajęć logopedycznych, to zapraszam do poczytania.
W ofercie Fabryki Kart Trefl-Kraków pojawiła się nowa seria zestawów edukacyjnych dla najmłodszych dzieci – Zu&Berry. To gry i zabawy przygotowane z myślą o najmłodszych, które dodatkowo zostały opracowane przy współpracy z psychologiem dziecięcym. Podczas takich zabaw wspieramy wyobraźnię malucha, zachęcamy do rozmów i wzmacniamy jego koncentrację uwagi. Dziecko w prosty i przyjazny sposób poznaje świat, nowe pojęcia, trenuje pamięć i rozwija kreatywne myślenie.
Poznaję owoce i warzywa
Zestaw składa się z 20 kolorowych kart wydrukowanych na tekturowych kartonikach. Z jednej strony dziecko może zobaczyć owoce lub warzywa w całości, jak i w przekroju. Natomiast na rewersie karty znajdziemy podpowiedzi co można z danego owocu lub warzywa przyrządzić w kuchni. To świetna pomoc podczas rozszerzaniu diety i kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Możemy na przykład wspólnie z dzieckiem wybierać lub losować jaki owoc dziś przygotowujemy i w jaki sposób. Przykładowo ciasto marchewkowe z marchwi, placki ziemniaczane z ziemniaka, czy koktajl z truskawek 🙂
Karty możemy wykorzystać w rozmaitych kreatywnych zabawach na przykład odszukując wśród rozsypanych kart wybrany owoc lub warzywo. Jeśli dziecko jest starsze, ale nie potrafi jeszcze czytać możemy odwrócić karty obrazkami do dołu i bawić się w odszukiwanie poszczególnych kart i zapamiętywanie w którym miejscu są ukryte poszczególne owoce i warzywa. Według mnie bardzo fajna i niedroga pomoc edukacyjna.
Kolorowe pranie – nauka kolorów i sortowania
Zestaw zawiera 4 różnokolorowe kartonowe pralki do samodzielnego złożenia oraz 16 żetonów przedstawiających ubrania w kolorach odpowiadających im pralek.
Podstawowe zadanie dla dziecka, to wkładanie żetonów do pralki tego samego koloru. Ale to nie wszytko, bo możemy też segregować ubranka pod kątem pory roku, czy rodzaju np.: rzeczy, które można założyć na głowę, czy na nogi itp. Ze starszymi dziećmi możecie układać sekwencje kolorystyczne z ubranek. Pralki można też wykorzystać do nauki orientacji w przestrzeni. Przykładowo połóż żółte ubranka na żółtą pralkę, włóż ubranka do zielonej pralki, połóż ubranka po lewej stronie pralki, schowaj czapkę pod pralką itp.
W takich zabawach możecie też zamieniać się rolami i na przemian wykonywać i dyktować sobie różne polecenia. To fajnie urozmaica zabawę. Dziecko oprócz orientacji, przestrzennej, utrwala kolory i uczy się słuchani i wypowiadania różnych poleceń.
Pod, nad, czy obok?
Kolejna propozycja od Zu&Berry to „Pod, nad czy obok” 17 kart, które systematyzują naukę przyimków, rozpoznawania położenia przedmiotów i orientacji przestrzennej. Zestaw kart świetnie sprawdzi się w pracy i w zabawie z dziećmi przedszkolnymi.
Surykatka Zu i alpaka Berry są pokazane na kartach w różnych konfiguracjach, a dodatkowo dzieci mają możliwość samodzielnego rozmieszczania pionków z Zu i Berry na kartonowej skrzyneczce dołączonej do zestawu. Gra zachęca do rozmów, analizowania i szukania właściwych odpowiedzi. Bardzo fajna propozycja również jako pomoc dydaktyczna do gabinetów terapeutycznych i logopedycznych.
Opowiadam Legendy
Wśród licznych gier, zabawek i książeczek dostępnych w sklepach możemy zaleźć różne propozycje dla dzieci. Warto sięgając po nie poruszać różnorodną tematykę, która poszerza dziecięcy świat i postrzeganie go. Dzięki kartom legendy, dziecko ma możliwość wejść w świat wyobraźni, fantazji i poznać kilka polskich legend.
Zadaniem dziecka jest ułożenie w odpowiedniej kolejności, kart z obrazkami. Każda legenda jest opisana w pięciu punktach, a dziecko stara się wysłuchać ich lub przeczytać samodzielnie każdy z punktów i dopasować do niego odpowiednią ilustrację. Dzieci mogą też tworzyć alternatywne wersje opowieści, mieszać karty pomiędzy różnymi legendami, opowiadać je od tyłu. Starsze dzieci mogą wylosować kilka kart i napisać na ich podstawie nową historię.
Zabawa uczy słuchania, skupienia uwagii, analizy treści i odpowiedniego dopasowania ilustracji. To świetna zabawa i nauka jednocześnie.
Zestaw składa się z: 20 kart z ilustracjami i 4 kart z zapisanymi w punktach popularnymi polskimi legendami.
Układam słowa – poznaję literki
Zestaw kart służący do nauki liter oraz pierwszych słów. Specjalnie dla najmłodszych wybrane zostały proste wyrazy składające się wyłącznie z dwóch, trzech lub czterech liter. W drugim zestawie dla dzieci 5+ znajdziemy już dłuższe wyrazy.
Podczas zabawy dzieci ćwiczą pamięć, utrwalają literki, trenują zdolność koncentracji, a także rozwijają twórcze myślenie.
Każdy zestaw zawiera propozycje ćwiczeń, które pozwalają utrwalić litery alfabetu i przygotować się do nauki czytania. Zobacz też nasz artykuł z propozycjami zabaw przygotowujących do nauki czytania sylabami. Karty z literami z gry Zu&Berry możecie też wykorzystać do tworzenia zabaw sylabowych.
Matrioszki – zabawa na spostrzegawczość
Kolorowe matrioszki, ale pomalowane tylko trzema zestawami kolorów przedstawionych na odkrytej karcie na przykład: żółty, niebieski czerwony. Odnajdź prawidłową matrioszkę jak najszybciej, wykonaj taki sam gest i zdobywaj punkty 🙂 Czyli prosta gra na spostrzegawczość i refleks idealna dla młodszych dzieci.
Więcej propozycji edukacyjnych z serii Zu&Berry znajdziesz tu: SKLEP
dodatkowo na hasło: mojedziecikreatywnie
mam dla Was 10% zniżki 🙂 ważna do 20 listopada!
Partnerem wpisu jest Fabryka Kart Trefl-Kraków